Безвіз без совісті: Як ватні кримчани намагаються отримати український закордонний паспорт

Дізнавшись, що Україні дали безвіз, кримські "нові росіяни" поверещали-поскиглили, подіставали старі паспорти з тризубом і гайда в Херсон – отримувати український закордонний паспорт

Безвіз без совісті: Як ватні кримчани на…

Російський кримський патріотизм – як морська свинка: і не свинка, і не морська. Як тільки в Україні щось стає кращим, ніж на улюбленій Росії, ватні жителі півострова миттєво згадують про своє українське громадянство і вимагають усіх прав, що належать решті українців.

Одна справа, коли за паспортом їде цілком нормальна людина, патріотичний українець, який примушений, в силу обставин, жити в окупації.

Але варто було Україні отримати безвіз, як десятки тих, хто три роки іронізував про "євромайдаунів", "доскакалися" і "пєчєнькі Нуланд", також захотіли їздити без віз до ненависної Європи. І що найцікавіше – за законом ніхто не може їм в цьому відмовити. Навіть якщо кримчанин в розпалі ватного патріотизму спалив свій український паспорт, знищений документ йому поновлять і "закордонник" видадуть. Навіть якщо в нього є, крім українського, російський паспорт - подвійне громадянство не є прямою перешкодою для оформлення документу для виїзду за кордон.

Паспортисти в Херсоні наразі через обсяги роботи, що називається, вішаються. В коридорах закладу кожного робочого дня – величезна черга з кримчан, розповіла Depo.ua Олена Антонова, жителька Криму, голова громадської організації "Шторм". Один з напрямків її волонтерської діяльності – допомога кримчанам в отриманні українських документів на материку. В тому числі – паспортів. Олена збирає групу, разом вони їдуть до Херсону, і там вона водить їх по інстанціях, роз'яснює, до яких установ звернутися, як зібрати і заповнити документи, контролює, щоб кримчан не відфутболювали місцеві чиновники.

Олена Антонова. Джерело фото тут і далі: facebook/Елена Антонова, ГО "Шторм"

Олена допомогає кримським українцям вже третій рік. Останнім часом, за її спостереженнями, серед кримчан, бажаючих отримати біометричний паспорт, значно побільшало і проросійських. При цьому, багато хто з них в ту Європу навіть не збирається.

"90% кримчан думають не як поїхати до Європи на відпочинок, а про те, як сплатити комуналку і на що купити харчі. Але український документ все одно хочуть мати – "на авось". Вони хочуть всі привілеї, які мають "укропи", вони вимагають дотримуватися їхніх прав. Розумієте, нахабно вимагають, відчиняючи двері ногами: я з Криму приїхав, дайте мені без черги!" – обурюється волонтерка.

Скріншот з відео Олени Антонової в паспортному столі

Не стидаються звертатися до неї навіть затяті ватники. Жаліються, що їх же з неправильними документами "укропи не пропустять". Інші, хитріші, прикидаються нормальними людьми. Олена і таких відфільтровує – каже, за ці роки вже навчилася відрізняти патріотів від тих, хто підмазується, щоб зробити швиденько документи.

"Ті, хто порвав і спалив український паспорт, тепер питають, як їх можна поновити. А коли я питаю, як же ж так сталося, що паспорт зіпсувався, вони кажуть - діти спалили. Один видав – собака порвав навпіл. Оце, я кажу, в вашої собаки глаз-алмаз, вона часом не чертьожнік?" – сміється Олена.

Деякі турфірми пропонують свої послуги з оформлення біометричних паспортів навіть без виїзду на материк. Допоможуть відновити паспорт, який було втрачено.

Щоправда, на сайті зазначено - послуги тільки для тих, хто відмовився від російського громадянства. А з іншого боку - як вони це перевірятимуть?

Є низка "приватних підприємців", і вони залюбки роблять паспорта всім, хто здатен платити. Ніхто не перевірятиме, чи ходили вони на "референдум", чи присягали Росії і чим вони займаються. Прикордонникам на перевірку людини відводиться кілька хвилин, вони не можуть шукати кожного в соцмережах і моніторити ЗМІ. Звісно, що Поклонську чи Аксьонова не пропустять, але і без них чимало всякої нежиті, яка шастає туди-сюди через наш кордон з непрозорими намірами.

Майже кожного разу, приїжджаючи в Херсон, стикається з такими посередниками і Олена Антонова. Каже, що беруть за паспорти від 8 до 15 тисяч рублів – це майже 7 тисяч гривень (зробити паспорт в держустанові паспорт коштує 570 гривень, якщо за 30 днів, і 810 гривень, якщо за 10 днів).

"Приїжджає один з посередників, заходить в кабінет до чиновниці, заносить їй перелік людей, бере платіжки, які сам по 570 гривень йде і сплачує. Поки він це робить, йому вже готові всі документи, службовці самі заповнюють всі папери, - розповідає Олена як стала свідком отакого неподобства. - Потім виходить файна дівчина (а на прийомі тим часом сидить жінка, яка приїхала з нами) зачитує цей перелік, і просить тих, кого вона назвала, пройти на оформлення. І потім говорить до тієї жінки, яка сидить на прийомі: "А ви, будь ласка, встаньте, я обслужу оцих шістьох, а потім ви сядете. Це було в 15:45. Одну людину оформлюють близько 20 хвилин. Тобто всі ті, хто сидить в черзі, сьогодні на прийом через них вже не потраплять. Я заходжу в той кабінет і питаю, на якій підставі ви знімаєте з черги отих людей і ставите цих. Мені заявили, що вони записувалися зі вчора, я наголосила, що нехай все одно стають в кінець черги, влаштувала бесіду на підвищених тонах. Прийшов заступник начальника, Дмитро Васильович, він встав на мій бік, і ми тих шістьох "пільговиків" прогнали у кінець черги. Далі чоловік, який привіз отих шістьох, підходить до мене: "Скільки ти своїх привезла, я почекаю". Я йому знову про те, що нехай стають в кінець черги. І тут один з тих, кого він привіз, починає репетувати на весь паспортний стіл "Я заплатил восемь штук, с какого хрена я должен стоять в очереди?!"

Коли відбувалася ця розмова, Олена як раз чатувала в паспортному столі. В Херсоні. Розмову ми переривали, бо чергові 15 осіб намагалися прорватися без черги. В паспортному столі кримчани (група з 10 патріотів) були ще до восьмої ранку, і в 16:30 їхня черга не підійшла. Повернутися в Крим треба сьогодні ж, інакше доведеться орендувати житло.

"От сидить дитина, яка приїхала отримувати паспорт громадянина України. На материку вона вперше. Дитина не спала всю ніч, пройшла два кордони, а на рідній землі їй сказали: сиди і чекай, а як не встигнеш, то сидітимеш і завтра. От які в неї від батьківщини мають бути враження?!" – обурюється Олена. Такі великі черги вона пояснює тим, що паспортистка за день приймає від 10 до 15 людей, а черга на отримання паспорту - близько 40 людей, ще й з нововведенням – електронним документуванням, яке подовжує процедуру.

"І з одного боку, я розумію тутешніх працівників – фізично важко працювати із такою кількістю відвідувачів, вони до такого не звикли. А з іншого, вони розуміють, що чим довші штучно створені черги (а я вважаю ці черги штучно створеними), тим більше в конвертах буде принесено: за вклейку світлини – 200 гривень, за чергу – від 100 гривень до 50 євро, ну, і так далі", - стверджує вона.

Кримчани стоять по десять годин, боячись відійти, купити води, сваряться з нахабними "блатними", що лізуть без черги . Пекельні умови, але не кожен може дозволити собі законне оформлення документу в приватній фірмі за 1 400 – 1 600 гривень. Тим більше, каже Олена, єдину фірму, яка займалася цим в Херсоні, закрила СБУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme