Підсилення Т-62: Навіщо Росія перекидає танковий металобрухт на Донбас

Загрузнувши у війнах на Донбасі та Сирії, Росія може проґавити військову агресію проти себе в іншому місці

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Підсилення Т-62: Навіщо Росія перекидає…

Фото – "Радіо Свобода"

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію довкола війни на Донбасі. Днями ряд вітчизняних та, що важливо, російських ЗМІ поширили інформацію, що під прикриттям найбільших за останні 37 років військово-стратегічних навчань "Схід-2018" до кордонів з Україною росіяни перекидають танки з Бурятії, які в подальшому мають потрапити на тимчасово окупований Донбас.

Зокрема повідомляється, що ешелони з танками, які зняті з тривалого зберігання, були помічені біля кордону Росії з окремими районами Донецької та Луганської областей України, а за 10 днів до того такі танки росіяни вантажили на платформи у Бурятії.

За даними російських ЗМІ, мова йде про 900 танків Т-62, прийнятих радянською армією на озброєння 1962-го року, які планували утилізувати ще 2013-го, але з невідомих причин цього не зробили. І лише зараз їх зняли з консервації.

"На полігоні в районі станції Дивізійна відбулися практичні заняття з підготовки до бойового застосування танків Т-72 і Т-62 для озброєння двох танкових рот. Техніка була знята з тривалого зберігання і завантажена на залізничний транспорт для відправки у війська", – йдеться у повідомленні на Офіційному порталі Республіки Бурятія.

У соцмережах є чимало доказів того, що саме ці танки залізницею відправились у Ростовську область.

Очевидно, за задумом російського Генштабу, тепер утилізацію вони будуть проходити на окупованому Донбасі у боях з українською армією. Власне, для них це не вперше – починаючи з 2014-го року росіяни регулярно постачають для "Л-ДНР" застарілу радянську техніку, раніше списану на Росії.

Судячи з опублікованих в інтернеті фото, ці танки Т-62 не просто старі – вони ще й "у базовій комплектації" 1962-го року і без динамічного захисту. Для людей, які звикли бачити російську армію з сучасним озброєнням, все це виглядає доволі дивним. Однак, лише на перший погляд.

Покопавшись у російській військові аналітиці стає зрозумілим, що реформована і по сучасному озброєна російська армія – це лише ширма, яку Путін натягнув уздовж західного кордону своєї імперії. Західний і Південний військові округи (ЗВО і ПВО) й справді мають сучасну зброю і техніку, якою протягом останніх років брязкають на кордонах з країнами Балтії та Україною.

При цьому, Центральний і Східний військові округи (ЦВО і СВО), за твердженням російських військових експертів, давно перетворилися "музеї антикваріату". Там досі в порядку речей БМП-1, ПТРК "Конкурс", ЗСУ "Шилка" та інші зразки, про які в європейській частині тих же самих російських збройних сил встигли міцно забути.

Разом з тим, навіть російським військовим експертам очевидно, що в контексті реальної загрози збройної агресії по відношенню до себе, Росії варто остерігатися насамперед Китаю, кордони з яким і охороняє той самий "музейний" Східний військовий округ, до складу якого входить Бурятія. Що вже казати про російський Генштаб.

При цьому зрозуміло, що просто так перекинути велику партію нових танків в ту ж Бурятію Росія не може, адже це одразу викличе незручні запитання і спровокує певну напругу у стосунках з Китаєм, який зараз ходить у стратегічних союзниках Путіна. Інша справа – провести з Китаєм спільні військові навчання небаченого розмаху (той самий "Схід-2018"), для участі у яких нагнати на Далекий схід купу новітньої військової техніки, яка потім "ненароком" там і залишиться (як це було в Білорусі після навчань "Захід-2017" минулого року).

Але тут є два нюанси: звідки цю техніку взяти і куди діти наявний металобрухт? А ми пам'ятаємо, що особливістю війни на Донбасі є наявність в незаконних збройних формувань "Л-ДНР" великої кількості танків. Вже з середини червня 2014-го року у бойовиків в товарних кількостях почали з'являтися спочатку Т-64, а потім і Т-72.

Сьогодні, за різними даними, на озброєнні незаконних збройних формувань на Донбасі перебуває 320 танків Т-72 і Т-64 різних модифікацій. Зокрема, достеменно відомо, що Росія використовує на Донбасі сучасні танки Т-72Б3, адже кілька танків цієї моделі були захоплені українськими бійцями, як трофеї.

Тому цілком логічною виглядає "рокіровка" з перекиданням на Донбас танкового металобрухту з Бурятії, а у зворотному напрямку – сучасних танків з європейської частини Росії, у тому числі з того ж Донбасу. Тим більше, що у світлі останніх світових тенденцій довкола українського питання, великого військового загострення з танковими боями у найближчому майбутньому не передбачається.

Що це означатиме для України? В першу чергу те, що перекидання на Донбас танків з Бурятії є не підсиленням "Л-ДНР", а швидше навпаки – вимушеним послабленням. Очевидно, Путін не на жарт стривожений можливим "ударом в спину" з боку Китаю, який нещодавно завершив модернізацію своєї армії і вже давно приглядається до російської тайги.

Отож, судячи з усього, для Путіна український Донбас є хоч і важливим, але не найголовнішим питанням геополітичного порядку денного. І в цьому може бути наш шанс на позитивне для себе завершення війни на Донбасі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme