Росія заявляє про відведення військ: Чи можна Україні перевести подих

Росія заявляє про початок відведення своїх військ від кордону з Україною, однак ані захід, ані українська влада не поспішають вірити Москві на слово і чекають доказів справжньої деескалації

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Росія заявляє про відведення військ: Чи…
Фото: РосЗМІ

Топ-темою вихідних і початку нового тижня стала інформація про нібито відведення російських військ від українського кордону у місця постійної дислокації. Точніше, кілька заяв.

Спочатку у суботу зранку, 29 січня, у прес-службі Міноборони Російської Федерації заявили, що війська та авіація Західного військового округу Росії завершили планову перевірку бойової готовності і повертаються до місць базування.

"Усі завдання, які стоять перед військами в рамках перевірки боєготовності, виконані в повному обсязі. У нас продовжуються планові заходи бойової підготовки на полігонах. Попереду цілий комплекс заходів, включаючи двосторонні тактичні навчання із залученням авіації та систем ППО", – заявив командувач військами Західного військового округу Олександр Журавльов.

За його словами, у пункти постійної дислокації повертаються авіація, підрозділи бригад зв'язку, загони інженерних підрозділів, а також радіаційного, хімічного і біологічного захисту.

Однак, під вечір того ж дня голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив про найбільшу концентрацію російських військ з часів холодної війни і жодним словом не обмовився про їх відведення. А, як відомо, американська розвідувальна авіація цілодобово моніторить ситуацію уздовж україно-російського кордону.

Що цікаво, ані в суботу, ані у неділю українська влада жодним чином не відреагувала на цю інформацію Міноборони РФ. Натомість Depo.ua взяв коментар військового експерта Михайла Жирохова.

"Сприймати всерйоз заяви російського Міністерства оборони я б не поспішав. Поки не буде підтвердження цієї інформації від незалежних джерел – говорити про якусь деескалацію зарано", – зазначив він.

Натомість росіяни продовжили гнути свою інформаційну лінію. У понеділок зранку, 31 січня, прес-служба Південного військового округу Росії поширила інформацію про завершення планових навчань у Чорному морі та повернення більше 20 бойових кораблів до пунктів постійного базування в окупованому Криму та у Новоросійську.

Цього разу відповідь офіційного Києва таки послідувала. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів брифінг, під час якого буквально повторив тезу, озвучену нашим експертом: про відведення російських військ необхідно мати більше детальної інформації.

"З одного боку будь-яке оголошення Росії про відведення військ є позитивним сигналом. З іншого боку – наразі достеменно невідомо, звідки саме відводяться відповідні підрозділи, в якому обсязі і яким чином це відведення сприяє деескалації", – заявив Кулеба.

Він відзначив, що недовіра до Російської Федерації зберігається, у зв'язку з чим важливо переконатися у тому, що сьогодні відбувається саме те, про що каже країна-агресор.

Також варто відзначити, що на заяви російського Міноборони про нібито відведення військ позитивно відреагував банківський сектор – у понеділок Національний банк України встановив офіційний курс на рівні 28,45 гривень за долар, що на 33 копійки менше, аніж було попереднього банківського дня (у п'ятницю), до інформації про відведення.

Але є ще один важливий момент. У обох російських заявах мова йде про часткове відведення військ, розміщених уздовж безпосередньо російсько-українського кордону. При цьому з інших напрямків, а саме – з Білорусі та окупованого Донбасу – надходить зовсім інша інформація.

Так, протягом вихідних українською стороною СЦКК було виявлено та зафіксовано розміщення на тимчасово окупованій території 70 одиниць нової військової техніки збройних формувань РФ.

Читайте також: Вихідні в ООС: Російські бойовики стягнули на Донбас нову бронетехніку і поранили українського воїна (КАРТА)

А 31 січня про ознаки нарощування військової присутності Росії на території Білорусі повідомив міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау. За його словами, у відомстві бачать ознаки перекидання Росією військ до Білорусі під прикриттям військових навчань.

"Ми навіть спостерігаємо тенденції, які можуть вказувати на те, що в майбутньому ми зіткнемося з нарощуванням російських збройних сил в Білорусі", – наголосив польський міністр.

Цю ж інформацію ввечері 31 січня, під час засідання Радбезу ООН підтвердила і постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд. За її словами, Росія скерувала до Білорусі спецпідрозділи та балістичні ракети, що викликає серйозне занепокоєння західного світу.

"Ситуація в Європі досягла небезпечної точки і ставки для України та кожної країни-члена ООН стали дуже високими. Дії Росії завдають удару в серце статуту організації. Ми продовжуємо сподіватися, що Росія обере шлях дипломатії, а не конфлікту в Україні", – наголосила вона.

Самі ж росіяни, в унісон з білорусами, запевняють, що у Білорусь стягується лише озброєння оборонного характеру для участі у російсько-білоруських військових навчаннях, які мають відбутися з 10 по 20 лютого 2022 року. У Міністерстві оборони Білорусі навіть заявили, що російські війська та озброєння залишать територію країни після закінчення цих навчань.

Читайте також: Територіальна оборона в Україні: Куди йти і що робити тим, хто хоче приєднатися

Тож можна зробити кілька узагальнень:

1. Росія стверджує, що почала відведення своїх військ на ділянках уздовж безпосередньо кордону з Україною, однак жодних незалежних підтверджень цих слів наразі немає. При тому, що Україна отримує розвідувальні дані від союзників з НАТО, які останніми тижнями цілодобово моніторять ситуацію на україно-російському кордоні за допомогою найкращих засобів розвідки – стратегічних безпілотників RQ-4A Global Hawk і літаків розвідки RC-135W Rivet Joint, E-8 JSTARS, P-3 Orion чи ЕР-3Е Aries. Завдяки потужності їхніх сенсорів навіть 100-км віддаленість від кордону дозволяє "просвітити" позиції армії РФ на достатню глибину. Однак, жодної інформації про відведення російських військ від них поки що немає.

2. Росія продовжує нарощування свого військового контингенту на території Білорусі, прикриваючись прийдешніми військовими навчаннями. Про це стверджують представники Польщі і США, та й самі Росія з Білоруссю не сильно заперечують цю інформацію.

3. Одночасно з погрозами постачати на окупований Донбас зброю офіційно, Росія продовжує робити це неофіційно. Нові російські танки та іншу бронетехніку регулярно фіксують українські розвідники і спостерігачі.

Все це наштовхує на висновки, що до деескалації ситуації ще далеко. Адже є підтверджені дані про нарощування російських військ на окупованому Донбасі і у Білорусі, і водночас немає підтверджень відведення цих самих військ від російсько-українського кордону.

Крім того, Росія стягнула до кордонів таку армію (130 тисяч за останніми даними Міноборони України), що навіть відведення кількох тисяч не вплинуть на загальну картину і виглядають більше замиленням очей.

Читайте також: Донбас, Приазов'я, Харків та Київ: Чотири ймовірні сценарії вторгнення Путіна в Україну

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme