Реформи на воді. Чи змінюється насправді український флот

25-річчя ВМС. Україна збирається розбудовувати "москітний флот", проте, чи зрушили з місця реформи насправді. 

Реформи на воді. Чи змінюється насправді…

На момент початку "кримської весни" 2014 року ВМС України мали застарілі човни, які навряд чи змогли б вести серйозні бойові дії на морі. У нас був один вкрай застарілий підводний човен "Запоріжжя", фрегат - флагман ВМС "Гетьман Сагайдачний", 2 малі протичовнові кораблі "Луцьк" та "Тернопіль", 1 сторожовий корабель "Вінниця", 1 малий протичовновий корабель "Хмельницький", 2 ракетні катери "Придніпров'я" і "Прилуки", 3 тральщики "Чернігів", "Черкаси", "Генічеськ", 2 десантні кораблі "Костянтин Ольшанський" і "Кіровоград"...

Морська авіація налічувала 5 протичовнових літаків-амфібій Бе-12 (ще 3 були на зберіганні), 7 транспортних літаків (1 Ан-2, 2 Ан-26, 4 Ан-72), 8 протичовнових вертольотів (5 Ка-27ПЛ, 3 Мі-14ПЛ), 3 багатоцільові вертольоти 3 Ка-29 (ще 1 був на зберіганні), 2 рятувальні вертольоти Ка-27ПС і Мі-14ПС).

Берегові війська складалися з 1-го батальйону морської піхоти, 36-тої механізованої бригади берегової оборони (39 танків Т-64БВ, 75 БМП-2, по 50 БТР-70 та 50 БТР-80, 12 САУ 2С1, по 18 гармат польової артилерії Д-30 і 2А36, 24 міномети 2С12, 18 РСЗО БМ-21) і 25-й дивізіон берегової оборони — 2 ПУ ПКРК "Рубіж".
У перші дні протистояння українські кораблі заблокували на базах у Криму. Також "зелені чоловічки" заблокували штаб ВМС.

Після офіційного приєднання Криму до Росії 18 березня напруження навколо українського флоту різко зросло.

До 21 березня практично всі українські кораблі були захоплені або здалися добровільно, в строю залишилося тільки шість кораблів: у Севастополі - корабель управління "Славутич" і п'ять на озері Донузлав. Тоді ж українські кораблі спробували вирватися з Донузлава, але безуспішно. 22 березня російські війська захопили "Вінницю" і "Славутич", а "Чернігів" і "Кіровоград" здалися самі.

Спершу всі кораблі були включені в склад російського флоту, однак пізніше почалися переговори, російська сторона погодилася повернути деякі. 11 квітня Україна отримала назад ракетний катер "Прилуки" і танкер "Фастів". До 3 червня були повернуті 35 кораблів, після чого Росія припинила цей процес. У Криму на сьогодні залишається ціла низка кораблів, зокрема "Костянтин Ольшанський", "Тернопіль", "Хмельницький", "Луцьк" і "Придніпров'я". Росіяни повертати їх не збираються, використовують з них деталі для власних кораблів.

Після анексії Криму наш флот по суті став розділений через перекриття Керченського перешийку. Частина кораблів стоїть в Азовському морі, частина, включно із "Гетьманом Сагайдачним", у Чорному.

Керченський загін морської охорони перебазувався в Бердянськ на Азовське море у складі двох прикордонних сторожових кораблів проекту "Тарантул" (артилерійське - АК-176, зенітно-ракетне - "Стріла-3", а також протикорабельне - ракети П-15 "Терміт" - озброєння) і 10-ти невеликих катерів проекту "Гриф" (має на озброєнні 14,5 кулеметну установку та "Утес") і "Калкан". Також у Бердянську нині дислокується 501-й окремий батальйон морської піхоти, що входить до складу 36-ї бригади і виконує бойове завдання в зоні АТО по обороні рубежів в районі селищ Широкине та Лебединське. В серпні 2014-го загін перебазувався в порт Маріуполь. Катера Маріупольського загону морської охорони, в кількості понад 10 одиниць, виконували завдання з охорони узбережжя, моніторингу надводної обстановки та охорони рейдів портів Маріуполя, Бердянська та Генічеська. Командуванням загону у той час було заявлено про створення "семи українських корабельно-катерних тактичних груп для охорони морських рубежів України в Азовському морі, боротьбі з диверсантами і терористами". Зараз у Маріуполі базується 701-й батальйон морпіхів.

Наразі функціонують дві бази Західна військово-морська база в Одесі, в Очакові і створюється Азовська військово-морська база в Бердянську.

За словами Заступника начальника штабу командування ВМС ЗС України, капітана 1-го рангу Андрія Риженка, протягом 2014-2015 року було повністю перероблено Стратегію Національної Безпеки і Воєнну Доктрину України, які визначили важливість захисту інтересів України з морського напряму і поставили нові завдання ВМС ЗС України. З 2014 року ВМС ЗС України значно наростили війська берегової оборони, що дозволило створити рубіж захисту узбережжя та виконувати завдання АТО щодо оборони Маріуполя. У 2016 році перші підрозділи берегової оборони були передислоковані в пункти постійної дислокації на узбережжі Азовського моря. Крім того, була піднята морська авіація, яка щоденно виконує бойові завдання. Також у ВМС З України було відновлено систему підготовки та військової освіти особового складу усіх категорій тактичної ланки. Зрозуміло, що найбільшою проблемою залишаються бойові можливості надводних сил ВМС ЗС України. Тому актуальним є реформа і діалог щодо створення "москітного флоту". За приклад часто беруть Швецію. За словами екс-командувача ВМС України, віце-адмірала Сергія Гайдука, до 2020 року за рахунок будівництва біля 30 нових кораблів, допоміжних суден та катерів має бути створене ядро національного флоту у складі вже 66 бойових та допоміжних одиниць, спроможних вирішувати бойові завдання із захисту інтересів держави на морі.

В інтерв'ю Defense Express Гайдук ще в лютому 2016-го розповідав, що основу ВМС України мають становити нові корвети проекту 58250, ракетні катери типу "Лань", малі броньовані артилерійські катери типу "Гюрза-М" ("Аккерман" і "Бердянськ" вже увійшли до складу ВМС), десантно-штурмові катери типу "Кентавр".

Мова про те, щоб профінансувати добудову корвета, вартістю в 1 млрд гривень, вже ведеться. Окрім цього, минулого року були спущені на воду та прийняті до складу флоту бронекатери "Гюрза-М" від "Ленінської кузні", випробування яких тривали 8 місяців. Втім, як планувалося, до дня ВМС, 3-го липня, на воду спустити не вдалося. Зробили це лише за чотири місяці.

"Гюрза-М" - призначений для захисту портів, баз, дельт річок та підтримку висадки та дій морської піхоти на березі. Озброєний 120-мм ПТРК "Фагот", 130-мм ПТРК "Бар'єр", 30-мм пушкою 2А42, кулеметом... Триває опрацювання проекту ракетного катеру "Лань – М", який матиме ракетне ударне і протичовнове озброєння, артилерію 76 мм, зенітно-ракетний комплекс малої дальності. Орієнтовна вартість – до 50 млн. дол. США. Катер має практично озброєння корвета 58250, але коштує в 5 разів менше (правда за показниками автономність та дальності плавання поступається корвету) .Будівництво ще двох малих броньованих артилерійських катерів "Гюрза-М" завершилося напередодні Дня Військово-Морських Сил, а в серпні очікується, що наші моряки отримають ще два катери цього типу. До кінця року флот також підсилять два десантно-штурмові катери "Кентавр" і судно спеціального призначення. Будівництво малотоннажних катерів для вітчизняних ВМС коштує в рази дешевше, і їх набагато швидше можна поставити в стрій, аніж реалізувати довготермінові проекти з побудови великих надводних кораблів. Приблизна кошторисна вартість будівництва одного такого катера становить майже 150 млн грн. Залежно від водотоннажності та оснащення ця сума може змінюватися. Натомість середня ціна будівництва корвета за європейськими мірками досягає 250–300 млн доларів США. Зазначимо, що окрім будівництва нових кораблів, наші ВМС намагаються залишити в строю і старі. Фрегат "Гетьман Сагайдачний" не так давно став на доковий ремонт, який проводила "Ленінська кузня", що належить президенту Петру Порошенку, в Чорноморську. Востаннє "Гетьман Сагайдачний" проходив доковий ремонт у 2012 році. Тоді цим займався "Севастопольський морський завод", який також належав до окупації Петру Порошенку. В 2014-му році він ставав на ремонт в Одеському порту, де йому ремонтували один з вузлів спеціалісти Одеської "Судоверфі". Після ремонту від "кузні", у "Гетьмана Сагайдачного" зламався дизельний двигун. Військова прокуратура розпочала розслідування і звернулася до суду з вимогою стягнути з підрядника штраф на суму 668 тисяч гривень. Загалом ремонт обійшовся у 14,5 млн гривень. Загалом же в 2017-му році було передбачено 91 млн гривень на ремонт фрегата за програмою "Розвиток озброєння та військової техніки Збройних сил". Окрім цього, варто відзначити, що за рік добігає кінця термін експлуатації "Сагайдачного" - йому виповниться 26 років з того моменту, як його спустили на воду, і 25 років із введення в експлуатацію.

Також сталася не дуже приємна ситуація в Миколаєві, де у доці загорілося судно ВМС України "Нетішин" - його також ремонтували.Звідси виникають побоювання, що реформи і програми - це добре. Виділені гроші - також. Але якість, з якою будуються кораблі вітчизняними підприємствами, та навіть ремонтуються-починає трошки лякати.

Втім, є й позитивні новини. Так, кораблі НАТО, а саме 30-метрові патрульних катери класу "Айленд" зі складу Берегової охорони США мають увійти до складу ВМС України в нинішньому році.

Бойові кораблі ВМС України

Наразі наші ВМС мають у своєму розпорядженні фрегат "Гетьман Сагайдачний", корвет 1124М "Вінниця" (обидва базуються в Одесі), середній десантний корабель Юрій Олефріенко (Очаків), ракетний катер "Прилуки" (Одеса), артилерійські катери "Скадовськ", "Рівне", АК-02, АК-03, артилерійські катери "Гюрза-М" "Бердянськ" та "Аккерман" (плюс ще два нових), десантний катер "Сватове", тральщик "Генічеськ".

Скільки грошей на флот

Наявний ресурс до 2020 року (біля 8 млрд грн) дозволяє поповнити бойовий склад ВМС ЗС України біля 30 одиницями "москітного флоту".

Зазначеної суми вистачить тільки для завершення будівництва одного корвету 58250.

Система управління

Пріоритетною стороною реформ є трансформація системи управління. На стратегічному, оперативному та тактичному рівнях.

Мають бути створені дві вертикалі управління: підготовки сил і проведення операцій.

Важливим є спроможність командувачів видів, які відповідають за розвиток та бойову готовність військ, мати необхідний вплив у питаннях розвитку та контроль відповідних ресурсів, для чого він має знаходитись з відповідним апаратом у Києві, поряд з Міністерством Оборони (МО) та Генеральним Штабом (ГШ).

Важливим також є делегування повноважень прийняття рішень і використання ресурсів командирам тактичної і оперативної ланок з одночасною передачею відповідальності.

Планується скорочення чисельності органів управління ( в першу чергу штабу ВМС), зменшення штатних категорій військовослужбовців штабів, комплектування окремих (адміністративних) посад старшинським складом (за практикою НАТО – до 10% від загальної чисельності штабу). Це дозволить перерозподілити кошти в інтересах бойових підрозділів та підняти їх бойову здатність та престижність.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme