Диверсія в Балаклії: Чому Арахамія зійшовся в клінчі з Чумаком

Три роки минуло з часу вибухів на артилерійських складах у Балаклії Харківської області, а причини інциденту досі офіційно не встановлені

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Диверсія в Балаклії: Чому Арахамія зійшо…
Фото: Міноборони

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію довкола вибухів на складах з боєприпасами.

Нагадаємо, у місті Балаклія Харківської області в ніч на 23 березня 2017 року на території 65-го ракетно-артилерійського арсеналу почалася пожежа, яка охопила кілька майданчиків зберігання танкових та артилерійських снарядів калібру 125-мм і 152-мм. Вогонь поширився приблизно на третину території бази, площа якої становить 368 га. Евакуювали близько 20 тисяч населення з 5-кілометрової зони довкола місця трагедії.

За попередніми висновками експертів, причиною пожежі на кількох майданчиках зберігання ракетно-артилерійського озброєння поблизу Балаклії став диверсійний акт.

Тодішній міністр оборони Степан Полторак першою у списку назвав версію з безпілотним літальним апаратом, з якого скинули запалювальну суміш, яка й спричинила загорання боєприпасів. Він зазначив при цьому, що теракт могли здійснити як бойовики "Л-ДНР", так і кадрові російські військові.

Підтвердив цю інформацію і тодішній голова Служби безпеки України Василь Грицак, який заявив на брифінгу: "Встановлено свідків, які бачили, як на склади 65-го арсеналу з літального апарату скинули засоби, які ініціювали надалі детонацію та вибухи. Більше сказати не можу, тому що у мене немає дозволу слідчого на розголошення".

Читайте також: Диверсія в Балаклії. Як захистити стратегічні об'єкти від дронів.

З того часу про трагедію довго не згадували. Однак 31 жовтня 2019 року у Верховній Раді було створено Тимчасову слідчу комісію (ТСК) з розслідувань вибухів на складах боєприпасів в різних регіонах України, яку очолив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія – колишній волонтер АТО.

І ось, 26 квітня 2020 року ТСК опублікувала перший звіт з приводу розслідування вибухів на складах боєприпасів.

Згідно з опублікованими даними, експертиза встановила, що причиною одного з перших вибухів в Балаклії став підрив спеціальних зарядів, які заздалегідь були закладені в землю. Таким чином, внаслідок вибуху утворилась воронка, яка мала величезні розміри. Водночас, після гасіння пожежі на території арсеналу було виявлено до 10 аналогічних воронок, що свідчить про тотожний характер їх мінування.

Згідно з результатами експертизи, воронка в районі перших вибухів утворилась внаслідок фугасної дії направленого вибуху заглибленого в ґрунт заряду бризантної вибухової речовини, до складу якої входили тринітротолуол (тротил, або ТНТ), гексоген, тетранітропентаеритрит (ТЕН), що є характерним для підривних зарядів кумулятивно-фугасного принципу дії. При цьому, судячи з розміру воронки, для цього в землю мало бути закладено два ряди кумулятивно-фугасних зарядів по п'ять штук у кожному, що приблизно дорівнює 760 кг вибухівки.

Арсенал на Харківщині загорівся через за…

Також матеріали розслідування ТСК підтверджують, що в момент вибуху в районі Балаклії літальних апаратів зафіксовано не було, а відомості Укравіаруху про прольот безпілотніка не витримують жодної перевірки.

Більше того, Давид Арахамія на брифінгу фактично звинуватив Офіс генерального прокурора у фальсифікації матеріалів кримінального провадження, назвавши при цьому прізвище Віктора Чумака, і озвучив вимогу передати цю справу для розслідування іншому органу слідства.

"Ще 17 січня ТСК прийняла рішення звернутись до Офісу генерального прокурора щодо передачі цієї справи для розслідування іншому органу слідства. Тодішній виконувач обов'язків військового прокурора пан Чумак чомусь відмовився це робити. Сказав, що слідство нормальне, слідство триває. Хоча за два роки не було зроблено жодної слідчої дії. Також голові СБУ було направлено лист про те, що ТСК встановила розбіжності між версією старшого групи слідчих і реальними обставинами справи. Тобто по суті про фальсифікацію матеріалів кримінального провадження. Але звернення ТСК залишилися без уваги і в ОГП і в СБУ", – зазначив Арахамія.

Також він заявив, що як тільки експерти Науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Бокаріуса, які у 2017 році першими потрапили на місце трагедії і оперативно дослідили ситуацію, заявили, що причиною вибухів складів у Балаклії є внутрішній вибух, їх відсторонили, змінивши київськими експертами, і "не давали розкрити рота".

Голова ТСК навіть озвучив припущення, що це була спланована і добре організована внутрішня диверсія.

"Зрозуміло, що закласти стільки кумулятивно-фугасних зарядів неможливо так, щоб це ніхто не побачив. При цьому, їх встановлення потребує спеціальних знань та навичків. Це дає підстави припускати, що все робилося в умовах очевидності для військовослужбовців частини і не за один день. Але в матеріалах справи цього немає, а ті, хто вели розслідування, за дивним збігом обставин, після цього отримали підвищення по службі", – заявив нардеп.

У свою чергу екс-заступник генерального прокурора України Віктор Чумак відкинув озвучену Арахамією версію парламентської ТСК про навмисне мінування і підрив боєприпасів на арсеналі у Балаклії в березні 2017 року.

При цьому, Віктор Чумак апелює не до технічних результатів розслідування, а до політичних.

"Ніяк не розумію, навіщо заплутувати і так непросте розслідування", – заявив він.

Чумак у своїй відповіді на звинувачення Арахамії повністю проігнорував встановлений експертами факт наявності на дні воронок слідів вибухівки і ту загальновідому у колі саперів інформацію (а він, за його ж словами, сам був сапером під час проходження строкової військової служби), що та ж сама вибухівка дала б інші (менші) воронки, якби вибухнула не закопаною в землю, а лежачи на поверхні ґрунту. При цьому він продовжує наполягати на попередній версії з безпілотником.

Як би там не було, а на озвучені Арахамією звинувачення досі немає офіційної реакції Офісу генпрокурора і СБУ. Очевидно, там виявилися банально не готовими до такого повороту подій, тому досі не оговтались. І тут не варто забувати, що ОГП після зміни очільника з Рябошапки на Венедіктову став ще більше підконтрольний команді Зеленського, до якої, власне, входить і Арахамія.

А тим часом Арахамія вимагає продовжити роботу ТСК ще на шість місяців і, швидше за все, це буде зроблено, адже він є головою фракції, яка у парламенті все ще має монобільшість. Тому можна не сумніватись, що нас чекає продовження цього "серіалу", в якому вже починають проглядатися ознаки протистояння гілок влади.

Ну а якщо Арахамії таки вдасться "розкрутити" цю справу, то цілком ймовірно, що рано чи пізно ми побачимо Віктора Чумака на допиті в ДБР. Адже його позиція, судячи з його аргументів, є досить хиткою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme