Українська армія обітована: фентезі

Як би проходила служба бійців АТО, якщо Україна брала би приклад з Ізраїлю

Українська армія обітована: фентезі…

За кострубате забезпечення української армії прокльони на адресу Міноборони не посилав тільки святий боєць ЗСУ. Застаріла зброя, незручне взуття та форма, несмачна їжа, діряві намети, нестача грошей, паливно-мастильних матеріалів, бюрократія, абсурдні завдання, переводи на бойове злагодження у болото, яке чомусь називається військовою частиною чи полігоном…. Цей перелік можна продовжувати довго. Бійці кажуть – багато хто і за контрактом служити не йде через цей армійський долб.. бізм"

Журналісти depo.ua вивчили іноземний досвід і уявили, яким має бути забезпечення української армії в ідеалі (звісно в ідеалі АТО б взагалі не було, і в України ворогів би не було, але маємо те, що маємо). А допоміг нам у цьому Григорій Півоваров – військовослужбовець батальону "Айдар".

Українська обітована армія: фентезі - фото 1

Він громадянин Ізраїлю і в "нульових" роках служив у "Голані" – це піхотна бригада Армії оборони Ізраїлю. Тож може порівнювати. Тим паче що Ізраїль, як і Україна тепер, знаходиться в стані постійних локальних бойових дій. Доктрину ЦАХАЛ – армії Ізраїля, ніби написано для України.

- Ізраїль поступається сусідам по населенню і в майбутньому завжди буде змушений вести війну проти чисельно переважаючого супротивника.

- Суперечка з сусідами перебуває не в незгоді з приводу кордонів, а в неприйнятті самого факту існування Ізраїлю. Противники Ізраїлю будуть вести війну проти нього на знищення.

- З огляду на географічні реальності, а також перевагу противника в живій силі і техніці, Ізраїль в разі війни не може розраховувати на перемогу за допомогою знищення ворога. Реальною метою повинно бути нанесення такої шкоди його збройним силам, яке вивело б їх з ладу на максимально довгий час.

- Мала територія, дуже порізані кордони і близькість населених центрів до лінії фронтів позбавляє Ізраїль всякої стратегічної глибини. У самій вузькій зоні відстань від кордону до моря становить всього 14 км. Ніяких природних бар'єрів для оборони не існує.

- Ізраїль не може вести довгу війну. Війна робить необхідної мобілізацію такого величезного відсотка населення, що економіка через кілька тижнів просто перестане функціонувати.

Авжеж з країни, яка з початку становлення безперервно воює з агресивними сусідами і робить це успішно – враховуючи, що Ізраїль живий і живе краще за цих сусідів, можна і треба брати приклад. Тож,

Українська обітована армія: фентезі - фото 2

АТО, 2016 РІК, ЛИПЕНЬ. ДРУГА ЛІНІЯ

Ранок, середа. Бригада прибула на нову локацію і опинилася замість голого поля  у повному шоці – раніше вони рили вручну, а матеріали для оздоблення бліндажа купували в складчину. Зараз же на хлопців чекало підготовлене інженерною службою місце роботи, де було все необхідне, включно із літнім душем, дровами і місцем для туалету.

Від польової кухні, яка також приїхала заздалегідь, вже пахло чимось смачним на кшталт печені, а повар нарізав свіжі овочі. Бригадний кіт (куди кухня, туди й він) ласував шматком розмороженої печінки.

"Помідорки місцеві підігнали?" – спитав старлей у повара, знаючи відповідь наперед. Бо звідки ж їм ще взятися.

"З тилової служби, – вразив відповіддю повар і потягнувся за пляшечкою оливкової олії, щоб заправити салат. – На гарнір рис, чи гречку?"

Поряд лежали зелененькі пакунки із лого Міноборони із написом: "кава заварна". Розкрили, понюхали - справді кава.

Бійці вивантажили бригадне майно і в спокійній обстановці прийнялися до облаштування місць несення служби. За цією справою іх і застав водій, який привіз до ВОПу мобільну пральню. 

Відзвітували командуванню. Дізналися, що бірки для місць розряджання зброї малювати вже не потрібно, а документи, замість роздруковувати, тепер можна надсилати Інтернетом.

"Ну ми ж розуміємо, що то для вас зайвий геморой, - лунало з командирської слухавки. Командуючий опорним пунктом на всяк випадок відімкнувся і перевірив, чи не помилився номером. Але номер був той, що треба. – Ми вас не паперами займатися мобілізували. І це, старлей, чуєш – якщо машина в вас знову зламається, терміново доповідай. Технарі нехай возяться, а вам на цей час іншу дамо. А, і це – ти казав, у твоїх берці нові не у всіх є. Наступного тижня до нас під'їдеш, нові комплекти забереш і форму нову на всіх. Тільки скинь розмірну линійку начвєщу. Ну все, бувай"

"Служу Україні", - чомусь вигукнув урочисто старлей і відкрив очі. Миша у кутку завзято гризла гумовий черевик. Перед очима, скрізь дірки в наметі було видно, як падає зірка.

"От бляха, знову бажання загадати не встиг", - з жалем подумав старлей, кинув у бік миші другим черевиком і остаточно прокинувся.

Українська армія обітована: фентезі - фото 3

В НАС ЦІНУЮТЬ ТЕХНІКУ, А В НИХ – ЖИТТЯ БІЙЦІВ

Григорій Півоваров – ізраїльтянин, який до 9 років жив у Петербурзі, потім переїхав із родиною в Ізраїль, служив в ЦАХАЛІ, а під час Революції Гідності за проханням друзів приїхав захищати Майдан, дуже часто порівнює українську армію та ізраїльську. І хоч він любить Україну і вважає її домом своєї душі, ізраїльську армію Григорій називає кращою за багатьма показниками.

МІСЦЕ СЛУЖБИ

Звісно нас (розповідає Півоваров, - Ред) вчили працювати і в бруді, і на спеці, і в холоді, але взагалі ставлення до людей в ізраїльській армії зовсім інакше. Наприклад місця служби в Ізраїлі підготовлені ідеально, там цим займаються інженері війська, солдати ями не риють. Тут, в Україні ми скільки разів пропонували залучити до цього трактори? Спробуй руками капонір для техніки розкопай! Але неможна. Те неможна, се неможна…

В ЦАХАЛІ ми також ставили намети (ізраїльський військовий намет розрахований на 20-25 бійців і в ньому встановлені печі на дизпаливі, - ред), окопувалися – без цього нікуди. Але це на передовій. Друга-третя лінія облаштовані, там є казарми, їдальні, всі умови для несення служби.

Українська обітована армія: фентезі - фото 3

ХАРЧУВАННЯ

В моїй роті був сержант забезпечення і його помічник, вони займалися усіма тиловими питаннями і перебоїв ніколи не було. Харчування дуже прийстойне: сніданок - молочка, обід - м'ясо чи риба, ну вечеря так собі... Пайки не супер, але за калорійністю вони відповідали усім потребам (в ізраїльський сухпай входить тунець чи мясна консерва, кукурудза, сухофрукти, льодянки, повидло, халва, - Ред).
Годували, до речі, за кошером

РЕЧОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

На рік видають три комплекти польової форми, дві пари берців і теплий одяг: штані, куртку. Якщо форму пошкодив – тобі видають нову, а стару потрібно здати. Але якщо форму втратив треба буде платити штраф.

Проблем із пранням на 2-3 лініях також нема: брудна форма здається у службу забезпечення, поки її перуть, боєць отримує іншу такого ж розміру. При собі в солдата завжди є два комплекти: один на ньому, інший в запасі.

СТАВЛЕННЯ ДО БІЙЦІВ

В нас цінують техніку, а там - життя людей. Там готові пожертвувати бойовим вертолітом, якщо пілот вирішив врятувати бійців, а тут якщо ти пошкодиш техніку, тебе ще й судити будуть. Там якщо щось зламалося, це віддається в ремонтний батальйон і вони займаються ремонтом, а екіпаж просто переходить на іншу техніку. Там з цього не переймаються, розуміють, що техніка це тільки шматок металу, головне – ефективно діяти.

Майже в кожній роті є власний психолог. Вони пильно слідкують за психологічним станом особового складу, якщо людина перевтомлена, перенапружена можуть дати тиждень відпочинку. При цьому фізичні тренування дуже жорсткі, не кожен їх витримує.

Якщо людина отримала поранення, її лікують державним коштом і все на найвищому рівні.

Українська армія обітована: фентезі - фото 5

СУБОРДИНАЦІЯ

В армії Ізраїлю також жорстка субординація, але бійцям дають можливість самим приймати рішення і брати відповідальність. Запропонували – зробили. Якщо вийшло – герої, буде ще одна зірочка батальйону. Не вийшло – перед народом виставимо героями, а всередині розберемося і навчимо, щоб більше не повторювали помилок. А в нас всі бояться брати відповідальність, все закрито, всі сковані.

І, звичайно ж, слід вчити солдатів не бездумно виконувати накази, а вміти обмірковувати їх. Менше політики і більше свободи волі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme