"Оплоти" для ЗСУ. Чи потрібні армії дорогі танки на передовій

Голова РНБО Олександр Турчинов розповів, що в 2018-му році ЗСУ отримають 10 танків "Оплот"

"Оплоти" для ЗСУ. Чи потрібні армії доро…

Українське оборонне замовлення передбачає на наступний рік закупівлю десяти нових танків "Оплот" для українських Збройних Сил. Таку заяву зробив голова РНБО Олександр Турчинов. Зробив не вперше - в 2015-му році говорив те саме. І звістку цю можуть сприймати позитивно особливо ті люди, котрі від самого початку війни на Донбасі ставили запитання: "чому танки "Оплот" йдуть на експорт під час війни?".

Танковий парк України на початок 2014 року складався з 10 танків Т-84 "Оплот" і 1100 Т-64, з яких 76 були модернізовані до рівня Т-64БМ "Булат". Ще до 650 Т-64, а також до 273 Т-80 і до 474 Т-72 знаходилися на зберіганні.

Весною 2016-го говорилося, що на озброєння ЗСУ дуже скоро будуть поставлені нові "Оплоти".

Справа в тому, що як тоді так і сьогодні мова йде про виконання контракту, який Міністерство оборони України і завод ім. Малишева, що виробляє танки, уклали в 2009 році. Тоді військові замовили 10 "Оплотів", але грошей вистачило тільки на один. Він, звичайно, не став повноцінно бойовою машиною, а використовувався здебільшого як екземпляр на різного роду виставках.

В 2011 році завод ім. Малишева виграв тендер на поставку 49 "Оплотів" для Королівської армії Таїланду. Останню партію за контрактом мали відгрузити рік тому, проте в січні 2017-го повідомлялося, що буде передана нова партія.

І ось, швидше за все, нарешті руки у розробників дійдуть до ЗСУ. Проте, чи потрібен нашій армії "Оплот" на війні?

Що таке "Оплот" і навіщо він на Донбасі

Наразі ЗСУ на Донбасі переважно використовують старі танки Т-64 та модернізовані Т-64БМ "Булат".

БМ "Оплот" - це модернізований Т-84. Вартість одного танку "Оплот" близько $4,9 мільйонів. Експортна вартість "Булату" - $1 млн. У травні Харківський завод ім. Малишева передав армії 50 відремонтованих "Булатів". У Міноборони взагалі говорили, що за вартість одного проданого "Оплота" можна відремонтувати та модернізувати десятки Т-64 до рівня "Булат". За різними даними, сьогодні на складах Міністерства оборони знаходяться від 700 до 800 танків, які дісталися у спадок від Радянського Союзу. Звичайно, не всі вони підлягають відновленню. Але в цілому матеріалу для "Булатів" вистачає.

Якщо говорити про бойові якості, то "Булати" практично не програють "Оплотам". В обох танків на озброєнні 125-міліметрова гармата і керована протитанкова ракета "Комбат". "Оплоти" мають більший запас ходу - 400 км (500 км з додатковими баками) проти 385 у "Булату". Обидва танки мають динамічний захист ("Ніж" в "Булату", "Дуплет" в "Оплоту"), в "Оплоту" більш міцний активний захист "Заслін". Важливою перевагою "Оплоту" є наявність тепловізора. Це дозволяє вести бій вночі. Але нічний танковий бій на Донбасі сьогодні майже виключений. В умовах "Мінська" танкові бої взагалі не мають відбуватися. Терористи ж порушують домовленості, втім запеклих саме танкових боїв в останні роки ми не спостерігаємо.

Цікаво, що з 7 по 12 травня 2017 року найкращий танковий взвод України вперше взяв участь у міжнародних змаганнях, відомих як Танковий біатлон "Сильна Європа", і на танках Т-64БВ посів почесне 5-те місце серед найсильніших танкових армій світу. Пропустили українці вперед лише Австрію (Leopard 2A4), Німеччину (Leopard 2A6), США (M1A2 SEPv2 Abrams) та Францію (AMX-56 Leclerc), випередивши бронзового призера минулого року – Польщу (Leopard 2A5).

Окрім цього є дуже важливий момент, який робить придбання "Оплотів" для ЗСУ справою не зовсім логічною. "Оплоти" мають функцію, котра дозволяє їм інтегруватися у цифрову систему керування військами, як це роблять німецькі "Леопарди" та американські "Абрамси". В Україні такої сучасної цифрової системи немає.

Втім, контракт був підписаний і танки мають надійти до ЗСУ. Проте, чи доцільне їхнє використання саме в АТО, де більш впевнено армія почуває себе на "Булатах", - питання відкрите.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme