Мільйонер та ректор КПІ : Хто такий Згуровський, який "наглядатиме" за "Укроборонпромом"

Топ-менеджера від освіти призвали повернути добре ім'я оборонній галузі промисловості

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Мільйонер та ректор КПІ : Хто такий Згур…

Досить цікаво й динамічно розвивається кар'єра ректора Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського" Михайла Згуровського. Лише 18 січня президент України Петро Порошенко своїм указом призначив його членом Наглядової ради державного концерну "Укроборонпром", а вже 23 січня Наглядова рада обрала його своїм головою.

Хто ж такий цей Михайло Згуровський і чим він заслужив такий авторитет? Окрім всім відомої інформації про ректорство в КПІ, пан Згуровський є також доктором технічних наук, академіком НАН України, Академії педагогічних наук України, а також іноземним членом Російської академії наук.

За професією Михайло Згуровський є інженером, а базову вищу освіту здобув у тому ж КПІ за спеціальністю "Автоматизовані системи управління". Сталося це у далекому 1975-му році, після чого освітньо-наукова кар'єра стрімко пішла вгору: спочатку успішний захист кандидатської дисертації, а потім і докторської, посади професора, потім проректора і, нарешті, з квітня 1992-го року – ректора Київського політехнічного інституту.

Також пан Згуровський встиг попрацювати й в уряді: з листопада 1994-го по січень 1999-го був міністром освіти України. Також відомо, що в 2009-му році його кандидатура всерйоз розглядалась на посаду віце-прем'єра в уряді Юлії Тимошенко. Однак, тоді планети склались інакше.

Інший цікавий факт з його біографії датується 2011-м роком, коли у відповідь на чутки про бажання тодішнього міністра освіти і науки Дмитра Табачника зняти Згуровського з посади ректора КПІ, на підтримку свого ректора виступили кілька тисяч студентів, які навіть вдалися до пікетування урядової будівлі – це свідчить про неабиякий авторитет ректора. Табачник тоді так і не наважився зняти Згуровського.

Крім цього варто відзначити, що Михайло Згуровський – людина далеко не бідна. Згідно електронної декларації за 2016-й рік, його статки складають 698 165 тис. грн і 53 555 дол. США (близько 1,5 млн грн по курсу), він має будинок під Києвом площею 286,9 м2, земельну ділянку там же площею 1980 м2 і два автомобілі: Range Rover 2013-го року і Toyota Prius 2005-го року. Щоправда, останній зареєстрований на його дружину в США. Крім цього, його дружині належить будинок в США площею 150 м2.

Тобто, ректор КПІ, а відучора голова наглядової ради "Укроборонпрому" є гривневим мільйонером. Щоправда, "зради" тут ніякої нема – інформація про його мільйони вперше "засвітилася" ще у 2009-му році, коли він, претендуючи на посаду віце-прем'єра в уряді Тимошенко оприлюднив податкову декларацію за 2008-й рік. Вже тоді на його рахунку були і мільйони, і будинки, і автомобілі.

"Я – співзасновник чотирьох різних компаній. Дві з них займаються розробками комп'ютерних мереж і програм, а ще дві – навчанням, зокрема, курсами для учнів. На цих фірмах я отримую зарплату плюс ще ректорська, яка становить 25 тисяч гривень на місяць", – зізнався тоді Згуровський для ЗМІ.

Тоді ж стало відомо, що він щороку отримує 904 тисячі гривень компенсації за впровадження своїх винаходів в народне господарство.

"Всього цих винаходів сорок. Причому дев'ять з них вже реально працюють. Вони пов'язані з інформаційними технологіями, збільшенням обсягів обробки інформації, – переконував ректор у 2009-му році, а в 2016-му задекларував уже 50 винаходів.

Власне, те, що новий голова наглядової ради "особисто знайомий" з "великими грошима", є певної міри плюсом, адже за посадою йому доведеться контролювати мільярдні грошові потоки.

Як відомо, Наглядова рада є вищим органом управління "Укроборонпрому". До її повноважень входить затвердження стратегії розвитку і напрямів діяльності концерну, здійснення контролю за виконанням концерном та його учасниками покладених на них завдань у сфері оборонно-промислового комплексу та військово-технічного співробітництва, затвердження напрямів діяльності Концерну, визначення інвестиційної політики.

Окрім того, Наглядова рада здійснює контроль за ефективним використанням і збереженням об'єктів державної власності, переданих в управління концерну, провадження фінансово-господарської діяльності концерну та виконує інші задачі у відповідності до Статуту "Укроборонпрому".

Тобто, посада голови Наглядової ради – це, фактично, посада контролера за фінансовими потоками промислового гіганта. А потоки ці, варто відзначити, доволі немаленькі і вимірюються мільярдами гривень на рік. Причому, "Укроборонпром" має справу як з держзамовленням (а Україна перебуває у стані війни, хто забув), так і з експортом своєї продукції, що в умовах економічної кризи є подвійним золотим дном.

Разом з тим, за оцінками Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО), в "Укроборонпромі" на сьогоднішній день існують високі корупційні ризики.

Мабуть, в НАКО знають, про що говорять, адже на запрошення "Укроборонпрому" вони проводили моніторинг закупівлі консалтингових послуг з метою підтримки впровадження управлінської реформи концерну, після чого дали наступне заключення: "За відсутності незалежної Наглядової ради закупівлі консультаційних послуг суперечать вимогам українського законодавства. Що найважливіше, дана закупівля не матиме реальної змоги забезпечити суттєві зміни".

"Беручи до уваги звинувачення, що лунають навколо зв'язків вищого політичного керівництва держави з "Укроборонпромом", запровадження по-справжньому незалежної Наглядової ради є життєво необхідним. Такої Наглядової ради, що користуватиметься довірою з боку українського суспільства", – заявив співголова НАКО Драго Кос 26 грудня 2017-го року.

Очевидно, кандидатура Згуровського, який є безумовним авторитетом як мінімум в освітньому і науковому середовищах, і є спробою повернути довіру українського суспільства до Наглядової ради одного з титульних українських підприємств.

А повертати й справді є що. Один скандал зі звинуваченнями НАБУ у маніпуляціях концерном на суму 39 млн доларів чого вартий (26 грудня 2017 року було оприлюднено звіт НАБУ за 2017-й рік, з якого слідує, що в "Укроборонпромі" здійснювались маніпуляції з контрактом на 39 млн доларів на постачання запчастин для Антонова AN-32 міністерству оборони Іраку). Не кажучи вже про перманентні скандали навколо персони колишнього голови наглядової ради концерну, народного депутата від "Народного Фронту" Сергія Пашинського, якому досі приписують вплив на концерн.

Більше того, судячи з усього, у 2018-му році "Укроборонпром" очікує масштабні держзамовлення. Ми вже писали, що шириться інформація про рішення Генштабу внести до списку потреб української армії 800 сучасних протитанкових ракетних комплексів типу "Стугна" і "Корсар", кілька тисяч керованих ракет і 500 безпілотних літальних апаратів, а також про те, що у 2018-му році ЗСУ отримають нову бронетехніку не поштучно, як раніше, а цілими батальйонними комплектами.

Все це й справді потребуватиме суворого контролю, адже гроші підуть ще більші. За найскромнішими підрахунками спеціалістів, у 2018-му році держава збирається дати держгарантії на 12 мільярдів гривень для оборонного сектору.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme