Миротворець з Банкової: Хто такий Олексій Резніков, який став міністром оборони

Парламент призначив міністром оборони Олексія Резнікова. За відповідне рішення проголосували 273 народних депутати. Під час обговорення призначення у залі парламенту був присутній президент, який і подав кандидатуру міністра

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Миротворець з Банкової: Хто такий Олексі…
Фото: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Сам Резніков під час виступу зізнався, що після пропозиції очолити оборонне відомство, "багато часу присвятив упорядкуванню знань і розуміння про ситуацію в безпековому секторі".

"Я сприймаю представлення на цю посаду як велику честь і, водночас, розумію всю вагу відповідальності", – наголосив він.

Depo.ua зібрав інформацію про нового міністра оборони. 

Хто такий Олексій Резніков

Олексію Резнікову 55 років. Народився виріс і вчився він у Львові, де у 1991 році став співзасновником брокерської компанії "Галицькі цінні папери" (Galicia Securities). За три роки отримав Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

В 1999-2002 роках був заступником голови Центру розвитку українського законодавства в Києві, після чого заснував компаню "Правіс", пізніше відому як "Резніков, Власенко і партнери", а ще пізніше – як "Magisters" (в результаті злиття з юридичною фірмою "Магістр і партнери"). Що цікаво, у 2009 і 2010 роках його компанія ставала переможцем рейтингу Chambers Europe Awards.

В 2004 році Олексій Резніков був адвокатом кандидата в президенти Віктора Ющенка у Верховному Суді України у справі про визнання виборів президента України недійсними (справа завершилась перемогою Ющенка і призначенням перевиборів – так званого "третього туру"). А вже у 2005 році він представляв інтереси опонентів Ющенка-президента – консорціуму "Інвестиційно-металургійний союз" у справі про реприватизацію "Криворіжсталі" (справа завершилась поразкою ІМС і поверненням заводу у власність держави з подальшою реприватизацією).

За даними досьє на сайті kievvlast, серед інших клієнтів Резнікова були Олександр Роднянський і Борис Фуксман, Савік Шустер, Володимир Гусинський, група DCH Олександра Ярославського, ФК "Металіст" (щодо звинувачень в порушенні принципів fair play), корпорація "Інтерпайп". Партнером Резнікова в юридичному бізнесі був Сергій Власенко.

ЗМІ повідомляють, що за результатами роботи Резніков отримав прізвисько "Peacemaker" ("Миротворець") через те, що більшість конфліктних кейсів йому вдавалося привести до мирного врегулювання.

Потім пішов у політику. У 2008-2014 роках був депутатом Київської міської ради VI скликання, куди пройшов від Блоку Миколи Катеринчука. У Київраді був членом комісії з питань правопорядку, регламенту й депутатської етики. З червня 2014 року – депутат Київської міської ради VII скликання. Голова Комісії Київської міської ради з питань поновлення прав реабілітованих. 19 червня 2014 року був обраний заступником міського голови Віталія Кличка – секретарем Київської міської ради.

З квітня 2016 року по вересень 2018 року був заступником КМДА з питань провадження самоврядних повноважень. До повноважень його відносилося: здійснення повноважень КМДА з питань реалізації державної політики у сферах розвитку місцевого самоврядування, внутрішньої політики, міжнародних відносин, туризму, реклами, охорони культурної спадщини, освіта, культура, соціальний захист, молодь та спорт, відповідає за проведення реформ у сферах децентралізації, місцевого самоврядування та інших сферах життєдіяльності міста Києва тощо.

4 березня 2020 року, внаслідок "перезавантаження уряду", Резніков отримав посаду віце-прем'єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Чим запам'ятався на посаді міністра

Виправдовуючи свою прізвисько "Peacemaker" ("Миротворець"), Олексій Резніков на посаді віце-прем'єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій майже завжди намагався згладжувати гострі кути і робити заяви, які влаштували б всі сторони конфлікту.

Також склалося враження, що у питаннях війни на Донбасі він відіграє роль громовідводу, закриваючи всі проблемні напрямки і коментуючи непопулярні епізоди. З власної ініціативи чи за вказівкою з Офісу президента – окреме питання, але менше з тим.

Так, коли в червні 2021 року стало відомо, що голова української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) щодо окупованого Донбасу Леонід Кравчук переніс операцію на серці і до осені не зможе займатися справами ТКГ, тимчасовим керівником української делегації призначили саме Резнікова.

З питань, які сам Резніков назвав "гарячими", належать відкриття КПВВ і їх розблокування, можливості наступного етапу обміну утримуваних осіб і доступ Міжнародного комітету Червоного Хреста до утримуваних в тюрмах.

З останнього на цю тему можна згадати заяву Резнікова про початок підготовки законопроекту щодо процедур амністій, які будуть застосовуватися на окупованих територіях ОРДЛО. За словами Резнікова, новий документ буде більш детальним і глибоким, у ньому докладно будуть прописані процедури – як саме здійснюватиметься та кого стосуватиметься амністія на окупованих територіях після їх повернення під контроль України.

Але найбільше Резніков запам'ятався все ж іншим. Коли 28 липня 2020 року, буквально на другий день після урочистого проголошення початку режиму припинення вогню на Донбасі, російські бойовики обстріляли українські позиції, то саме Резніков робив непопулярні заяви з цього приводу.

Він заявив, що обстріли на Донбасі після оголошеного перемир'я можна вважати лише порушенням режиму припинення вогню, а не його зривом. Тобто, фактично натякнувши, що попри ворожі обстріли українська влада й надалі робитиме вигляд, що на Донбасі панує режим повного та всеосяжного припинення вогню. Бо так треба.

Читайте також: Річниця чи роковини: Як на Донбасі пройшов рік " всеосяжного припинення вогню"

Однак, були й позитивні моменти. Зокрема, у серпні 2021 року під час зустрічі з керівником Jamestown Foundation Гленом Говардом в межах робочої поїздки у США Резніков закликав захистити Україну від розгортання російськими військовими ядерної зброї в окупованому Криму. Зокрема йшлося про розміщення американських підрозділів протиповітряної оборони (ППО) в Україні.

Щоправда, у Зеленського одразу ж поспішили внести ясність у слова Резнікова, зазначивши, що ці слова міністра слід сприймати не як намір, а радше як "гіпотетичну можливість зміцнення безпеки в Україні". Мовляв, зараз Україна не планує запрошувати американських військовослужбовців для встановлення баз.

Також Резніков запам'ятався своєю категоричною позицією щодо подачі води в тимчасово окупований Крим. "Воду вони не отримають, навіть в силовий спосіб", – заявив Резніков у квітні 2021 року.

Він не раз озвучував скепсис щодо можливості нового повномасштабного вторгнення Росії на українську територію. На його думку, великої війни на Донбасі не буде, бо шанси на це мінімальні.

Зокрема, у відповідь на заяву тодішнього головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака навесні 2021 року, що нині вздовж державного кордону України та на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу Росія утримує 28 батальйонних тактичних груп, Резніков висловив думку, що Росія створює уявне напруження.

"Я вважаю, що це є елементом гібридної війни, а саме інформаційної війни, це створення такого уявного напруження з метою привернути увагу до себе, як робить сьогодні Російська Федерація, намагаючись у такий спосіб примусити до перемовин інших гравців світу", – запевнив міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Чого очікувати на посаді міністра оборони

Фаховість Олексія Резнікова, як юриста і як переговорника-медіатора сумнівів не викликає. Тому можна не сумніватись, що ставши міністром оборони, він принаймні наведе лад в організації роботи міністерства і зупинить той процедурний бардак, який спостерігається там з моменту призначення міністром Андрія Тарана.  

З іншого боку, Резнікова називають підконтрольним Офісу президента політиком. Якщо це справді так, то чи вистачить йому сміливості в потрібні моменти (а такі неодмінно будуть) відстоювати інтереси армії перед Банковою, а не навпаки – інтереси Банкової в армії?

Ну і окреме питання: чи впорається з обов'язками міністра оборони людина з настільки пацифістським світоглядом? Адже одне діло на посаді міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій намагатися вирішити всі проблеми мирним шляхом, і зовсім інше – робити це на посаді міністра оборони.

Все ж таки клопіт Міністерства оборони не в тому, щоб завершити війну миром, а в тому, щоб бути готовими до силового сценарію розвитку подій. А Резніков, судячи з його ж заяв, такий сценарій відкидає, як малоймовірний. Для міністра оборони це дуже небезпечні якості.

Хоча, як казав другий президент України Леонід Кучма "Місце сидіння визначає точку зору". Тому, як завжди, – час покаже.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme