Російська загроза на $50 млрд: Як Польща модернізує армію з Україною

Друга економіка Європи, країна НАТО - Польща, вже кілька років модернізує армію. І до 2026-го року планує витратити практично $50 млрд. Без України вони не обійдуться

Російська загроза на $50 млрд: Як Польща…

Програма модернізації польської армії справді вражає. Згідно з опублікованим 28-го лютого планом модернізації країна планує витратити $48,9 млрд в наступні шість-сім років. Цей план був затверджений главою міноборони Польщі Маріушем Блащаком. Одна з головних причин модернізації - російська загроза. А завдання, яке має вирішити план дій - укріплення Східного флангу НАТО, для чого буде створена нова четверта дивізія ЗС Польщі.

В 2019 році на реалізацію планів Варшава виділить $2,91 млрд, у подальшому фінансування модернізації армії буде збільшуватися і в 2025 році складе $6,85 млрд.

Що і як модернізують

Посиленням збройних сил у Польщі почали займатися ще 5 років тому. У грудні 2013 року Польща купила додаткові німецькі танки Leopard (105 2A5 і 14 2A4) для посилення свого парку з танків 2A4.  Станом на 2015-й рік Польща придбала 105 танків Leopard 2A5,  а за рік почала модернізувати свої 142 танки Leopard 2A4 поліпшеними бронею та бойовими системами.

Також Польща займається модернізацією парку танків Т-72. Причому, останні модернізуються разом з "Укроборонпромом" і вже була представлена версія танку РТ-17. Ця модель була реалізована "Укроборонпромом" спільно з польською Zaklady Mechaniczne Bumar-Labedy S.A. До Т-72 додається і модернізація PL-91. 

У Польщі збільшується чисельність збройних сил - зі 100 до 130 тисяч чоловік за останні три роки. А в 2025-му році очікується, що кількість персоналу ЗС досягне відмітки в 200 тисяч чоловік. У 2017 році були створені війська тероборони. Вони діють окремо від регулярної армії. У військовий час їхня роль полягатиме в протистоянні російським повітряним силам і спецслужбам. До складу 17 легких піхотних бригад (по одній в кожній з польських провінцій - дві у найбільших). Їхня дозволена чисельність становит 53 тисячі чоловік. 

Також Польща не забула про свої бойові озброєння. Влітку 2017 року були взяті на озброєння перші 14 з 96 самохідних гаубиць Krab 155-мм і перші вісім з 64 самохідних мінометних систем Rak 120-мм. Ще одна система - це колісна гаубиця KRYL з дальністю стрільби до 40 км. Ними Польща хоче озброїти сім артилерійських дивізіонів до 2025 року (168 гаубиць). А для того, щоб підвищити мобільність своїх механізованих сил, поляки почали роздумувати над придбанням нового мобільного мостового обладнання.

Для того, щоб протистояти розгортанню Росією балістичних ракет "Іскандер" 9K720 і бойовим "Су-35" у Калінінграді, Польща вирішила придбати американські системи ППО МІМ-104 "Патріот" і 48 нових багатофункціональних бойових літаків. Минулого року ППО МІМ-104 "Патріот" поляки придбали - контракт оцінили у $4,75 млрд. також за словами міністра оборони Блащака, Польща хоче придбати 32 літаки п'ятого покоління. Мова про новітні F-35 американської Lockheed Martin. 

В середині лютого Польща купила 20 американських високомобільних РСЗВ HIMARS M142 за $414 млн. Дальність польоту цих ракет становить 300 км. А 25-го січня Блащак підписав контракт на поставку польським військам спеціального призначення, зокрема спецпідрозділу Grom, чотирьох американських вертольотів Black Hawk. Контракт підписували за участі прем'єра Польщі Моравецького на авіапідприємстві в місті Мелець у Підкарпатському воєводстві, де збиратимуть американські гвинтокрили та передаватимуть у війська. Вартість однієї одиниці з обладнанням становить 17,5 млн євро. Весь контракт оцінюється в 160 млн євро. У нього входять навчальні пакети та матеріально-технічне забезпечення. Всі гвинтокрили поляки отримають в 2019-му році.

Не забувають поляки і про БПЛА. У січні 2015 року Польща оголосила про пошук постачальників 27 БЛА з обслуговуванням і навчанням: 12 тактичних комплектів ORLIK (в кожному 3-5 БЛА) на рівні бригади і 15 комплектів міні-БЛА WIZJER Mini-UAV (4-5 апаратів в кожному) на рівні батальйону. Якщо БЛА ORLIK планувалося поставити в 2018-2019 роках (додаткова партія в 2022-2026 роки; до 15 комплектів в цілому), то WIZJER отримані ще в 2017 році (всього до 40 комплектів).

Реалізується ще одна програма ZEFIR (чотири комплекти безпілотників класу MALE (середньої висоти і великої тривалості польоту), в кожному по три збройних безпілотника), в рамках якої Польща обиратиме, швидше за все, між MQ-9 REAPER від General Atomics, HERMES 900 від Elbit Systems і WATCHKEEPER від Thales.

Також Польща вже розпочала програму по заміні застарілих бойових розвідувальних дозорних машин БРДМ-2 (приблизно 240 на озброєнні), відомих під місцевим позначенням LOTR (легкий розвідувальний бронетранспортер). І тут так само поляки співпрацюють з Україною. На військових форумах, зокрема MSPO-2018 в Кільце був представлений перспективний проект модернізації БРДМ-2 під назвою бойова розвідувальна машина "Мангуст". Партнерами по проекту виступають "Укроборонпром" і фірма WZM.

Важливо, що Польща та Україна мають взаємовигідне співробітництво в сфері виробництва артилерійських боєприпасів. Використавши українські напрацювання по темі "Квітник" поляки створили власні високоточні боєприпаси калібру 155 і 122 мм. Виробництво за ліцензією керованого артилерійського снаряда з лазерним самонаведенням було освоєно на металургійному заводі Mesko, який входить до Польського оборонний холдинг. Поляки ж постачають комплектуючі для маршових двигунів ракет, які виробляються на підприємствах "Укроборонпрому". Також ми купуємо у Польщі БПЛА та різну електроніку, а також разом з поляками Україна розробляє систему ППО на базі керованих ракет середньої дальності Р-27. Співробітництво "Укроборонпрому" триває із польською WB Electronics.

Також не забуваємо про САУ "Богдана" з гарматою калібру 155-мм. За словами багатьох експертів "Богдана" - прототип гаубиці, яку створили за зразком гармати з бойового модуля польської САУ Krab.

Що ще цікавого

Агресія Росії проти України дала польській владі додатковий стимул і причину витрачати гроші на модернізацію. Польща чітко визначила загрозу для себе - росіян.  Поляки перевели найкращі бронетанкові сили на схід. Минулого року танки PL-91 першої бронетанкової бригади були переведені на східну околицю Варшави. 15-та механізована бригада розкваритирувалася в Гіжицко, поблизу польського кордону з Калінінградською областю і Сувалки, що з'єднує Польщу з Литвою. На заміну танкам PL-91 стануть два батальйони танків Leopard 2A5 в складі 34-ї бронетанкової бригади на кордоні Польщі з Німеччиною.

У найближчі роки загальний обсяг оборонних витрат Польщі, швидше за все, перевищить два відсотки ВВП, що значно перевищує витрати інших країн НАТО. На кібербезпеку також планується витратити $790 млн. 

У Міноборони Польщі зазначили, що там вже працюють над програмою модернізації Збройних сил до 2034 року. Також не без участі України у Польщі буде змінюватися доктрина дій на випадки надзвичайних ситуацій, яка написана ще у 80-х. Тоді поляки розраховували реакцію у випадку неконтрольованого розвалу СРСР. Сьогодні ж основою для написання доктрини є можливий напад Росії на Україну, неконтрольований потік біженців і так далі. Відповідні моделі вже опрацьовуються за участі українських експертів. 

Попри великі витрати військова модернізація Польщі все ще має прогалини. Поляки мають проблеми у вигляді невеликого ракетного флоту ще радянських часів. Хоча Польща модернізує 23 бойові вертольоти Мі-24 новими датчиками і керованими ракетами, їй потрібен бойовий гелікоптер нового покоління. 

Так чи інакше, успіхи Польщі в модернізації армії - комплексної, що дуже важливо уточнити, є прикладом для інших європейських країн. 

Але така діяльність може викликати відповідь від Росії. І не тільки в Калінінградській області, на кордоні з якою стало більше польських військ, де планують ще й "Форт Трамп" будувати, і де збільшила військову присутність Москва. Але й в Білорусі. Нагадаємо, що мова про Союзну державу Росії та Білорусі. І на кордоні цієї держави посилюється НАТО.

В досить непростих стосунках між Лукашенком і Путіним в останнього може з'явитися додатковий стимул нав'язати білорусам свої військові бази - через загрозу НАТО у вигляді польської потужної армії. Яка не збирається атакувати, а лише захищатися. Та кого це цікавить в Кремлі. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme