ЛГБТ і ЗСУ: Коли люди з нетрадиційною орієнтацією зможуть відкрито захищати батьківщину

Військові з нетрадиційною сексуальною орієнтацією служать у Збройних силах України від початку війни, однак досі почуваються некомфортно через гомофобне ставлення з боку співслуживців та командирів

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
ЛГБТ і ЗСУ: Коли люди з нетрадиційною ор…
Фото: Українські ЛГБТ-військові за рівні права

Днями до одного зі ЗМІ країни звернувся військовослужбовець контрактної служби, якого співслужбовці цькують його за те, що він гей. За його словами, кривдники взяли у хлопця телефон, щоб зателефонувати рідним, натомість прочитали особисте листування, викрали світлини і тепер шантажують його та погрожують розправою.

Постраждалий – 23-річний Влад Матвєєв, який вже два з половиною роки служить за контрактом у Збройних силах України в Одеській області. З його слів, 14 листопада один зі співслужбовців двічі попросив у нього телефон, аби зателефонувати рідним, після чого проти хлопця почався булінг. За мовчання співслужбовці вимагали "накрити поляну", а коли шантаж не вдався, почали привселюдно називати хлопця "п*дором".

Солдат звернувся до командування і навіть подав рапорт, у якому написав про погрози та цькування і вказав імена причетних до цього, але ситуацію на краще це не змінило і цькування продовжувалось.

Спочатку начальник штабу наказав забрати у строковиків усі телефони, тому що там знаходився компромат на Влада. Командир батальйону так і зробив, але щойно начальник штабу поїхав, комбат повернув телефони назад і заявив, що присутність ЛГБТ-людей в армії є неприйнятною, а кривдники взагалі не понесуть покарання.

Дуже швидко інформація дійшла до уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, яка одразу ж зробила офіційну заяву. Омбудсмен наголосила не неприпустимості цькування людини через сексуальну орієнтацію.

Вона нагадала, що заборона будь-яких форм дискримінації встановлена статтями 24 Конституції України, 7 Загальної декларації прав людини, 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і Протоколу №12 до неї, а також статтею 6 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".

"Звертаюся до міністра оборони України з проханням взяти під особистий контроль питання щодо здійснення службового розслідування за вказаним інцидентом, в тому числі щодо дій командира батальйону, та вжиття заходів з метою недопущення дискримінації, зокрема за ознакою сексуальної орієнтації, в Збройних силах України", – заявила Людмила Денісова.

Це вже вдруге ситуація з булінгом військовослужбовців через їхню сексуальну орієнтацію доходить до міністра оборони. Два місяці тому схожий випадок трапився з 19-річним Володимиром Зайшлим, який влітку цього року опублікував в Інстаграмі відео поцілунку з хлопцем.

Після розголосу історії в підрозділі, у якому служить хлопець, сержант перед іншими солдатами назвав його "п*дором". Також Володимиру збільшили кількість нарядів.

Коли про цькування дізнались у Міністерстві оборони, то до підрозділу разом з поліцією вирушила перевірка. У результаті сержант отримав сувору догану та особисто вибачився перед хлопцем, а командир підрозділу запевнив, що у разі нових випадків цькування він особисто братиме такі справи під контроль.

Голова об'єднання "Українські ЛГБТ-військові за рівні права", ветеран АТО Віктор Пилипенко назвав той інцидент першим відомим випадком, коли гомофобну поведінку в українській армії зафіксували, розслідували та притягли винного до відповідальності.

Сам Віктор Пилипенко у 2018 році одним з перших серед українських військових публічно розповів про свою гомосексуальність. До цього протягом двох років війни, з 2014-го по 2016-й, будучи добровольцем батальйону "Донбас", він ретельно приховував те, що йому подобаються хлопці. А вже після камінг-ауту, у 2019 році, під час заходів із вшанування пам'яті загиблих військовослужбовців, учасників АТО та ООС на Михайлівській площі столиці він зазнав нападу від іншого військового.

Проте, камінг-аут Віктора Пилипенка надихнув відкритися десятки геїв, лесбійок та трансгендерів з військовим або волонтерським досвідом. У тому ж 2019 році понад 30 з них вперше пройшли окремою колоною на "Марші рівності" у Києві.

Станом на сьогодні в об'єднанні "Українські ЛГБТ-військові за рівні права" понад сто людей, і це число постійно зростає. У березні 2021 року вони навіть оголосили про намір сформувати окремий взвод у складі однієї з мотопіхотних частин ЗСУ.

"Якщо ви хотіли б підписати контракт і спробувати себе у військовій справі – пишіть нам в особисті. Надамо всю необхідну інформацію та перелік спеціальностей, на які ви могли б подати свою кандидатуру. Головними критеріями будуть ваші здібності, бажання розвиватись, та повага до побратимів і посестер та до Присяги. Будемо раді бачити як ЛГБТ+ так і гетеросексуальних френдлі бійців. Також є можливість перевестися у підрозділ з інших частин – надаємо щодо цього консультації діючим військовим хлопцям та дівчатам, котрі служать на контракті", – йшлося в оголошенні.

Наразі відомо, що ініціатива створити психологічно комфортні умови для служби ЛГБТ-людям належала командиру, який входить в об'єднання ЛГБТ-військових. З керівництвом її не узгоджували, а назву підрозділу досі не розголошують.

Після заяви деякі праворадикальні угруповування після звинуватили Віктора Пилипенка і його об'єднання у тому, що вони працюють проти України.

У свою чергу Віктор Пилипенко стверджує, що об'єднання ЛГБТ-військових має на меті протилежне.

"Однією з наших цілей є розвіяти міфи російської пропаганди про те, що, мовляв, в Україні перемогла неонацистська хунта. Ми хочемо показати: які в біса неонацисти, якщо набирається ЛГБТ-френдлі взвод і є ветерани та військові, які не бояться робити камінг-аути?", – пояснює він.

Попри все, об'єднання "Українські ЛГБТ-військові за рівні права" не зупиняється на досягнутому і зараз ініціює ухвалення Верховною Радою законопроекту №5488 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації.

"Цей законопроект раз і назавжди вирішить проблему дискримінації за ознаками природної інакшості у армії та серед цивільного населення і стане сходинкою вгору до соціальних змін, без яких ми лишатимемось на рівні посттоталітарного жорстокого суспільства третього світу", – йдеться в заяві об'єднання.

Читайте також: Захищали ваші дупи, не претендуючи на них: Що в армії кажуть про військових-ЛГБТ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme