Рука Вашингтона: Хто такий Абромавичус і що чекає на "Укроборонпром"

Державний концерн "Укроборонпром" отримав нового голову Наглядової ради, який вже проанонсував певні зміни

Руслан Рудомський

Depo.ua продовжує відслідковувати ситуацію довкола сектору оборони і безпеки України. 12 червня президент України Володимир Зеленський призначив колишнього міністра економіки Айвараса Абромавичуса членом Наглядової ради ДК "Укроборонпром", а вже 10 липня Наглядова рада обрала колишнього громадянина Литви своїм головою.

 

Варто одразу ж зазначити, що на відміну від свого попередника, Абромавичус має досить насичену біографію.

 

Читайте також: Мільйонер та ректор КПІ : Хто такий Згуровський, який "наглядатиме" за "Укроборонпромом".

 

Про Айвараса Абромавичуса відомо, що він вільно володіє російською, литовською та англійською мовами, добре говорить естонською, все розуміє, але погано говорить українською, любить баскетбол і сучасне мистецтво (має колекцію з більше 100 картин), а також є міноритарним акціонером російського "Сбербанку".

 

 

Народився він у 1976 році у Вільнюсі (Литва) і навіть був чемпіоном СРСР з баскетболу у складі дитячої збірної Литви. У 1993 році переїхав до Талліна (Естонія) для вступу в Міжнародний університет Concordia, де перший рік навчання йому оплатив Фонд Сороса. Згодом навчався в цьому ж університеті в штаті Вісконсін (США), де отримав ступінь бакалавра з міжнародного бізнесу.

 

У 1996 році став співробітником Hansabank (найбільшого естонського банку, що згодом став дочірньою структурою Swedbank), а в 1998 році – директором департаменту цінних паперів цього банку. Але вже у 1999 році Абромавичус переїхав до Швеції для участі в проект по інтернет-брокериджу на ринках, що розвиваються.

 

У 2002 році почав працювати керуючим в East Capital. Через рік роботи портфельним керуючим Абромавічус взяв кредит, щоб купити 5% East Capital. Управляв фондами East Capital Russian Fund (ECRF) і East Capital Eastern European Fund (ECEEF) загальним обсягом понад 1 млрд євро.

 

У 2005 році переїхав до Москви, а у 2008-му до Києва, де очолював київський офіс компанії East Capital. В Україні компанія купила на великі суми акції банків "Південний", "Надра" і "Платинум". Всього в українські компанії East Capital за час існування вклала понад 200 млн доларів.

 

Та найцікавіший період кар'єри Абромавичуса почався після перемоги Революції гідності. 2 грудня 2014 року новообраний тоді президент України Петро Порошенко підписав указ про надання йому українського громадянства і призначив на посаду міністра економічного розвитку і торгівлі України в новому Кабінеті міністрів.

 

Однак, в українському уряді він пропрацював трохи більше року (щоправда, встиг запустити систему електронних державних закупівель ProZorro), і 3 лютого 2016 року заявив, що йде у відставку в зв'язку з "різкою активізацією блокування будь-яких системних і важливих реформ". Водночас, 16 лютого 2016 р Верховна Рада визнала роботу уряду в 2015 році незадовільною.

 

Після відставки уряду Яценюка, Абромавичус на кілька років пропав з поля зору засобів масової інформації, повернувшись у велику політику напередодні президентських виборів 2019 року у статусі радника кандидата в президенти Володимира Зеленського.

 

Власне, те, що голова наглядової ради вміє обходитись з "великими грошима", є великим плюсом, адже за посадою йому доведеться контролювати мільярдні грошові потоки.

 

Як відомо, Наглядова рада є вищим органом управління "Укроборонпрому". До її повноважень входить затвердження стратегії розвитку і напрямів діяльності концерну, здійснення контролю за виконанням концерном та його учасниками покладених на них завдань у сфері оборонно-промислового комплексу та військово-технічного співробітництва, затвердження напрямів діяльності Концерну, визначення інвестиційної політики.

 

Окрім того, Наглядова рада здійснює контроль за ефективним використанням і збереженням об'єктів державної власності, переданих в управління концерну, провадження фінансово-господарської діяльності концерну та виконує інші задачі у відповідності до Статуту "Укроборонпрому".

 

Тобто, посада голови Наглядової ради – це, фактично, посада контролера за фінансовими потоками промислового та експортного гіганта. А потоки ці, варто відзначити, доволі немаленькі і вимірюються мільярдами гривень на рік. Причому, "Укроборонпром" має справу як з держзамовленням (а Україна перебуває у стані війни, хто забув), так і з експортом своєї продукції, що за будь-яких часів є подвійним золотим дном.

 

Разом з тим, майже всю дорогу держконцерн переслідують різні корупційні скандали. Зокрема, 26 грудня 2017 року було оприлюднено звіт НАБУ за 2017-й рік, з якого слідує, що в "Укроборонпромі" здійснювались маніпуляції з контрактом на 39 млн доларів на постачання запчастин для Антонова AN-32 міністерству оборони Іраку.

 

Тому перше, що зробив новообраний голова Наглядової ради, це проголосив проведення міжнародного аудиту фінансової діяльності всіх підприємств "Укроборонпрому" за 2018-2019 роки головним завданням держконцерну.

 

"У нас є багато завдань, які ми маємо виконати якнайшвидше. І одне з найбільш пріоритетних з них – проведення аудиту "Укроборонпрому", – заявив Абромавичус на спеціально зібраній прес-конференції.

 

Для обрання аудитора на електронному майданчику ProZorro буде створено нову позицію із закупівлі послуг, а визначення переможця тендеру відбудеться за процедурою "відкритих торгів". Очолить тендерний комітет із проведення міжнародного аудиту сам голова Наглядової ради Айварас Абромавичус.

 

Очікується, що вже у вересні буде обрано переможця торгів, який розпочне аудит "Укроборонпрому". Сам аудит триватиме орієнтовно 6-9 місяців. Абромавичус переконаний, що його результати дозволять отримати детальну інформацію щодо реального стану речей на кожному підприємстві концерну.

 

Але на цьому Абромавичус зупинятися не збирається і вже оголосив, що після підсумків фінансового аудиту буде розпочато процедуру із проведення стратегічного аудиту та аудиту корпоративного управління – витрати на них буде запропоновано передбачити у проекті держбюджету на 2020 рік.

 

До речі, як показав попередній аудит концерну, результати якого були оприлюднені у травні 2018 року, 85% грошових надходжень "Укроборонпрому" забезпечується за рахунок виконання підприємствами концерну експортних контрактів, і лише 15% припадають на держзамовлення. І це при тому, що країна перебуває у стані війни.

 

Як би там не було, а справді багато буде залежати від результатів нового аудиту. Експерти вважають, що саме аудит має вирішальне значення для того, щоб дізнатися – як реструктуризувати "Укроборонпром", що складається з більш ніж 130 окремих юридичних осіб і 80 тисяч співробітників.

 

Адже найбільш болючим питанням для "Укроборонпрому" є оптимізація і раціоналізація державних оборонних підприємств України, які свого часу скопом загнали в держконцерн. Адже сьогодні в оборонному секторі вже 42 державних підприємства не працюють, накопичуючи при цьому борги. Судячи з усього, досі комусь такий стан речей був вигідний.

 

Що стосується, власне, Абромавичуса, то за ним, як і за новим секретарем РНБО Данилюком, "стирчать вуха" американських демократів, які збираються найближчим часом повернути собі владу в країні. Це означає, що з одного боку не буде протистояння між "Укроборонпромом" і РНБО, а з іншого – що буде боротьба за вплив над держконцерном між новою українською владою з американськими демократами за спиною, старими управлінськими кадрами концерну і чинною владою США на чолі з республіканцем Трампом. І кожна зі сторін матиме у цій боротьбі свої інтереси, неспівставні з інтересами двох інших сторін.

 

Команда Зеленського, швидше за все, намагатиметься зліпити з "Укроборонпрому" військовий аналог "Нафтогазу" – таку собі країну в країні з власним багатомільярдним бюджетом і максимальною свободою дій. Принаймні, це випливає зі "злитого" днями в мережу "плану реструктуризації" концерну.

 

 

Старі кадри будуть щосили намагатися зберегти свій вплив над потоками держконцерну. А американці, не виключено, спробують використати "Укроборонпром" в якості розмінної монети у своїй боротьбі за владу в США.

 

При цьому сам Абромавичус навряд чи матиме реальну владу над "Укроборонпромом". Все виглядає так, що його головна і чи не єдина місія – провести аудит держконцерну і за його результатами знайти для Зеленського кілька кандидатів для публічної посадки у в'язницю, що має дозволити президентському рейтингу ще на деякий час залишитись відносно високим.  А коли ця місія буде виконана, його, не виключено що "спишуть у тираж". Хоча, тут багато буде залежати від того, хто стане наступним президентом США.

 

Цікаво згадати, що ще 27 травня Айварас Абромавічус у статусі ще радника новообраного президента Зеленського виступив проти ліквідації державного концерну "Укроборонпром", запропонованої тоді депутатами Верховної Ради.

 

"Треба зупинити дискусії про ліквідацію "Укроборонпрому". Ліквідувати "Укроборонпром" не потрібно, а необхідно провести аудит і змінити весь менеджмент", – заявив Абромавічус зауваживши, що висловлює свою позицію, а не думку Зеленського. Очевидно, вже тоді готував ґрунт для свого майбутнього призначення.

 

Тут варто нагадати, що в останні місяці президентства Порошенка лунали офіційні заяви про ліквідацію держконцерну і створення замість нього нового державного органу, а наприкінці квітня у Верховній Раді навіть зареєстрували законопроект, яким пропонувалося ліквідувати ДК "Укроборонпром" та підпорядкувати підприємства-учасники концерну Центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну військово-промислову політику. Все це виглядало, як спроби попередньої влади сховати "кінці у воду", повісивши борги підприємств держконцерну на держбюджет.

 

Що стосується Володимира Зеленського, то він 26 лютого записав відеозвернення, у якому прокоментував розслідування про розкрадання коштів "Укроборонпрому". Зеленський тоді назвав те, що відбувається в "Укроборонпромі", словом "кабздєц", але що він збирається робити з держконцерном, якщо прийде до влади, не сказав.

 

 

Читайте також: Ліквідація чи реформа: Що Зеленський робитиме з "Укроборонпромом".

 

Тому можна лише здогадуватись про те, у який бік поверне нова влада реформу держконцерну після оголошеного аудиту. Зараз лише можна з великою долею ймовірності припустити, що "Укроборонпром" продовжить своє існування у статусі державного монополіста, а вже проанонсований аудит держконцерну стане початком кінця кар'єри не одного чиновника. Можливо когось навіть посадять...

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна