Безпілотний кілер танків : Що за дрон-вертоліт RZ-500 розробили в Україні

В Україні розробляють перший вітчизняний ударний безпілотний літальний апарат вертолітного типу

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Безпілотний кілер танків : Що за дрон-ве…
Фото: Defense Express

Те, що майбутнє авіації за безпілотними літальними апаратами – давно не секрет. Саме у цьому напрямку зосереджені провідні науково-технічні розробки багатьох країн, і Україна тут не виняток.

Однією з таких розробок є ударний БПЛА вертолітного типу RZ-500 від Приватного акціонерного товариства "Рамзай", яке входить до складу "Ліги оборонних підприємств України". Особливістю розробки є те, що це перший вітчизняний дрон-вертоліт.

В чому особливість безпілотників вертолітного типу

Безпілотні літальні апарати можна умовно поділити на два типи – літакові та вертолітні. Перевага вертолітних у тому, що вони можуть "зависати" у повітрі, знижуючи швидкість руху майже до нуля. Вони більш пристосовані для тривалого моніторингу об'єктів з невеликої відстані, а також для ретрансляції сигналу в умовах "сліпої зони".

Також вертолітні дрони можуть здійснювати вертикальні злет і посадку з непідготовлених маленьких майданчиків – будь то палуба корабля, автомобільна чи залізнична платформа, ділянка автодороги чи просто клаптик землі або криги з рівною поверхнею. Злітна смуга їм не потрібна.

А краща маневреність робить їх більш пристосованими для ведення бойових дій в умовах висотної міської забудови, порівняно з літаковими БПЛА. Тому їх можна використовувати в якості навігаційної та вогневої підтримки з повітря для підрозділів рівня батальйону під час зачистки населених пунктів від терористів, наприклад.

До речі, місія ОБСЄ на Донбасі використовує австрійський вертолітний БПЛА Camcopter S-100, який може здійснювати зйомку і передачу стисненого цифрового відеозображення в режимі реального часу на відстань до 180 км.

Вертолітний БПЛА Camcopter S-100 СММ ОБСЄ

Що за безпілотник RZ-500 розробили в Україні

Гелікоптер-дрон RZ-500 має злітну масу 500 кг, і може нести корисне навантаження до 200 кг, що дає змогу брати на борт прицільний комплекс власного виробництва та дві протитанкові ракети. Також говорять про можливість додаткового навантаження, яке складає 100 кг.

На безпілотник встановлюється силова установка Pystone type потужністю у 150 кінських сил. Завдяки їй крейсерська швидкість вертольота становить 180 км/год, а максимальна – до 210 км/год. Максимальна висота статичного польоту сягає 2,5 км, а динамічна – до 4 км зі швидкістю набору висоти до 10 м/с.

Гвинтокрил має високий ступінь захисту від ворожих засобів РЕБ – він може літати на дуже маленькій висоті (50-100 м) і бути непомітним для РЛС противника.

Безпілотник може знаходитися в повітрі до трьох годин, літати на відстань до 300 кілометрів. Він матиме захищений канал передачі даних, який дає змогу використовувати його для виконання бойових завдань на тактичному радіусу дій до 60-80 км без ретранслятора.

Вертолітний БПЛА RZ-500

RZ-500 може виконувати як ударні, так і розвідувальні функції. Зокрема, може використовуватися для ураження бронетехніки, скупчень живої сили та оборонних споруд, а також для розвідки та цілевказання, зокрема для керованих снарядів та інших боєприпасів із лазерним наведенням.

Основною задачею, яка постає перед безпілотним комплексом RZ-500, є наведення і ураження цілі високоточною протитанковою зброєю. За основу взята ракета РК-2В, виробництва КБ "Луч". Але є можливість застосовувати й зброю іншого типу: точні ракети, які наводяться по відбитому променю й некероване озброєння – ракетне, артилерійське та бомбове.

Також БПЛА може завдавати удари, ховаючись за перешкодою – будинком чи лісосмугою. При цьому він може бути абсолютно непомітним для ворога, адже ракета має дальність польоту до 7,5 км, а це означає, що його ніхто не почує, не побачить і не дізнається звідки прилетів боєприпас.

Крім цього, на борту у RZ-500 передбачений автопілот і автономна навігаційна система. У випадку, якщо буде втрачено зв'язок із супутником чи наземною станцією через увімкнення противником системи радіоелектронної боротьби (РЕБ), на борту є блок ухвалення рішень, який в залежності від тактичної ситуації, технічного стану, наявності палива тощо визначить, що саме робити далі: продовжити виконання завдання чи повернутися на точку запуску.

До складу безпілотного комплексу розробки ПрАТ "Рамзай" входять один-два БПЛА вертолітного типу, рухома наземна станція управління з терміналом приймання-передачі даних, засоби транспортування, зберігання та технічного обслуговування.

Наразі RZ-500 перебуває на стадії створення робочого прототипу. Але, враховуючи що ним займається приватна фірма, позбавлена бюрократичних перешкод, притаманних державним компаніям, – є підстави розраховувати на швидке завершення процесу і доведення моделі до серійного виробництва.

"На цей час в світі є тенденція до створення високоточного озброєння та роботів. В принципі, вертоліт, який ви бачите – це фактично два в одному: це і робот, і застосування високоточної зброї", – заявив заступник директора ПрАТ "Рамзай" з розвитку на виставці "Зброя та безпека-2021" у Києві.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme