Модернізоване радянське залізо: Що за БТР-60XM "Хорунжий" може надійти на озброєння ЗСУ

Днями у Києві НВО "Практика" представила новий український броньовик БТР-60XM "Хорунжий", розроблений на базі старого радянського БТР-60
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Модернізоване радянське залізо: Що за БТ…
Фото: НВО "Практика"

На озброєнні української армії знаходиться ціла низка різноманітної бронетехніки як вітчизняного, так і зарубіжного (західного) виробництва. Але ще більше на військових складах отриманих у спадок від СРСР одиниць військової бронетехніки, яка морально давно застаріла, але металеві корпуси якої цілком придатні для експлуатації протягом доволі тривалого часу. Це і танки, і БМП, і особливо БТРи.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Важка бронетехніка

БТР (бронетранспортер) – це броньована машина, переважно на колісному ходу для транспортування бійців механізованих підрозділів та вогневої підтримки в бою у різних кліматичних умовах, на дорогах з різним покриттям і в умовах повного бездоріжжя.

Що за БТР-60

БТР-60 був створений в 1956-1959 роках для оснащення мотострілецьких підрозділів Радянської армії. Таким чином він став став першим у серії радянських колісних чотиривісних бронетранспортерів (колісна формула 8х8 замість 6х6 у попередників).

Однак, будучи прийнятим на озброєння у 1959 році, цей бронетранспортер до розвалу СРСР вже не відповідав вимогам сучасної війни і тому навіть не був прийнятий на озброєння Збройних сил України.

Проте, після розвалу Союзу на території України залишилося близько 600 таких машин, які не користувались попитом ані на внутрішньому, ані на зовнішньому ринках. За весь час вдалося продати менше 50 одиниць – щось на експорт, щось на цивільному ринку в якості машини для мисливців і рибалок, щось для постаментів та музеїв.

БТР-60

Станом на початок російсько-української війни на українських складах значилося 165 одиниць модифікації БТР-60ПБ (озброєні спареною установкою 14,5-мм кулемета КПВТ і 7,62-мм кулемета ПКТ) і ще 387 одиниць в якості шасі – без бойового модуля.

У 2014 році після початку активних бойових дій частину БТР-60 вимушено прийняли на озброєння української армії – через відсутність більш сучасної техніки. Найбільше цих машин дісталося заново сформованим мотопіхотним бригадам і частинам Корпусу морської піхоти.

Діру вони так сяк закрили, однак практично відразу стало зрозуміло, що цьому бронетранспортеру терміново потрібна модернізація. Так з'явився спочатку БТР-60МК від ТОВ "Компанія оборонних і радіоелектронних технологій" (КОРТ) – але у вигляді основи для нової командно-штабної машини К-1450-04.

І ось, нова модернізація – цього разу від НВО "Практика".

Що за БТР-60XM "Хорунжий"

БТР-60XM "Хорунжий" має більш просторе десантне відділення, кондиціонер, сучасні прилади спостереження.

Завдяки новій формі та збільшеній висоті нового корпусу, військові отримали більш зручні місця для сидіння. Також це дозволяє розташувати більше обладнання всередині автомобіля.

Підвищений балістичний захист за рахунок броні фінської марки Millux Oy STANAG 4569 Level 1. Протимінний захист забезпечується багатошаровою підлогою і спеціальними протиударними сидіннями.

Сучасний турбодизельний двигун Deutz об'ємом 7,2 літра з потужністю 320 к. с. (замість двох бензинових, як у оригінального БТР-60) з автоматичною коробкою передач Allison встановлений спереду, за рахунок чого став можливий вихід десанту через кормову апарель. Максимальна швидкість машини по шосе становить 100 км/год, по воді 10 км/год, а запас ходу складає 750 км.

Питання озброєння наразі не вирішене, але розробник передбачив можливість встановити на бронетранспортері бойовий модуль.

В цілому ж нове шасі БТР-60 розроблене як платформа, на основі якої можна створити ціле сімейство транспортних засобів. Таким чином, за допомогою БТР-60XM "Хорунжий" можна задовольнити за відносно невеликі витрати потребу у великій кількості спеціалізованих бронемашин, які виконують конкретні завдання.

БТР-60XM "Хорунжий" варіанти

В цілому ж модернізація радянського металобрухту має сенс, але лише як проміжний варіант на етапі комплектації Збройних сил України новою сучасною зброєю і технікою. Адже модернізована техніка має низку недоліків, зокрема, обмежений функціонал та можливості. А з іншого боку, вона є дешевшою і на її "виготовлення" йде відносно менше часу. Тому, однозначно, краще мати на озброєнні модернізовану техніку, аніж стару немодернізовану чи, що гірше, не мати ніякої.

Крім того, є інформація, що військовим керівництвом прийнято рішення про перехід десантно-штурмових підрозділів на колісну бронетехніку, тому потреба в бронетранспортерах найближчими роками буде дуже актуальною. А якісно модернізовані БТР-60 можуть опинитися у виграшному становищі за рахунок масовості і меншої ціни, аніж у фактично створених з нуля БТР-4МВ1.

Читайте також: Футуристичний броневик за стандартами НАТО: Що за БТР-4МВ1 створили в Україні

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme