Масові звільнення і гра проти правил: Чого чекати від Милованова в "Укроборонпромі"

"Укроборонпром" отримав нового голову Наглядової ради, який пообіцяв навести лад в економіці державного концерну

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Масові звільнення і гра проти правил: Чо…
Фото: Укроборонпром

В перший день літа Державний концерн "Укроборонпром" отримав нового голову Наглядової ради. Ним став колишній міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і нинішній позаштатний радник голови Офісу президента Андрія Єрмака Тимофій Милованов.

Що таке Наглядова рада в ДК "Укроборонпром"

Наглядова рада є вищим органом управління "Укроборонпрому". До її повноважень входить затвердження стратегії розвитку і напрямів діяльності концерну, контроль за виконанням завдань у сфері оборонно-промислового комплексу та військово-технічного співробітництва, а також визначення інвестиційної політики.

Окрім того, Наглядова рада контролює ефективність використання і збереження об'єктів державної власності, переданих в управління концерну, здійснює провадження фінансово-господарської діяльності концерну та виконує інші задачі у відповідності до Статуту.

За великим рахунком, голова Наглядової ради – це економічний керівник і контролер за фінансовими потоками збройного монополіста. А потоки ці доволі немаленькі і вимірюються мільярдами гривень на рік. Причому, "Укроборонпром" має справу як з держзамовленням, так і з експортом своєї продукції, що є подвійним золотим дном.

Наглядова рада "Укроборонпрому" складається з п'яти членів, три з яких призначаються президентом, а два – урядом. І вже сама Наглядова рада поміж своїх членів обирає голову (Милованова головою обрали одноголосно).

21 травня 2021 року президент Володимир Зеленський повністю оновив свою квоту, звільнивши голову Наглядової ради Володимира Горбуліна і призначивши її членами радника голови Офісу президента Тимофія Милованова, колишнього члена наглядової ради банку "Січ" Олександра Носова і директора АТ "Геліос" Ростислава Шурму.

Кабінет міністрів за своєю квотою останні призначення здійснював 21 жовтня 2020 року, коли членом Наглядової ради став перший заступник міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Валерій Іващенко. Ще раніше туди був призначений екс-директор Агентства дослідницьких проектів з оборони (DARPA) Ентоні Дж. Тетер.

Офіційно оголошено, що нинішній склад Наглядової ради не отримуватиме заробітної плати і до трансформації "Укроборонпрому" з подальшим створенням холдингу "Оборонні системи України" працюватиме на громадських засадах. Водночас, у новій компанії, яка з'явиться внаслідок цієї трансформації, буде новий склад Наглядової ради, який отримуватиме зарплату згідно з чинним на той момент законодавством.

Хто такий Тимофій Милованов

Тимофію Милованову 46 років. Він має магістерські дипломи НТУ "КПІ" та НУ "Києво-Могилянська Академія".

Певний час жив у США, де здобув ступінь PhD з економіки в Університеті Вісконсин-Медісон і працював доцентом Пітсбурзького університету.

У 2016-2019 роках Милованов був членом Ради Національного банку України, більшу частину цього терміну провівши на посаді заступника голови.

У 2019-2020 роках працював міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України в уряді Олексія Гончарука. Був звільнений разом з прем'єром 4 березня 2020 року.

У листопаді 2020 року з'ясувалося, що Тимофій Милованов є позаштатним радником голови Офісу президента Андрія Єрмака. Окрім цієї посади та голови Наглядової ради "Укроборонпрому" він також входить до Національної інвестиційної ради, є виконуючим обов'язки генерального директора ДП "Національний фонд інвестицій України" і очолює Київську школу економіки.

Також Тимофій Милованов відомий своїми колоритними висловлюваннями, які опоненти часто використовують проти нього. Зокрема, можна згадати його жартівливе "зізнання" у тому, що він нібито є дебілом. Або що місія МВФ в Україні "обкакалась". Або що Юлія Тимошенко є "бабусею української корупції".

Детальніше про нього можна дізнатися з інтерв'ю, яке він дав для Depo.ua у 2016 році:

Читайте також: Тимофій Милованов: Українці мають плюнути на державу

Чого очікувати від Милованова на чолі Наглядової ради "Укроборонпрому"

Новообраний голова Наглядової ради вже встиг відзначитись кількома кроками і більш-менш чітко окреслити свою місію на цій посаді.

По-перше, Наглядова рада під головуванням Милованова вже затвердила аудит держконцерну за 2019 рік, ініційований ще Айварасом Абромавичусом. Це був перший незалежний аудит за історію "Укроборонпрому". Провела його міжнародна аудиторська компанія Bakertilly.

Читайте також: Рука Вашингтона: Хто такий Абромавичус і що чекає на "Укроборонпром"

Результати цього аудиту ще не оприлюднені, та за словами Милованова, вони "не дуже втішні і є багато над чим працювати". У зв'язку з цим він пообіцяв "виправляти ситуацію по кожному конкретному пункту". Щоправда, як саме він це збирається робити, Милованов не повідомив.

По-друге, Наглядова рада попросила гендиректора концерну Юрія Гусєва підготувати план трансформації "Укроборонпрому", беручи до уваги два головних критерія, запропонованих членом Наглядової ради Ентоні Тетером: створення спроможності для адекватної відповіді щодо майбутніх загроз та створення сучасної лінійки продуктів.

Як відомо, Юрій Гусєв очолює "Укроборонпром" з 3 грудня 2020 року, тобто рівно півроку, і перед ним поставлена лише одна задача: завершити реформу держконцерну шляхом її трансформації. З огляду на це все можна зробити висновок, що досі плану трансформації "Укроборонпрому" немає, чим дуже незадоволені в Офісі президента. Настільки незадоволені, що спеціально перезапустили Наглядову раду, щоб та чітко поставила задачу.

Читайте також: Кінець "Укроборонпрому": Що чекає на Держконцерн з новим очільником Юрієм Гусєвим

Що стосується планів на майбутнє в Наглядовій раді "Укроборонпрому", то про них Тимофій Милованов розповів під час прес-конференції у "Київській школі економіки" 2 червня.

Насамперед він натякнув, що займеться кадровим дисбалансом держконцерну, який призводить до корумпованості і непрофесіоналізму персоналу.

"У нас в "Укроборонпромі" працює в 10 разів більше людей, аніж у схожих концернах у світі. Зрозуміло, що вони отримують в 10 разів менше на людину грошей і це відкриває простір для корупції і мотивує непрофесіоналізм. І це потрібно змінювати", – заявив Милованов.

Також він дав зрозуміти, що як фаховий економіст, буде займатися економічними питаннями державного концерну.

"Є більш глибокі проблеми в "Укроборонпрому" – стратегічні. Структура власності, макроекономіка, фінанси, ланцюги постачання, технології, конкурентні переваги – це все є частиною національної безпеки. І більшість цих питань, з нашої точки зору, є економічними. Звичайно, оборонні питання і технології – це не наша царина, але економічна царина там точно є", – окреслив Милованов плани Наглядової ради.

Ну і не обійшлося без гучних заяв. Відомий своїми різкими висловлюваннями Милованов і тут не став обмежуватись загальними фразами, а прямо визнав наявність корупційних схем і чітко пообіцяв в міру своїх сил і повноважень їх зламати.

"Якщо по-чесному, то там є схеми – і в "Укроборонпромі", і в державному оборонному замовленні. До цих схем долучені політики. Від Пашинського і Свинарчука ще зі старих часів – і до якихось сучасних. Ці різні схеми відносяться до різних політичних груп. І ці різні групи боряться за вплив, вони атакують. Ми хочемо відбиватися і показувати, що ми дійсно робимо аналітику, а не схеми. Ну і плюс я спробую, що зможу, закрити. В Міністерстві економіки я свого часу звільнив більше ста керівників держпідприємств, і зі мною не можна було домовитись. В кадрових призначеннях я не йду на політичні компроміси. Я не граю за цими правилами. Я хочу, щоб країна жила по-іншому. Тому є певна небезпека від мого заходу в "Укроборонпром", – пообіцяв новообраний голова Наглядової ради.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme