Спустошили полиці воєнторгів: Як українці готуються до російського нападу

Ось уже кілька місяців Україна живе у передчутті великої війни. Готуючись зустрічати непроханих "гостей", українці масово скуповують товари військового та подвійного призначення 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Спустошили полиці воєнторгів: Як українц…
Фото: Мілітарист

Новини не радують – за розвідданими інших країн, Україна ніколи досі не була так близько до повномасштабної війни з переважаючими силами ворога. Особливо тривожно було у минулі вихідні, коли просочилась інформація про те, що Путін віддав наказ привести армію РФ у бойову готовність, а низка ЗМІ оприлюднили картографічні варіанти можливого вторгнення Росії в Україну.

Зрозуміло, що це не може не впливати на настрої українців. Тому одні пакуються в чартерні літаки і втікають за кордон, а інші обносять полиці магазинів мілітаристського та подвійного призначення (так звані "воєнторги").

Так, користувачі соцмереж пишуть, що у Києві в магазинах "Мілітарка", "Мілітарист" і "PROF1Group" за останні три дні розкупили всі товари, крім хіба що одягу.

Причому, якщо вірити військовим блогерам, волонтерам та представникам "воєнторгів", то розмітають реально все: плитоноски (легкі бронежилети з пластинами), одяг, взуття, підсумки, ліхтарі з червоним світлом, мультитули (універсальні розкладні ножі), баули (речові мішки) тощо.

Українці скуповують бронежилети і патрони

До цієї інформації чудово пасують чутки про те, що влада "по-тихому" дала добро на формування добровольчих воєнізованих загонів.

Читайте також: Територіальна оборона в Україні: Куди йти і що робити тим, хто хоче приєднатися

Також, за словами колишнього народного депутата Борислава Берези, у Києві люди масово беруть довідки для отримання дозволу і скуповують зброю на випадок війни з Росією.

"Сьогодні спілкувався зі своїм сімейним лікарем. І вона мене попросила вгадати, що саме вона виписує сьогодні найбільше? Я припустив, що це рецепти чи лікарняні. Виявилось, що ні. За останні тижні вона виписала величезну кількість довідок для отримання дозволу на зброю. На моє запитання, йде рахунок на десятки дозволів або більше, вона відповіла, що рахунок йде на сотні. І запит не слабшає", – написав Береза у своєму Telegram-каналі.

Інформацію про масовий попит на зброю політикові підтвердили і в спеціалізованих магазинах.

"Я зателефонував директору одного з найбільших київських магазинів зброї. І він мені підтвердив, що зброю купує народ, як гарячі пиріжки. Від карабіна "Сайга" з оптикою до AR-15, а також все інше. Головне, що з асортиментом проблем немає. І народ із задоволенням озброюється, щоб зустріти потенційних окупантів та агресорів", – написав Береза.

Продавці зброї в Україні зазначають, що лише за останній місяць збільшився попит на їхню продукцію на 10-15%. Найбільш популярні серед українців гладкоствольні помпові рушниці та громадянська версія автоматів Калашникова. 

Також про збільшення продажів зброї можна судити за кількістю покупок супутніх товарів. Наприклад, попит на чохли для зброї за останні місяці виріс у кілька разів. На 20-25% збільшився попит на патрони: люди розуміють, що у разі ворожого вторгнення докупити їх можливості не буде.

Хоча варто зауважити, що нинішній ажіотаж на зброю – явище для України не унікальне. Ми проходили щось подібне у 2014 році, коли на війну на Донбасі багатьом добровольцям доводилося їхати з власною зброєю, тому що іншої не було.

Щодо асортименту, то у 2022 році на цивільному ринку України можна придбати практично все. Щоправда, є нюанси.

Наприклад, пневматичні пістолети та гвинтівки (так звані "воздушки"), газовий балончик чи пістолет, револьвер під патрон Флобера не вважаються зброєю, тому не вимагають спеціального оформлення покупки. Придбати їх можна відразу ж у магазині, а ось щось серйозніше потребує спеціальних дозволів.

Травматичну зброю можуть купити лише певні категорії українців (журналісти, співробітники силових структур тощо).

А з вогнепальною зброєю (як то мисливська нарізна рушниця) все ще складніше. Її придбання вимагає медичної довідки, довідки про несудимість, проходження стрілецьких курсів та багато іншого. Але українців це не зупиняє.

Можна згадати історію про 52-річну киянку Мар'яну Жагло, яка у січні купила карабін (короткоствольна гвинтівка) Zbroyar Z-15, шолом і камуфляж.

Купила гвинтівку, шолом і камуфляж

"Ми боротимемося за Київ. Ми боротимемося, щоб захистити наше місто. Якщо почнуться бойові дії, то росіяни прийдуть сюди. Київ – головна мета", – пояснила свій вчинок пані Жагло.

Читайте також: Купила гвинтівку, шолом і камуфляж: У Києві 52-річна мати трьох дітей підготувалась до війни з Росією

За офіційними даними Офісу генпрокурора, станом на жовтень 2021 року українці зареєстрували близько 1 мільйона 200 тисяч одиниць законної зброї. Усього ж на руках, за різними даними, перебуває від 3 до 5 мільйонів одиниць зброї – включаючи незаконно придбану і привезену трофейну з зони АТО у перші роки війни. Тому не дивно, що патронів треба багато, та й спорядження її власникам обновити не завадить.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme