Скандальна САУ "Дана": Чому Міноборони не варто закупати чеські гаубиці

Замість того, щоб розвивати вітчизняні напрацювання, Міністерство оборони України уклало контракт на закупівлю застарілих гаубиць "Дана" чеського виробництва

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Скандальна САУ "Дана": Чому Міноборони н…
Фото: Міністерство оборони Азербайджану

В українському інформпросторі обговорюють рішення Міноборони закупити партію самохідних артилерійських установок (САУ) "Дана" виробництва ще Чехословаччини. Одні вважають рішення адекватним через співвідношення ціна-якість, інші засуджують його, закликаючи до розвитку вітчизняних озброєнь аналогічного класу.

Depo.ua вирішив розібратися у ситуації, проаналізувавши аргументи обох сторін.

Отже, 3 листопада 2020 року начальник управління РВіА командування підготовки Командування Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Андрій Маліновський в інтерв'ю "АрміяInform" повідомив, що для заміни застарілих буксированих гармат Д-20 та самохідних артилерійських установок 2С3 "Акація"  розглядають закупівлю 152-мм САУ "Дана".

Він зазначив, що ці установки – з наявного парку чеської армії, але перед продажем мають пройти технічне обслуговування та модернізацію до версії "Dana-M2".

Читайте також: САУ "Дана": Що за унікальну зброю планує купувати Україна в Чехії

Через тиждень, 10 листопада 2020 року, комітет з оборони Верховної Ради розглянув внесення змін до Держоборонзамовлення-2020, якими передбачив закупівлю САУ на колісному шасі.

А вже наступного дня це рішення комітету ВР розкритикував головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов.

"Внести зміни необхідно, тому що Мінборони уклало контракт на екстрену закупівлю в Чехії самохідних гаубиць "Дана-М2" – близько 30 одиниць. Пояснити закупівлю чеських гаубиць "Дана" чим-небудь, крім корупції, я не можу – адже ці гаубиці ЗСУ абсолютно не потрібні. І менше з тим, міністр оборони Андрій Таран цю ганебну угоду все-таки уклав. Неприємно вражає, що головком ЗСУ Руслан Хомчак цю угоду схвалив", – написав він у Facebook.

Читайте також: Конфлікт Тарана і Хомчака: Кого звільнить Зеленський

На думку Бутусова, це повністю суперечить інтересам оборони України, тому купити "Дани" можна, тільки якщо в країні відсутня програма розвитку ЗСУ та програма розвитку озброєнь, і якщо всім начхати на майбутнє.

Народний депутат від "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко пішов ще далі і написав звернення до СБУ, Офісу генпрокурора та Міноборони. На його думку, закупівля в Чехії вживаних САУ "Дана" містить корупційні ризики через відсутність інформації про обсяг модернізації, відсутність конкурентних процедур під час відбору виконавця та загальні обставини виникнення цієї пропозиції.  Також, за його словами, компанія Excalibur Army, яка виступає продавцем, має неоднозначну репутацію, пов'язану з корупцією.

"Мені стало відомо, що Міноборони має намір закупити вживані, відремонтовані та "модернізовані" 152-мм самохідні гармати-гаубиці vz.77 "Дана" (були розроблені в 70-х роках в колишній Чехословаччині). Постачальником таких виробів може стати компанія Excalibur Army з Чехії, з якою "Укрспецекспорт" вже уклав контракт на суму більше 40 млн доларів США", – зазначив нардеп.

Станом на сьогодні відомо, що, як мінімум, СБУ порушила кримінальну справу за цим зверненням.

У відповідь на критику, в Міноборони заявили, що планують не лише закупити партію вживаних САУ "Дана", але й з часом налагодити їх виробництво в Україні. Принаймні, про це 8 грудня в інтерв'ю для видання "Defense Express" розказав заступник міністра оборони з озброєння Олександр Миронюк.

"Загалом Міноборони розглядає це питання дещо ширше, ніж просто закупівля. По-перше, це заміна старих артсистем. По-друге – часткове виробництво на території України. А надалі – повний цикл виробництва на потужностях вітчизняних оборонних підприємств, – заявив Олександр Миронюк.

Читайте також: Колеса проти гусениць: Яке майбутнє чекає на українські САУ

САУ "Дана". Фото: Ділан Малясов 

Мотивація чиновників з Міноборони ніби як зрозуміла, але є кілька нюансів.

По-перше, самохідна гармата-гаубиця "Дана" має калібр снарядів 152-мм і в цьому її головна проблема. Вона була створена у 1976 році у Чехословаччині, як вдосконалений конкурент радянської 152-мм гаубиці 2С3 "Акація". На той час калібр 152-мм був основним для такого роду озброєнь, але часи змінилися.

Власне, саме через це вона у 2018 році була знята з озброєння в Чехії – тому що чеська армія повністю перейшла на єдиний калібр гаубиць 155-мм за стандартом НАТО. Якщо Україна декларує інтерграцію в НАТО, то який сенс вкладати ресурси в закупівлю старої техніки, яка дисонує стандартам Північноатлантичного альянсу?

Як тут не згадати слова Тарана про недосяжність для України стандартів НАТО, сказані ним у перші ж дні після його вступу на посаду міністра оборони? Хоча, якщо особисто підписувати документи про закупівлю зброї та техніки, яка суперечить стандартам НАТО, то Україна й справді ще довго не відповідатиме цим стандартам.

По-друге, станом на сьогодні в Україні практично вичерпані запаси снарядів 152-мм, тому що під час активної фази війни саме артилерія цього калібру використовувалась найбільше. Заводів з виробництва таких боєприпасів в Україні немає, а відкривати нове виробництво боєприпасів застарілого калібру абсурдно, не кажучи вже про те, що це дуже дорого. Отож,  після купівлі будь-якої зброї 152-го калібру дуже швидко постане питання імпорту боєприпасів, які в цивілізованому світі також є дефіцитом, адже їх вже майже ніхто, крім Росіії, не випускає.

По-третє, САУ "Дана" давно застаріла. Дальність стрільби її знаряддя – лише 20 км, тоді як російські гаубиці стріляють на 24 км, а НАТОвські 155-го калібру – мінімум на 30 км, а активно-реактивним снарядом – до 40 км. Таким чином у "Дани" немає жодної можливості у контрбатарейній боротьбі протидіяти російській артилерії, якою буквально кишить окупована частина Донбасу.

Ну і по-четверте, в України є власна розробка аналогічного класу – але сучасна і під НАТОвський калібр. Це самохідна колісна 155-мм гаубиця 2С22 "Богдана", дослідний зразок якої зараз завершує державні випробування.

Головною перевагою "Богдани" є більша дальнобійність, краща тактична мобільність, підвищений захист екіпажу і боєкомплект на борту. Не кажучи вже про те, що вона стріляє снарядами сучасного 155-го калібру, прийнятого на озброєння в країнах НАТО.

Читайте також: Потужна "Богдана" на колесах: Яке майбутнє чекає на українські САУ

То чи не краще замість скупки металобрухту застарілого калібру зосередитись на завершенні проекту "Богдана" і взяти на озброєння сучасні вітчизняні САУ, наперед спроектовані під стандарти НАТО?

До речі, в грудні 2018 року керівництвом Міноборони вже розглядається питання модернізації української артилерії шляхом закупівлі артилерійських систем за кордоном, серед яких називалась і чеська САУ "Дана" у кількості 66 одиниць.

Однак, тоді далі розмов справа не просунулась. Очевидно, тодішнє військове керівництво вирішило, що така інвестиція буде не найкращим варіантом. Чи вистачить далекоглядності нинішньому керівництву Міноборони, наразі сказати важко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme