Як військовий парамедик Ольга Омельчук винайшла КОЛЕСО

Часто можна почути, що прості речі рятують життя. А коли мова йде про життя солдата, захисника Батьківщини, то цінність таких простих речей збільшується в рази

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Як військовий парамедик Ольга Омельчук в…

Станом на сьогодні надання першої медичної допомоги пораненим здійснюється за українським алгоритмом КОЛЕСО і протоколом по тактичній медицині МІСТ-рапорт. Це одна з тих багаточисельних новацій, які були винайдені волонтерами чи військовослужбовцями і запроваджені вже під час війни на Сході України.

Depo.ua поспілкувався з розробником КОЛЕСО / МІСТ-рапорт, санітарним інструктором Ольгою Омельчук, яка розповіла історію винайдення, застосування та впровадження даних "гаджетів" у Збройних силах України.

- Ольго, для початку розкажіть, що собою представляє КОЛЕСО?

- Алгоритм КОЛЕСО означає первинну перевірку пораненого за наступними параметрами і є абревіатурою з наступним розшифруванням: К – кровотеча, О – огляд дихальних шляхів, Л – стан легень, Е – ефективність дихання, С – робота серця, О – огляд тіла й оцінка свідомості.

Взагалі, абревіатура алгоритму, як надавати допомогу, в якій послідовності і що робити – у всіх країнах НАТО використовується у вигляді англійських літер алфавіту CABCDE і використовується уже протягом багатьох років як у військовій медицині, так і у цивільній медицині. Англомовним людям їх, звісно, легше запам'ятати, а українці, на жаль, ще не всі з англійською на "ти". Більшість бійців не англомовні, а якщо й знають англійську, то в критичних ситуаціях все одно їм важко зорієнтуватись – вилітають англійські слова з голови.

Тому я, зіштовхнувшись з цією проблемою у зоні бойових дій, вирішила просто перекласти розшифровку цієї абревіатури на українську мову. Щоб наші бійці також могли легко згадати алгоритм – кожна дія мала починалась з літер, які утворюють просте слово, яке легко запам'ятати. В результаті вийшло слово КОЛЕСО. Та й на практиці ми побачили, що бійці досить легко запам'ятовують даний алгоритм у такому вигляді.

- А що таке МІСТ-рапорт?

- Що стосується МІСТ-рапорту, то це карточка для заповнення основних показників стану потерпілого, які потрібно записати при пораненні до того, як він потрапить у руки лікарям.

В країнах НАТО цей протокол також використовується давно під абревіатурою MIST-report. В даному випадку нам вдалося перекласти розшифровку, не змінюючи абревіатури – МІСТ. Розшифровується воно, як: М – механізм поранення, І – інформація про поранення, С – статус пораненого, Т – терапія проведена пораненому.

Що характерно, раніше в Україні ніколи не використовували таку домедичну документацію. Тобто, бійці на полі бою не заповнювали карточки – тільки медики. Ну а я з практики знаю, що медиків у нас не вистачає і в місцях бойових дій їх часто просто немає. Тому зафіксувати основні життєві параметри пораненого неможливо було. Тепер же бійці, маючи МІСТ-рапорт, який дуже простий у використанні, можуть основні параметри записати один про одного, почепити цю карточку на ліву руку і транспортувати до шпиталю.

Дуже часто товариші по службі в госпіталь не їдуть з пораненими, тому нема кому розказати лікарям: як був поранений, коли був поранений, які маніпуляції робилися з ним, дихав чи не дихав, який пульс був тощо. Це важлива інформація, яка без перебільшення полегшує рятувати життя, а якщо свідків події з пораненим немає – то лікарі й не дізнаються її. Так було раніше. Зараз же з пораненим бійцем їде карточка, МІСТ-рапорт, і перед операцією лікар отримує важливі дані про стан пацієнта.

- Наскільки я розумію, КОЛЕСО і МІСТ-рапорт використовуються у вигляді такого собі двостороннього бейджа на резинці? І в кожного бійця є такий бейдж?

- Так. Така карточка має бути у кожного бійця і носитись у військовому квитку, або в індивідуальній аптечці.

- І при пораненні людина, яка надає першу домедичну допомогу, користується алгоритмом КОЛЕСО, нанесеним на один бік карточки, а потім записує дані про стан пораненого на інший бік карточки і кріпить її на ліву руку пораненому?

- Саме так, причому записує не на свою карточку, а на карточку пораненого бійця. Так само як і джгут, свою карточку КОЛЕСО / МІСТ-рапорт використовувати для когось забороняється. Хіба що в екстренному випадку, коли в пораненого такої карточки немає, дозволяється використати свою. Під час інструктажів військові інформуються – де саме цю карточку потрібно носити і, відповідно, шукати.

- Складно було домогтися запровадження КОЛЕСО / МІСТ-рапорт централізовано у Збройних силах України?

- В 2015 році в Артемівську (зараз місто носить назву Бахмут – ред.) проходила конференція лікарів. На той момент у мене було надруковано кілька пробних примірників КОЛЕСО, які я й презентувала на цій конференції під час свого виступу. Серед інших там був директор Військово-медичного департаменту МО Андрій Верба і начальник медичної служби ЗСУ Едуард Хорошун. Вони схвалили мою ідею, сказали, що це хороший і більш ефективний спосіб запам'ятати інформацію, тому що справді не всі бійці розуміють англійську мову в екстрених ситуаціях. Потім вони обґрунтували це для начальника Генерального штабу Віктора Муженка і той підписав наказ, згідно якого кожен військовослужбовець ЗСУ під час перебування на території проведення АТО зобов'язаний мати з собою картку КОЛЕСО / МІСТ-рапорт. Це був жовтень 2015 року.

Перші дві партії для Збройних сил України надрукували ми з волонтерами – на весь особовий склад, плюс 10%. А потім Міністерство оборони, а точніше ЦВМУ (Центральне військове медичне управління), почало друкувати їх для своїх потреб самостійно. На скільки відсотків зараз забезпечена такими картками армія – мені достеменно невідомо, але ті бійці, навіть новачки, з якими я спілкувалась нещодавно, розповідали, що у них такі картки є.

- А в мирному житті КОЛЕСО і МІСТ-рапорт можуть застосовуватись?

- У європейських країнах вони використовуються і у цивільній медицині. Там цивільні люди проходять відповідні інструктажі, мають при собі карточки CABCDE / MIST-report і, опинившись на місці автомобільної аварії чи, наприклад, на пляжі під час утоплення можуть кваліфіковано надати домедичну допомогу. У нас же це поки що не використовується, тому люди здебільшого не знають, як себе потрібно правильно поводити в таких ситуаціях, що нерідко приводить до шкоди потерпілому.

Правильна послідовність дій може врятувати життя. Якби у нас діти зі школи починали вчити дану абревіатуру (мова про КОЛЕСО), то їм потім було б набагато простіше орієнтуватись у екстремальних ситуаціях, які потребують їхнього втручання.

- Є ідея запровадити КОЛЕСО і МІСТ-рапорт в цивільній медицині в Україні?

- Ідея є, і бажання є. Для цього потрібно буде провести презентацію в Міністерстві охорони здоров'я і у Міністерстві освіти і науки і я планую це організувати. Наразі ж ми надаємо такі картки і проводимо інструктажі в приватному порядку для тих, хто до нас за цим звертається. Зокрема у школах. Я переконана, що за цим майбутнє, тому що діти крім абревіатури та алгоритму вчяться ще й виконувати ті дії, які цим алгоритмом передбачені.

Також Depo.ua звернувся до начальника медичної служби ЗСУ полковника Едуарда Миколайовича Хорошуна, який підтвердив інформацію про обов'язковість використання КОЛЕСО / МІСТ-рапорт бойовими підрозділами ЗСУ, які виконують завдання у зоні проведення АТО. Більше того, за його словами у зоні АТО курсують спеціальні групи тактичної медицини, які проводять інструктажі для військовослужбовців з надання домедичної допомоги, і головний акцент в цих інструктажах робиться саме на КОЛЕСО і МІСТ-рапорт. Також, за словами пана Хорошуна, наявність у бійців даних карток відслідковується і по мірі необхідності запаси їх поповнюються через відділ матеріального забезпечення. Станом на сьогодні ними забезпечені всі військовослужбовці, які виконують бойові завдання у зоні АТО.

Отож, як бачимо, не всі реформи ЗСУ викликають спротив у військових. Деякі навіть навпаки – підтримуються і оперативно впроваджуються.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme