Кінець "Укроборонпрому": Що чекає на Держконцерн з новим очільником

Вчора президент Володимир Зеленський призначив уже третього генерального директора ДК "Укроборонпром" за півтора роки свого перебування при владі. Що характерно – попереднім двом ставились ті ж самі завдання, які отримав новопризначений Юрій Гусєв

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Кінець "Укроборонпрому": Що чекає на Дер…
Фото: Херсонська ОДА

Чутки про те, що голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв очолить Державний концерн "Укробронпром" ширилися українським інтернетом ще з листопада поточного року. Зокрема, 30 листопада про це писали місцеві ЗМІ, а 2 грудня про це, з посиланням на власні джерела, повідомляла журналістка Соня Кошкіна.

І ось, 3 грудня це сталося офіційно. Президент України Володимир Зеленський видав три укази, одним з яких звільнив Юрія Гусєва з посади голови Херсонської обласної державної адміністрації, другим – звільнив Ігоря Фоменка від виконання обов'язків генерального директора "Укроборонпрому" і третім – призначив Юрія Гусєва генеральним директором "Укроборонпрому".

До речі, ще 30 листопада, коли Гусєв нібито пройшов співбесіду на цю посаду особисто у Зеленського, поінформовані джерела повідомляли, що попри схвалення його кандидатури президентом, "усі інші учасники обговорення виступили проти цієї кандидатури".

Взагалі, кандидатура "антикризового менеджера", як він сам себе називає, Юрія Гусєва й справді досить дивна і навіть несподівана. Адже в кулуарах тривалий час називались зовсім інші прізвища, причому, людей фахових. Сам Гусєв хоч і має півтора роки досвіду на посаді заступника Міноборони, більшу частину кар'єри працював в інших сферах.

Читайте також: "Руку Вашингтона" – на ексрегіонала: Хто такий Тихонов, який може очолити "Укроборонпром"

Дехто пояснює такий вибір браком кадрів у сфері ОПК, інші – ігноруванням главою держави необхідності відповідних професійних якостей у менеджера такого рівня.

Та й відставка Ігоря Фоменка сталася досить несподівано, ризикнемо припустити, що й для нього самого. Адже буквально нещодавно він ділився планами про майбутнє української оборонки. До того ж його у ЗМІ називали людиною голови ОП Андрія Єрмака, позиції якого зараз дуже сильні.

Читайте також: Його сторінку вилучили з "Вікіпедії": Хто такий Ігор Фоменко, новий очільник "Укроборонпрому"

Водночас, ті ж ЗМІ приписували Фоменку якщо не конфлікт, то принаймні "різні погляди на трансформацію "Укроборонпрому" з віце-прем'єр-міністром України – міністром з питань стратегічних галузей промисловості України Олегом Уруським, якого називають людиною Зеленського (є версія, що Зеленському Уруського порадив "патріарх" РНБО Володимир Горбулін).

Таким чином в цій кадровій "рокіровці" президента при великому бажанні можна розгледіти посил про те, хто в цій країні головніший.

До речі, сам Уруський встиг одним з перших прокоментувати зміну очільника "Укроборонпрому", заявивши, що під час попередніх зустрічей із Юрієм Гусєвим обговорював із ним завдання, які стоять перед оборонною промисловістю. А так як Гусєв ще вчора зранку був херсонським губернатором, можна припустити, що його призначення в "Укроборонпром" не обійшлося без віце-прем'єра за результатами тих попередніх зустрічей.

Водночас, Гусєв не приховує своїх давніх дружніх стосунків з очільником фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давидом Арахамією, з яким вони разом працювали у "Волонтерському десанті" Міноборони у перші роки війни на Донбасі. До речі, з того ж "Волонтерського десанту" вийшов і колишній міністр оборони Андрій Загороднюк, який, щоправда, довго на своїй посаді не протримався. Як це вийде у Гусєва – будемо бачити.

Читайте також: Поет і богослов: Хто такий Юрій Гусєв, що очолив "Укроборонпром"

До честі самого новопризначеного очільника Держконцерну, він одразу ж почав з прес-конференції, під час якої намагався розставити крапки над "і". Дуже грамотний та перспективний хід, адже досі мало кому з топ-менеджерів оборонної сфери вдавалося стати улюбленцем преси. Не в останню чергу їхню через власну незацікавленість у цьому процесі. Цей хоча б пробує.

Зокрема, під час прес-конференції Гусєв прямо заявив, що наступного року  "Укроборонпром" припинить своє існування. Натомість створять холдинг "Оборонні системи України", до якого увійдуть холдинги, які опікуватимуться авіаремонтом, бронетехнікою, високоточним озброєнням, боєприпасами, спеціальною хімією, радарними системами, морськими системами. Крім того, планують створити "Аерокосмічний холдинг", який опікуватиметься авіабудуванням, аерокосмічними компонентами, космічними системами.

За словами Гусєва, таке завдання перед ним поставив президент Зеленський, який очікує результатів "вже найближчим часом", а саме – протягом найближчих 6-9 місяців.

"Будуть створені нові холдингові компанії, які працюватимуть за принципами корпоративного управління, прозорості, щоб уникнути будь-яких корупційних чи інших ризиків", – пояснив Гусєв.

При цьому, 137 підприємств, які зараз входять до складу Держконцерну, будуть розділені на групи. Частина з них має бути передана іншим органам управління, частина – перебуває на тимчасово окупованих територіях, а ще одна частина – має припинити своє існування за результатами відповідних аудитів:

- 42 підприємства – можуть передати в інші органи;

- 21 підприємство – перебуває на тимчасово окупованій території;

- 9 підприємств – мають ліквідувати;

- 65 підприємств – планують розвивати.

За великим рахунком, нічого нового Юрій Гусєв не озвучив. Щось схоже декларував і попередній очільник "Укроборонпрому" без приставки в.о. Айварас Абромавичус, однак далі декларацій у нього не справа не пішла.

Та й сам Гусєв на брифінгу наголосив, що попри вимогу президента і дуже жорсткі дедлайни, озвучена ним концепція є лише попередньою і потребує ще розгляду, обговорення і затвердження.

"Ми з президентом обговорювали необхідність і доцільність проведення окремого засідання РНБО, на якому пропонується розглянути трансформацію і реформування "Укроборонпрому" і сектору оборонно-промислового комплексу в цілому. І затвердити відповідні заходи, які необхідно зробити нашій команді, команді президента, до якої входить, безумовно, і Апарат РНБО, Міністерство стратегічних галузей промисловості, до якого має бути безпосередньо долучений профільний комітет Верховної Ради і Служба безпеки України", – зауважив Гусєв.

Водночас, вже згаданий профільний віце-прем'єр Уруський у свою чергу заявив, що вже час переходити до активної фази реформи ОПК. Це може означати, як мінімум, наявність того, що прийнято називати політичною волею.

"Я вважаю, що реформу вже можна починати. Закон "Про оборонні закупівлі" (наразі ухвалений лише у першому читанні, – ред.) нам, звичайно, буде помічним. Він нам необхідний, тому що у ньому прописано дуже багато хороших речей саме до процесу реформи. Але процес можемо запускати і зараз. Нас нічого не обмежує", – сказав Уруський, слово якого сьогодні має в питаннях ОПК велику вагу.

В будь-якому разі, через 6, максимум 9 місяців ми або побачимо результат реформування "Укроборонпрому", або його відсутність і чергового нового очільника Держконцерну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme