Мертвий "Мінськ": Чому Аваков ставить під сумнів зусилля Волкера

Сьогодні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков виступив на національному експертному форумі "Україна у прагненні до рівноваги" і наговорив багато

Там він озвучив кількість російських військ на Донбасі, підкреслив, що "скаженого собаку" Путіна вдається таки тримати на кордоні, розповів про 3-4 гранати, які в середньому щодня підривають в Україні... Говорив Аваков і про нові дорожні правила та небезпеку "євроблях". Але найбільш цікаве, що прозвучало з його вуст, було про Мінський формат. Ні, не тому, що видав він щось геніальне. Навпаки, міністр внутрішніх справ, який здавалося б мав приділити найбільшу увагу наболілому питанню із впровадженням відеофіксації на дорогах та боротьбою зі злочинністю, наголосив, що Мінські угоди в сьогоднішньому вигляді не працюють.

"Я вважаю, що Мінські угоди мертві і говорити про це вже не варто. Потрібно віддати належне, що Мінські угоди були необхідні як механізм припинення вогню. Чи можуть Мінські угоди бути імплементованими і бути реальним механізмом для досягнення миру? На моє глибоке переконання, що ні. Тим більше в тій манері, в якій Росія намагається інтерпретувати ці угоди. Я думаю, що мають бути наступні домовленості - віденські, паризькі, будь-які інші, в яких дуже чітко мають бути інтерпретовані ті головні принципи, які закладені і обговорюють всіма політиками зараз", - сказав Аваков.

Серед принципів і вимог Аваков назвав, зокрема, повне виведення російських військ з української території, спільний з миротворцями ООН контроль на українсько-російському кордоні, введення органів юстиції на території Донбасу та Криму, проведення виборів...

На "Мінську" Аваков не зупинився і звинуватив західний світ в тому, що він обдурив Україну, згадавши про Будапештський меморандум, а також закинувши Заходу те, що нашу країну залишили сам-на-сам з агресором.

Дискусія про "мертвий Мінськ" справді популярна у "фейсбуках". Домовленості не дотримуються, наші воїни гинуть, Росія має своє бачення "Мінська", Україна і "Захід" - своє. Коротше кажучи, глухий кут, тому на "Мінську" треба ставити хрест. Саме такі меседжі легко зустріти. Втім, альтернативи саме "Мінським домовленостям" досі не придумали ні в МЗС України та Адміністрації президена, ні у Путіна з Трампом, Макроном та Меркель на додачу. Не придумав альтернативу і Арсен Аваков - він озвучив те, про що ніяк не може домовитися Волкер із Сурковим. Причому, міністр згадав не тільки про Донбас, але і Крим, що є вірно з точки зору логіки. Але, якби Арсен Аваков знайшов час і прочитав вчорашнє інтверв'ю спецпредставника США в Україні Курта Волкера Global Politico, то знайшов би там відповіді щодо Донбасу і Криму.

Вони полягають в тому, що росіяни ще можуть прийняти миротворців на лінії розмежування, але не погоджуються на їхнє розміщення на кордоні з Україною. США та Україна наполягають на роботі миротворців на окупованій території та на кордоні. Про Крим Сурков взагалі говорити з Волкером не хоче і не буде. Це питання не розглядається і на думку спецпредставника США, наші онуки бачитимуть карту, на якій Крим буде позначений територією, анексію якої Штати не визнають.

Волкер також рапортує, що останні переговори з радником президента РФ у Белграді були "кроком назад". І чомусь здається, що якби все було так легко, як про це каже Аваков, альтернативний формат вже давно б придумали, якщо не наші, то зарубіжні мозговиті дипломати.

Щодо слів міністра про "зраду" Заходу, варто нагадати, що з початку 2014-го року лише США витратили більше $600 млн на допомогу ЗСУ, а в 2017-му році можуть виділити ще $350 млн військової допомоги. Не варто забувати, що ті самі США підтримували і реформу поліції, яка є наразі єдиною гордістю Авакова. І де б вона була ця реформа, якби не допомога партнерів - це питання риторичне. На нього може спробувати відповісти сам Аваков, хоча відповідь, мабуть, знає краще за інших. Воювати ж на українській території проти Росії західна армія не має за жодним із договорів...

Слова Авакова розлетілися в соцмережах. Відповідний пост міністра на його власній сторінці зібрав понад 500 лайків.

І це, насправді, дуже хвилюючий момент. Бо демонструє, скільки українців досі готові клюнути на безальтернативний популізм у гарній обгортці - писати і говорити Арсен Аваков справді вміє, і досить гарно. Якби було так просто домовитися з Росією і вигнати їх з Донбасу і Криму, навряд чи б ми досі залишалися на початковому етапі з розмовами про обмін полоненими, припинення вогню і дискусіями про те, де саме стоятимуть миротворці.

Що це було з Аваковим - крик душі чи робота на публіку - можна лише здогадуватися. Але на виході його заяви жодним чином не змінять нинішню ситуацію, хоча можуть долетіти як до вух західних та російських дипломатів, бо говорив це член РНБО, голова МВС.

Загалом же, Арсен Аваков такими заявами немов протиставить себе Петру Порошенку та курсу України на дотриманням "Мінська", що відповідає позиції західних партнерів. І цим він виключно грає на публіку "зрадофілів", серед яких може отримати додаткові бали. На фоні слів про відсутність президентських амбіцій у міністра такі випади виглядають ще більшою загадкою.

Попри такі заяви, альтернативи "Мінську" сьогодні немає навіть в теорії. А щоб вона з'явилася, її треба для початку придумати... І якщо це станеться, то тоді слова Арсена Авакова виглядатимуть справедливо.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook