Загроза для еліти ЗСУ: До чого призведе можливе скорочення армії

З нагоди Дня захисника України представники чинної влади знову підняли питання скорочення української армії

Руслан Рудомський

У День захисника України, 14 жовтня, в ефірі телеканалу "Україна 24" голова фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що сьогодні необхідно ставити питання про скорочення чисельності української армії і направлення вивільнених коштів на її переозброєння.

"Я повністю погоджуюся з такими принципами, що нам насправді потрібно хоча б вести розмову і розрахунки про можливе скорочення чисельності або збільшення бюджету. Адже завжди немає достатньо коштів, щоб переозброювати армію, купувати нові речі, нове озброєння, нові технології, займатися навчанням", – наголосив Арахамія.

На його думку, збройні сили повинні менше грошей проїдати, а більше витрачати на розвиток та інновації.  

Насправді, така думка з коридорів чинної влади звучить не вперше. Ще на початку вересня з Генштабу просочився інсайд, що готуються до підпису скорочення піхоти на 60 тисяч людей, льотчиків на 15-20 тисяч і моряків на 2,5 тисячі.

При цьому, планується до скорочення саме еліта армії: винищувальна авіація, десантники, морпіхи, танкісти. Тобто ті ударні підрозділи, які у випадку переходу до активних бойових дій або в районі Криму, або на Донбасі, зможуть дати реальну відсіч ворогу.

І можливо, така реформа дійсно мала б сенс, якби паралельним курсом розвивалась інноваційна складова збройних сил. Але цього не відбувається – навіть навпаки, є всі підстави думати, що ситуація рухається у зворотному напрямку.

Найяскравішим тому прикладом є згортання реформи системи харчування ЗСУ. Замість того, щоб завершити почату у 2016 році успішну реформу, нинішня влада її усіляко стримує, а подекуди навіть відбувається відкат назад. Наприклад, нещодавно в армію повернулись сухпаї часів президентства Януковича, про які наші захисники вже кілька років, як забули.

Читайте також: Зрив реформи харчування ЗСУ: Низка збігів чи системна зрада.

Те ж саме стосується новітнього озброєння і військової техніки. Наприклад, в червні було оголошено, що початок будівництва корветів проекту 58250 "Корвет" в Україні почнеться не раніше 2022 року, тоді як за попереднім графіком у 2022 році перший з кораблів цього класу вже мав бути спущеним на воду і прийнятим на озброєння.

Читайте також: Зрада чи непорозуміння: Чи справді у Зеленського згортають проект "Корвет".

Тобто, говорити про скорочення чисельності армії і одночасне її технічне чи інноваційне підсилення не доводиться. Не кажучи вже про те, що Україна зараз перебуває у стані війни, яка у будь-який момент може перерости у гарячу фазу і нам знову знадобиться чисельна армія з досвідом бойових дій.

А скорочення, яке анонсують "слуги народу", за всіма ознаками більше схоже на те скорочення ЗСУ, яке здійснювали російські (за паспортом) міністри оборони України Дмитро Саламатін і Павло Лебедєв за часів президентства Януковича. До чого це призвело, всі ми наглядно побачили навесні 2014 року під час російської агресії.

Не кажучи вже про те, що скорочення армії і одночасне згортання успішних реформ демотивує і деморалізує збройні сили. Самі військові сприймають ці процеси дуже болісно – як зраду і підготовку до можливої капітуляції.

Читайте також: Скоротити не можна залишити: Яку нову "оптимізацію" ЗСУ придумали у Генштабі.

Подібна стратегія української влади принижує і деморалізує як армію, так і ветеранів АТО та ООС. Причому, деморалізує до того стану, що вони готові йти на крайні заходи.

Так, військовослужбовець і ветеран АТО Микола Микитенко у ніч з 10 на 11 жовтня вчинив акт самоспалення на Майдані Незалежності, внаслідок чого через кілька днів помер. За словами рідних АТОвця, причиною такого вчинку став протест проти політики, яку проводить чинний президент Володимир Зеленський.

А між тим, соціологія вже кілька років поспіль показує, що найвищий рівень довіри українці мають саме до збройних сил. Тому, якщо Генштаб та Міноборони за нинішнього стану речей не здатні організувати нормальну підготовку війська у тій чисельності, яка виправдала себе за роки війни, то може треба не особовий склад збройних сил чіпати, а замінити військове керівництво на більш професійне та ефективне?

Читайте також: До Дня захисника України: 15 людей, які змінили українську армію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна