Зґвалтування і терор: Як дєдовщина розвалює російську армію зсередини

Збройні сили Російської Федерації, про які останніми тижнями говорить мало не цілий світ, мають чимало скелетів у шафі

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Зґвалтування і терор: Як дєдовщина розва…
Фото: РосЗМІ

У ці дні у різних країнах активно обговорюють аномальну мобілізацію Росією своїх збройних сил, і фактор присутності російської армії поблизу українських кордонів справді неможливо ігнорувати. Однак ми вирішили підійти до цього питання з іншого боку: зазирнути, так би мовити, всередину Збройних сил Російської Федерації.

Чисельність армії та її озброєння без сумніву мають велике значення, однак не менш важливим є морально-психологічний стан військовослужбовців. Про алкоголізм і наркоманію серед солдат російської армії на окупованому нею українському Донбасі вже говорилося і писалося не раз, як і про трагікомічні випадки, до яких ці ганебні явища приводили.

Читайте також: Премія Дарвіна для російських військових: Вісім курйозних випадків з трагічними наслідками

А ось про таке явище, як дєдовщина поговорити нагоди досі не випадало. А даремно, тому що вона там буквально процвітає. Навіть попри те, що Кримінальний кодекс РФ містить статтю 335 "Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності між ними відносин підлеглості", яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років.

Наприклад, у 2019 році набув широкого розголосу випадок із Забайкалля, коли рядовий Раміль Шамсутдінов відкрив вогонь з автомата при здачі варти і вбив вісім товаришів по службі. Він пояснив свій вчинок дєдовщиною і насильством в частині (зокрема, його окунали головою в унітаз), а також скаржився на те, що у нього відібрали телефон і гроші.

"В той день вони пообіцяли мене опустити. Так і сказали. Попередили, що зґвалтують. Всіх молодих інших до мене вже опускали, я знаю", – заявив Шамсутдінов на допиті.

Дєдовщина в російській армії

Однак, Міністерству оборони країни така версія не сподобалась і там вирішили, що "нестатутні взаємини, побиття та інші види фізичного насильства не знайшли підтвердження" і пояснили інцидент "нервовим зривом через особисті причини".

А керівник організації "Офіцери Росії" Сергій Липовий взагалі заявив, що причиною трагедії могли стати "комп'ютерні ігри", тому, на його думку, "інтернет цей треба закривати".

У підсумку проти Шамсутдінова було порушено кримінальну справу за статтею про вбивство двох і більше осіб, за якою суд запроторив його до колонії суворого режиму на 24 роки і 6 місяців.

А згодом стало відомо, що солдат більш раннього призову Руслан Мухатов, який, згідно з показами Шамсутдінова, за наказом сержанта безпосередньо здійснював прояви дєдовщини в частині, був визнаний судом винним, але отримав лише незначний штраф і два роки умовного терміну. Сержант же взагалі уникнув відповідальності.

Російські ЗМІ, посилаючись на матеріали справи писали, що Мухатов за командою сержанта змушував колег більш пізнього призову по кілька годин виконувати фізичні вправи, бив їх кулаком в боксерській рукавичці. Зокрема, 15 вересня 2019 року  Мухатов вирішив показати перевагу над товаришами по службі, включно з Шамсутдіновим, і зажадав від них підтягуватися, в результаті чого один солдат впав без сил. Тоді Мухатов завдав йому удар в боксерський рукавичці на рівні чола по схрещених руках.

Дєдовщина в російській армії

Цей випадок хоч і став найбільш резонансним, однак він далеко не поодинокий. Найчастіше мотивами дєдовщини у російській армії є вибивання грошей. А тих, хто не може або не хоче платити, вимотують позачерговими нарядами, принижують, б'ють, доводячи до виснаження та зриву, що часто призводить до трагедій.

Так у 2014 році, згідно з версією слідства, в одній з частин ЗС РФ майор Микола Чабанов вимагав, щоб солдати-строковики скинулися і купили йому новий ноутбук. Домагаючись "внеску" від солдата Снакіна, майор бив його держаком від віника і змушував ходити в протигазі і бронежилеті протягом п'яти днів поспіль. Не витримавши знущань, солдат повісився. Майор Чабанов отримав лише три роки умовно.

Схожий випадок трапився 30 березня 2019 року у Примор'ї, де повісився строковик Станіслав Кузема. За словами товаришів по службі, він не витримав побоїв і необхідності працювати практично без сну (йому давали спати по 3-4 години на добу).

Російські правозахисники стверджують, що злочинності в армії сприяє матеріальна незабезпеченість військовослужбовців. Попри пафосні заяви про сучасну російську армію, солдати змушені там служити буквально "за ідею". У підсумку це призводить до того, що багато з них вважають службу в армії ненависною повинністю.

Зокрема, юрист російської громадської ініціативи "Громадянин і Армія" Арсеній Левінсон стверджує, що російські правозахисні організації, які працюють з темою призову на військову службу та її проходження, регулярно отримують звернення про насильство в армії і про дєдовщину.

Щоправда, він відзначає, що випадків дєдовщини в її канонічному вигляді (коли має місце насильство між військовослужбовцями без відносин підпорядкованості, тобто, між солдатами одного рангу) в російській армії стає менше, але вона змінюється іншим явищем – перевищенням повноважень з боку старших за званням.

За словами Левінсона, випадки перевищення повноважень командирами, сержантами, молодшими офіцерами нікуди не поділися. Це і побиття, і вимагання, і інші способи підтримки дисципліни на кшталт підвищених фізичних навантажень. При цьому відстежити число таких випадків практично неможливо, адже вони покриваються вищим командуванням.

Дєдовщина в російській армії

При цьому російські правозахисники відзначають, що на початку 2010-х років і справді такі речі, як дєдовщина і "казарменне хуліганство" в російській армії зменшились до історичного мінімуму. Однак з приходом у 2012 році на посаду міністра оборони РФ Сергія Шойгу, кількість скарг від російських військовослужбовців на терор з боку старших за званням значно збільшилась.

"Ми до цього, на жаль, знали, яким Шойгу був міністром МНС по відношенню до своїх солдатів. У МНС були жахливі випадки знущань і побоїв, і ніхто там це не припиняв. Нічого не контролювалося. Солдати були і в рабстві у офіцерів, і били їх, було багато чого. Тому його сутність в питанні ставлення до солдатам нам відразу була зрозуміла", – коментує ситуацію голова російського союзу комітетів солдатських матерів Валентина Мельникова.

Дєдовщина в російській армії

Попри це, у 2020 році заступник голови Міноборони РФ Андрій Картаполов офіційно заявив, що дєдовщину і "казарменне хуліганство" в російській армії вдалося повністю викорінити.

Російські правозахисники називають такі заяви "повним брєдом" і прогнозують, що тенденція до закритості армії, яка простежується в останні роки (на Росії засекречується майже все, що пов'язано з армією), а також мовчазна згода вищого командування на прояви позастатутної поведінки призведе до збільшення насильства у військових частинах і, як наслідок, до зниження їхньої боєздатності.

Отож, як бачимо, поки російська армія активно стягується до західних кордонів РФ і, за бравурними заявами російських "військових експертів", готується завоювати весь світ, її зсередини роз'їдають ганебні явища. А це, у свою чергу, не може не впливати на бойовий дух цієї армії.

Читайте також: Авіація б'є по своїх: Що за бомбардувальник Ту-22М3 вбиває росіян ще до злету

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme