Ескалація на Донбасі: Чи вийде в Росії сфабрикувати привід для вторгнення

Не встигли українці перевести подих після вторгнення, яке не відбулося з півночі, як нагадав про себе схід. Акценти плавно зміщуються з російського вторгнення з боку Білорусі і атаки на Київ на можливе вторгнення з боку ОРДЛО з метою захоплення усієї території Донецької та Луганської областей. З огляду на вчорашні події цей сценарій виглядає вже не таким фантастичним 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Ескалація на Донбасі: Чи вийде в Росії с…
Фото: РосЗМІ

Відносне затишшя на Донбасі, яке спостерігалося протягом останніх тижнів на фоні масованого російського наступу на всіх фронтах, змінилося півсотнею обстрілів за неповну добу по всій лінії розмежування. Російські окупанти і підконтрольні їм бойовики з числа місцевих бандформувань увесь день обстрілювали як позиції українських Об'єднаних сил, так і цивільну інфраструктуру. Обстрілювали з усієї можливої зброї, окрім, хіба що, реактивних систем залпового вогню. З підконтрольної Кремлю території прилітали снаряди, випущені з усіх можливих видів гранатометів, мінометів і навіть ствольної артилерії 122-го калібру. Не кажучи вже про обстріли з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На щастя, обійшлося без втрат – внаслідок цих дій ворога лише один військовослужбовець Об'єднаних сил дістав поранення, ще один – бойове травмування. Менше пощастило цивільним: двоє поранених і зруйновані дитячий садок та будинки.

Згодом прояснилась справжня мета цих обстрілів – не стільки завдати втрат українській стороні, як видати чорне за біле і звинуватити українських військових в обстрілах цивільної інфраструктури. Саме так подавали ситуацію російські та "Л-ДНР"івські пропагандистські ресурси.

І як тут не задати Путіна, який кілька днів тому, 15 лютого, звинуватив українську владу в геноциді на Донбасі. Як відомо, під час зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцем Путін провів паралелі між війною на Донбасі і війною в Югославії, де втручання НАТО зупинило геноцид режиму Мілошевіча проти косовських албанців. За дивним збігом обставин, вже 16 лютого Слідчий комітет Російської Федерації звинуватив Збройні сили України у застосуванні на Донбасі методів війни, заборонених міжнародними домовленостями та актами. Підставою для цього стали стихійні масові поховання на підконтрольній "Л-ДНР" території – в районі міста Сніжне, селища Слов'яносербськ, житлового масиву Сокологорівка міста Первомайська, селища Вільне-1 неподалік Луганська та на околиці села Верхньошевирівка Краснодонського району. Як з'ясувалося, представники СК Росії розкопали поховання жертв російських військових та проросійських бойовиків, які за роки окупації окремих районів Донецької та Луганської областей були закатовані і страчені за проукраїнську позицію. Та для російської пропаганди такі "нюанси" не мають значення.

Паралельним курсом Держдума Росії звернулася до Путіна з поданням щодо визнання "Л-ДНР". А у так званих "конституціях" так званих "ДНР" і "ЛНР" прописано, що територією самопроголошених "республік" є уся територія Донецької та Луганської областей.

Таким чином стає очевидним, що Росія шукає варіанти легалізації офіційного введення своїх військ на окупований нею Донбас з можливим подальшим їх просуванням углиб території України. Про це заявила наприклад очільниця МЗС Великої Британії Ліз Трасс - за її словами повідомлення про нібито ненормальну військову діяльність України на Донбасі є відвертою спробою російського уряду сфабрикувати привід для вторгнення. А остання заява президента США Джо Байдена про те, що Росія може вторгнутись в Україну під чужим прапором, може означати, що він має на увазі і "ДНР" з "ЛНР". Тобто партнери України прекрасно розуміють, що зараз відбувається в зоні ООС.

Читайте також: Росія заявляє про відведення військ: Чи можна Україні перевести подих

В той же час, за даними української військової розвідки, станом на кінець минулого року на непідконтрольних територіях Донбасу перебувало угрупування чисельністю 35,5 тисячі військових, з яких близько 2,1 тисячі – це кадрові російські офіцери та генерали. Штаби корпусів, командування бригад, полків – це діючі офіцери Збройних сил РФ, які постійно перебувають на окупованому Донбасі у режимі ротації. Скільки точно російських військ перебуває на Донбасі зараз – достеменно невідомо. Але відомо, що Росія протягом січня-лютого активно нарощувала свій контингент. Також у разі необхідності вона завжди може оперативно підтягнути війська, сконцентровані у Курській, Воронежській та Ростовській областях. Крім того відомо, що Росія активно звозила на окупований Донбас пальне, боєприпаси і військову техніку. В українській розвідці переконані, що російські корпуси на Донбасі спроможні до ведення як оборонних, так і наступальних операцій.

Таким чином, можна відзначити, що для вторгнення у Росії на Донбасі є все, крім офіційного приводу. Його, звісно, можна створити і без відповіді з боку ЗСУ на чергову провокацію. Тому зараз дуже важливо, якою буде реакція наших західних партнерів в найближчі дні, адже Росія, як відомо, розуміє і поважає тільки мову сили. 

Читайте також: Обстріли від імені ЗСУ: Чи введе Росія війська "для захисту" Донбасу

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme