Розведення сил на Донбасі: Де можуть бути нові "зони безпеки" і "ділянки розмінування" (КАРТА)

Схоже, невдалий досвід попередніх ділянок розведення сил в Офісі президента намагаються видати за вдалий, інакше як пояснити потяг до чергового розведення сил?

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Розведення сил на Донбасі: Де можуть бут…

На черговій відео-конференції Тристоронньої контактної групи по Донбасу було погоджено розведення сил на чотирьох нових ділянках, а також координати 19 пріоритетних ділянок розмінування. Двадцята ділянка, поблизу Золотого, розміновуватиметься в межах проведення робіт з відкриття додаткового КПВВ у цьому районі, яке попередньо заплановано на листопад.

Де саме будуть ці ділянки – наразі не повідомляється. Відомо лише, що безпековій групі було "поставлено завдання розробити детальний план і фіналізувати проект доповнення до Рамкового рішення Тристоронньої контактної групи про розведення сил і засобів від 21 вересня 2016 року".

Depo.ua спробував проаналізувати ситуацію і спрогнозувати – що це можуть бути за ділянки.

Ділянки розмінування

Що стосується пріоритетних ділянок розмінування, намагатися вгадати всі 19 – марна справа. Вони можуть бути де завгодно. Та враховуючи, що всього таких ділянок має бути 20 і одна з них вже озвучена – на місці додаткового КПВВ поблизу Золотого, логічно припустити, що й інші будуть мати пряме чи опосередковане відношення до контрольних пунктів в'їзду-виїзду. Тим більше, що час від часу надходять новини про те, що хтось з мирних жителів вийшов з машини поблизу КПВВ і підірвався на міні…

Отож, всього таких ділянок на лінії розмежування є 13. Шість – на автомобільних шляхах, і сім – на залізничних.

На автомобільних шляхах:

Дорожній коридор "Кадіївка – Золоте – Гірське – Лисичанськ" – це вже згадане КПВВ "Золоте";

Дорожній коридор "Горлівка – Бахмут" – це КПВВ "Майорське";

Дорожній коридор "Донецьк – Курахове" – КПВВ "Мар'їнка";

Дорожній коридор "Донецьк – Маріуполь (через Волноваху)" – КПВВ "Новотроїцьке";

Дорожній коридор "Новоазовськ – Покровськ – Талаківка – Маріуполь" – КПВВ "Гнутове" (с. Піщевик);

Дорожній коридор "Станиця Луганська – Щастя – Новоайдар" – КПВВ "Станиця Луганська.

На залізничних шляхах:

На дистанції колії "Городній – Кондрашевська Нова – Луганськ Північний" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Городній" (поза межами КПВВ розгорнуто контрольний пост на залізничній станції "Кондрашевська Нова");

На дистанції колії "Красний Лиман – Світланово – Родаково" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Красний Лиман" (поза межами КПВВ розгорнуто контрольний пост на залізничній станції "Світланово");

На дистанції колії "Красний Лиман – Попасна – Мар'ївка" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Красний Лиман" (поза межами КПВВ розгорнуто контрольний пост на залізничній станції "Попасна");

На дистанції колії "Переїзна – Попасна – Мар'ївка" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Переїзна" (поза межами КПВВ розгорнуто контрольний пост на залізничній станції "Попасна");

На дистанції колії "Красний Лиман – Артемівськ 2 – Микитівка" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Красний Лиман" (поза межами КПВВ розгорнуто контрольний пост на залізничній станції "Артемівськ 2");

На дистанції колії "Костянтинівка – Фенольна – Ясинувата" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Костянтинівка" (поза межами КПВВ розгорнуто контрольний пост на залізничній станції "Фенольна");

На дистанції колії "Волноваха – Південнодонбаська – Оленівка" Донецької залізниці – на залізничній станції КПВВ "Волноваха".

Усього, якщо рахувати КПВВ і контрольні пости, виходить 16 точок з проанонсованих 20-ти. Решта чотири також можуть бути десь поблизу цих місць. Просто немає сенсу витрачати час і ресурси на розмінування тих ділянок лінії фронту, які не збираються використовувати у практичних цілях.

Ділянки розведення сил

Що стосується окремих ділянок розведення сил, то автору цього матеріалу вони бачаться у наступних місцях:

Трьохізбенка або Щастя

Протягом перших років війни Трьохізбенка була однією з найгарячіших точок на карті АТО, де позиційна війна нерідко переходила до відкритого збройного протистояння. І хоч останні кілька років бойовики "ЛНР" майже не чіпають саме село, по українських позиціях поруч нього стріляють регулярно.

На користь цього пункту свідчать одразу кілька аргументів. По-перше, на Луганщині катастрофічно мало гуманітарних пунктів переходу через лінію фронту, особливо в тій її частині, де ця лінія проходить по досить бурхливій річці Сіверський Донець.

По-друге, там немає "сірої зони" як такої – непідконтрольна українській владі територія починається просто за зруйнованим мостом через Сіверський Донець, тому розведення сил тут буде полягати, по суті, у відновленні мосту і встановленні блок-постів на відстані 2 км в обидві сторони від його центру.

Ну і по-третє, практично все чоловіче населення Трьохізбенки у 2014 році подалось у найми до російських окупантів, залишивши вдома рідних, і це може подаватись членами ТКГ, як заклик до "возз'єднання родин".

На користь Щастя свідчить те, що населений пункт у контексті розведення згадав сам віце-прем'єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, тому логічно припустити, що ця точка на карті таки справді розглядається.

До того ж, наразі на Луганщині працює лише одне КППВ – у Станиці Луганській (точніше, працювало до оголошення коронавірусного карантину) і яке давно бажано розвантажити, тому відкриття нового контрольного пункту в'їзду-виїзду мало б частково вирішити проблему.

Також на користь Щастя свідчить той факт, що через місто проходить траса Луганськ – Новоайдар, на якій наразі немає гуманітарного пункту пропуску.

Потенційні зони розведення сил та засобів у Трьохізбенці або Щасті

Зайцеве

Власне, всі точки, де розміщені КПВВ, з великою долею ймовірності будуть включені до розширеного списку "зон безпеки". Станиця Луганська і Золоте – яскравий приклад цього, хоч і не без нюансів.

Що стосується конкретно Зайцевого, то там до жовтня 2016 року існував Контрольний пункт в'їзду-виїзду, який потім перенесли трохи на південь до Майорська. Суто з гуманітарної точки зору на так званому "Горлівському периметрі" не завадив би ще один КПВВ – то чому б не відновити колись існуючий?

З позиційно-військової точки зору тут більше ризиків для бойовиків, аніж для ЗСУ, адже їм доведеться відійти углиб міста. Хоча, тим важче буде проконтролювати відведення сил бойовиків.

Потенційні зони розведення сил та засобів у Зайцевому

Гранітне

Тут ситуація аналогічна тим, що у Станиці Луганській і Трьохізбенці: річка (тільки вже Кальміус) і зруйнований міст. Різниця полягає лише у тому, що тут велика площа так званої "сірої зони", плюс відкрита місцевість без пануючих висот.

Крім того, внаслідок ворожих обстрілів поблизу Гранітного досить часто гинуть українські захисники, а це Зеленський може подати як вагомий аргумент за розведення сил. Принаймні, так він робив раніше у Золотому.

До речі, саме тут у липні в районі південної околиці села Гранітне на лінії фронту бойовики розстріляли машину новопризначеного президентом Зеленським голови Донецької ВЦА Павла Кириленка, внаслідок чого загинули українські бійці.

Читайте також: Обстріл кортежу Кириленка: Як команда Зеленського загралась у війну і мир.

Потенційні зони розведення сил та засобів у Гранітному

Гнутове

Тут знаходиться найбільший пункт пропуску у південній частині зони ООС, який має стратегічне значення для даного регіону в принципі. Але особливим його робить територіальна близькість до Маріуполя, мир і спокій у якому дуже важливі для України.

З одного боку Путіну вигідно відсунути ЗСУ на 2 кілометри ближче до Маріуполя, а з іншого, Зеленський це ж саме може трактувати на свою користь – Україні вигідне відсунення бойовиків на 2 кілометри від Маріуполя.

І хоч розведення сил на цій ділянці з усіх точок зору виглядає невигідним для України, саме цю ділянку нібито погодили на засіданні ТКГ ще у січні 2020 року. Принаймні, інформація про це потрапила у ЗМІ.

Потенційні зони розведення сил та засобів у Гнутовому

Читайте також: Війна на Донбасі: Чому ЗСУ має найбільші втрати саме в зоні розведення сил.

А втім, у Мінську можуть скільки завгодно малювати і узгоджувати різні зони безпеки, але все це не буде мати жодного значення, доки терористи "Л-ДНР" не почнуть виконувати домовленості. А вони не почнуть. Тому всі ці "зони безпеки" в черговий раз залишаться такими лише на папері, як і всі попередні.

Не кажучи вже про те, що створюючи ці "зони безпеки", Україна фактично втрачає всі здобутки попередніх у так званій "сірій зоні". Але в Офісі президента Зеленського, схоже, цим не дуже переймаються, адже зайняті побудовою альтернативної реальності.

Читайте також: Завершення війни від Зеленського: Що не так з "небойовими" втратами в ООС.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme