Надлишковий брухт: Що за військову техніку знайшли на Житомирщині

Вчора мережа весь день шукала "зраду", обговорюючи випадково знайдену у Житомирській області військову техніку

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Надлишковий брухт: Що за військову техні…

Почалося все зранку з повідомлення на офіційному сайті Національної поліції про те, що поліцейські спільно з військовими прокурорами "у ході розслідування обставин пошкодження магістрального нафтопроводу вийшли на схему розкрадання спеціальної техніки та транспортних засобів", в результаті чого "у Новоград-Волинському районі вилучено майже 200 об'єктів, підготовлених до продажу".

Серед виявленої поліцейськими техніки значаться БТРи, БМП, ЗІЛи, УРАЛи, ГАЗ, кунги, причепи, автоцистерни, автовишки, тягачі з лебідками та інша техніка, у тому числі для транспортування людей по суходолу і на воді. Також вилучено значну кількість запчастин до неї, акумуляторні батареї, шини та інше.

Вчепившись за слово "розкрадання", майже всі ЗМІ країни, а також військові блогери та просто лідери думок миттєво розігнали "зраду" на предмет дерибану військовою технікою під час війни.

Однак, знайшлися й інші, які навпаки – намагались розігнати "антизраду" і закрити очі на це ж саме слово "розкрадання" у повідомленні поліції.

Прихильники "антизради" згадали навіть Розпорядження Кабінету міністрів "Про затвердження переліку військового майна Збройних Сил, яке може бути відчужено" від 17.10.2007 р. № 896-р за підписом прем'єр-міністра Віктора Януковича (міністр оборони Анатолій Гриценко) і "Про затвердження переліку військового майна Збройних Сил, яке може бути відчужено" від 6 серпня 2008 р. № 1092-р за підписом прем'єр-міністра Юлії Тимошенко (міністр оборони Юрій Єхануров).

Однак, істина виявилась, як це часто буває, десь посередині.

По гарячим слідам начальник головного управління Національної поліції Житомирської області В'ячеслав Печененко в коментарі для ЗМІ повідомив, що списана військова техніка, яку співробітники Нацполіціі знайшли в Житомирській області, потрапляла з військових частин до приватних підприємців в Новограді-Волинському, які її приводили в робочий стан і продавали.

"Цю техніку отримували з військових підрозділів приватні підприємці. Невідомо, на якій підставі приводили її в порядок, в робочий стан і потім продавали через інтернет. Звідки саме ця техніка взялася, слідство наразі встановлює. Але все це – техніка військового призначення. У нас на мирній території багато військових складів, баз зберігання і так далі. Порядок продажу військової техніки впорядкований – якщо така техніка списується, то вона здається на металобрухт, а кошти йдуть на користь держави. Та деякі недбалі командири списують техніку, а потім її розпродають. Але це все повинно встановити слідство: звідки ця техніка взялася, з яких частин, на підставі чого і чи є там порушення законодавства. В даний час в цьому розбирається слідство", – повідомив В'ячеслав Печененко.

Однак, найбільше світла на цю історію пролив речник генеральної прокуратури Андрій Лисенко, який у Facebook ближче до вечора написав, що знайдена техніка взагалі не є військовою і була списана у законному порядку.

"Насправді техніка, про яку йдеться, не є бойовою і взагалі не є військовою. Серед вказаної техніки 196 одиниць демілітаризованої, з яких 93 – автомобілі та тягачі, 98 – причепи, кунги та цистерни, 4 одиниці БТР та 1 – БРДМ. На вилучену техніку в ході досудового розслідування судом накладено арешт", – написав він.

Також він зазначив, що на 17 одиниць техніки вже здобуто документи, договори, які підтверджують законність їх відчуження через уповноважені державні підприємства упродовж 2013-2016 років. Ця техніка реалізовувалася, як надлишкове майно, і цим займалися уповноважені підприємства.

Разом з тим, за словами речника генпрокуратури, слідство перебуває лише на початковій стадії і наразі тривають слідчі дії, направлені на отримання документів, які мають підтвердити походження цієї техніки.

Крім того, у зв'язку з тим, що в ході огляду окремих одиниць вилученої техніки встановлено ознаки знищення номерів вузлів та агрегатів, то для їх відновлення та ідентифікації призначено криміналістичну експертизу.

Також перевіряється обґрунтованість списання техніки, визначення її оціночної вартості та дотримання порядку її реалізації. Якщо буде доведено, що вона придбана у незаконний спосіб, то її може бути конфісковано у дохід держави.

Отож, якщо ж розібратись по суті, то факт наявності чи відсутності "зради" можна буде остаточно встановити лише після завершення розслідування.

При цьому слід розуміти, що чинним законодавством передбачена реалізація надлишкової чи такої, що вислужила терміни експлуатації, транспортної техніки із ЗСУ чи інших військових формувань. Але лише та техніка, яку економічно невигідно відновлювати. Порядок такої реалізації визначений Законом України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" та Постановою Кабінету Міністрів України № 1919 від 28.12.2000 року "Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил".

Чи є випадково знайдена на Житомирщині техніка саме такою – покаже те саме розслідування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme