Захиститися від Росії: Чи допоможе Україні "Стіна" на кордоні

В Україні триває облаштування державного кордону з Російською Федерацією, більш відоме, як проект "Стіна"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Захиститися від Росії: Чи допоможе Украї…
Фото: ДПСУ

Вчора кабінет міністрів України перекинув кошти з інженерно-технічного облаштування українсько-молдовського кордону на облаштування українсько-російського кордону в межах Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської областей, а також територій, прилеглих до адміністративної межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим.

Майже 50 мільйонів гривень будуть спрямовані на улаштування інженерних і невибухових загороджень та протитанкових ровів протяжністю трохи більше 27 кілометрів. Зазначені роботи мають бути виконані вже цього року.

Depo.ua вирішив пригадати – що це за інженерно-технічне облаштування українсько-російського кордону, яке ще називають проект "Стіна".

"Стіна" на кордоні з Росією

Історія питання

Необхідність облаштування кордону з Росією виникла після того, як весною 2014 року через нього безперешкодно мігрували натовпи "політичних туристів", які за певну плату працювали масовкою на антиукраїнських мітингах у містах Східної України. Також, користуючись фактичною відсутністю кордону як такого, терористичний загін російського диверсанта Ігоря Гіркіна/Стрєлкова пробрався у Слов'янськ, захопив там адмінбудівлі і, фактично, почав російсько-українську війну.

Весною 2014 року тодішній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк озвучив ідею зведення уздовж українсько-російського кордону мережу інженерно-технічних споруд за прикладом стіни, яку звів Ізраїль для захисту своїх кордонів від палестинських терористів. Проект отримав умовну назву "Стіна", або "Стіна Яценюка".

Що цікаво, нинішній очільник Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко усіляко заперечує термін "Стіна" і називає це просто якісним інженерним облаштуванням кордону.

Читайте також: Голова Держприкордонслужби України Дейнеко: Немає ніякого проекту "Стіна"

Інженерний проект "Стіни" розробили буквально за кілька місяців. В першій версії він передбачав зведення 1920 кілометрів суцільного металевого паркану з колючим дротом. Підходи мали бути перегороджені ровами, непрохідними для автотранспорту і бронетехніки, і колючим дротом з обох сторін – української та російської. Простір між ровами і парканом планувалося замінувати сигнальними і протипіхотними мінами. По металевому паркану міг бути пропущений електричний струм. Загородження мало прикриватися мотоманевреними групами українських військ, прикордонниками та Нацгвардією.

"Стіна" на кордоні з Росією

25 червня 2014 року Кабінет міністрів України ухвалив рішення про побудову інженерних споруд для облаштування державного кордону.

Реалізація проекту почалася у вересні 2014 року. Будувати почали з Чернігівської, Сумської та Харківської областей, а завершити мали Донецькою та Луганською. Тоді ще були сподівання, що незабаром вдасться "зачистити" весь Донбас від російських терористів.

Будівництво мало завершитися у 2018 році, проте згодом терміни продовжили до 2021 року, а потім ще на 4 роки – тобто, до 2025 року.

Загальна очікувана вартість проекту "Стіна" становить 4,1 млрд грн. З них у період 2015-2020 років уже було витрачено 2,1 млрд грн. На 2021 рік було передбачено 338 млн гривень, але вчора уряд додав ще 50 млн.

"Стіна" на кордоні з Росією

Сьогодення проекту

Голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко запевняє, що роботи з облаштування кордону ведуться настільки швидко, наскільки дозволяє фінансування.

"Усе відбувається в комплексі – будуються протитранспортні рови, контрольно-слідові смуги, рокадні дороги, облаштовується загородження і посилюється комплексами відеоспостереження. У сукупності всі ці елементи дозволяють контролювати державний кордон, відслідковувати і стримувати порушників, швидко реагувати на зміну обстановки та припиняти правопорушення", – розповів він в недавньому інтерв'ю нашому виданню.

За офіційною інформацією, наданою Державною прикордонню службою у відповідь на запит експертної організації StateWatch, станом на травень 2021 року роботи з реалізації проекту "Стіна" виконані на 51,4 %.

За словами Сергія Дейнеко, найбільш активно роботи виконувались на Харківщині, частково на Чернігівщині. Облаштування кордону на підконтрольній Києву ділянці в Луганській області почалося лише у 2020 році. Зате ця ділянка наразі є найбільш сучасною з усіх – там облаштовано новітню систему відеоконтролю та сигналізації.

"Мультисенсорна система забезпечує контроль за понад 100 км кордону. Вона складається з 15 інтегрованих веж та двох пунктів управління. Потужні камери та сенсори дають можливість однаково ефективно відслідковувати ситуацію на кордоні вдень та вночі. Вони здатні виявити транспортний засіб на відстані 15 км", – відзвітували у Держприкордонслужбі.

"Питання строків завершення робіт та їхніх об'ємів залежать від фінансування. У 2015-2019 роках на виконання Плану заходів було профінансовано 1,7 млрд грн, а це 51% від запланованого", – пояснює очільник Держприкордонслужби.

Перспективи "Стіни"

Попри хронічний брак коштів і постійне перенесення термінів, від "Стіни" українська влада відмовлятися не збирається. Навіть якщо такі думки й були у команди президента Зеленського, то останнє загострення на українсько-російському кордоні їх розвіяло остаточно. Вчорашнє рішення уряду про довиділення коштів про це більш ніж красномовно свідчить.

При цьому треба розуміти, що подібного роду інженерно-технічні редути не є панацеєю від повномасштабного вторгнення ворожої армії, однак, завдяки системі відеонагляду спроможні завчасно попередити про її наближення.

Головне ж призначення такої "Стіни" – це унеможливлення несанкціонованого проникнення через кордон як "політичних туристів", які можуть розхитувати політичну ситуацію у прикордонних регіонах, так і диверсійних груп російських бойовиків. І досвід Ізраїлю показує, що в цьому контексті подібні "стіни" є досить ефективними.

Зокрема, після подібного інженерно-технічного облаштування кордону між Ізраїлем і агресивно-налаштованими сусідніми країнами суттєво скоротилась кількість арабських терористів, які пробирались через кордон і влаштовували підриви на території Ізраїлю.

Більше того, є всі підстави стверджувати, що якби така "Стіна" існувала станом на початок 2014 року, то так звану "русскую вєсну" вдалося б придушити у зародку і до захоплення російськими сепаратистами цілих міст та районів справа не дійшла б.

Тепер же "Стіна" потрібна для того, щоб унеможливити такі ситуації у майбутньому. Адже Росія від наших кордонів нікуди не подінеться, як і нікуди не зникнуть її імперські замашки та зазіхання на українську територію. А скаженого звіра треба тримати за кліткою з колючого дроту.

"Стіна" на кордоні з Росією

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme