Теракти в Малі: В яке пекло хочуть відправити українських миротворців

Дуже скоро українські миротворці можуть відправитися в нову африканську країну, де нещодавно напали на базу контингенту ООН

Теракти в Малі: В яке пекло хочуть відпр…

В суботу, 14-го квітня, Твіттер-сторінка миротворчої операції ООН в Малі повідомила, що базу контингенту в місті Тимбукту атакували бойовики.

Як розповів прес-секретар місії Олів'є Сальгадо, внаслідок атаки один миротворець загинув і ще десять були поранені. Терористи одягнули блакитні каски, сіли на два автомобілі з розпізнавальними знаками армії Малі та ООН, начинені вибухівкою, і спробували прорватися на базу. Також використовувалися міномети. Ситуацію вдалося взяти під контроль, нейтралізувавши нападників.

База в Тимбукту страждає вже не вперше. Внаслідок нападу на неї в 2017-му загинули шість охоронців.

Що за пекло там відбувається

Для Малі така ситуація не є чимось незвичайним. В цій країні нападають на курорти та готелі. В 2015-му стався напад на готель Radisson Blu в Бамако, в ході якого були взяті в заручники західні туристи, близько 20 людей загинули. В 2017-му відбувся напад на курорт "Ле Кампеман Кангаба" в Дугуракоро.

В країні триває війна з ісламістами, які шість років тому захопили значну частину країни. Зокрема, проти "Аль-Каїди", "Ансар-Діне", "Руху за єдність", "Джихад", "Ісламського руху за Азавад" та ін.

В квітні 2013-го резолюцією 2100 в ООН дали старт миротворчій місії в Малі. Також на прохання влади цієї держави військову інтервенцію проти джихадистів розпочала Франція. Мета європейської країни була зрозумілою. Окрім збереження впливу в регіоні, зокрема і в своїх колишніх колоніях, французи зацікавленні в захищеності ресурсів у Сахелі, який простягнувся через Сенегал, Мавританію, Малі, Буркіна-Фасо, Нігер, Нігерію, Чад, Судан та Еритрею. Тут мова швидше не про сучасність, а перспективу. Бо наразі французька енергетична компанія Areva видобуває нафту та уран в Нігері. Малі не є ключовою країною для бізнесу. Втім, стабільність кожної з країн Сахеля є важливою для всього клімату і впливу в регіоні.

З 2013-го року офіційно в Малі загинули 162 миротворці (з урахуванням останньої жертви - 163).

Навіщо українцям їхати в Малі

Про можливу участь в миротворчій місії в Малі заявив постійний представник України в Організації Об'єднаних Націй Володимир Єльченко.

Ідея обговорюється вже не перший рік. Нещодавно з Ліберії повернулися українські миротворці - 56 вертолітний загін Місії ООН. Українські військові були присутні в цій африканській країні протягом 14 років. Дія мандату місії ООН завершується у квітні 2018 року, тому війська, що приймали участь у миротворчій операції будуть виведені з країни

Окрім цього, наші хлопці захищають мир в Конго та Кот-д'Івуарі. В останній країні ООН також поступово згортає місію.

У Ліберії українські миротворці забезпечували супровід наземних колон, патрулювали повітряні кордони, займалися медичною евакуацією, пошуково-рятувальними операціями, а також брали участь в бойових діях. В 2010-му в сусідньому Кот-д'Івуарі за наказом командувача сил ООН українські Мі-24 знищили склади із системами залпового вогню. Також українці знищували вогневі позиції повстанців.

За час роботи місії в Ліберії відбулося 23 ротації, а службу пройшли 5,5 тисячі військових. П'ять військових загинули. Двоє з них потонули в позаслужбовий час, один загинув в ДТП. В 2011 році 88 українських миротворців потрапили в госпіталь з тропічну малярію.

До останнього часу в Ліберії перебували 105 військових і три вертольоти Мі-8.

ООН дуже зацікавлені в наших пілотах ґвинтокрилів, тому їх чекають у Малі. Але існує цілий ряд проблем, які сьогодні перешкоджають формуванню загону. Малі, на відміну від Ліберії, є пустельною країною. У Ліберії ж вологий клімат. Такі природні особливості вимагають переоснащення ґвинтокрилів.

Для України участь в миротворчих місіях ООН - це авторитет держави. Країна входить в десятку найсильніших європейських країн, які надають свій персонал для місій. За роки незалежності Україна брала участь більш ніж в двадцяти місіях і операціях ООН в зонах конфліктів, відправивши туди більше 42 тис. військових. Рік тому 250 наших хлопців полетіли в Конго.

Окрім цього, військові отримують досвід і непогану зарплату (від $1000 до 3000 на місяць), що також важливо.

Наприклад, за даними Міноборони в період з 2004 по 2010 роки 56-й загін заробив для України $119 млн.

В Малі якраз дуже потрібні пілоти і ґвинтокрили для супроводу колон, а також участі в бойових вильотах проти джихадистів. Роботи там вистачає.

Скільки миротворців у Малі

Зараз контингент ООН в Малі налічує 15,209 людей. Серед них 13,289 - це військові (солдати, експерти та обслуговуючий персонал).

Найбільше солдат у контингенті з Буркіна Фасо - 1723. В трійку входить також Чад (1448) та Бангладеш (1395).

Серед європейських країн за присутністю власних військових у Малі лідирує Німеччина - 559 чоловік. Вона входить у десятку за кількістю власних бійців у місії. В основному, як військових так і поліцейських для місії постачають африканські країни.

Річний бюджет миротворчої місії становить понад $1 млрд.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme