ЗСУ, Генштаб і Міністерство оборони: Хто за що відповідає в українській армії

Сектор безпеки і оборони України має складну структуру і багато хто з наших громадян в ній плутається. Наприклад, хто відповідає за зарплати військових - головнокомандувач ЗСУ чи міністр оборони? А начальник ЗСУ і начальник Генштабу - це одна і та ж людина? Особливо все заплуталося, коли розбірки між головами МО і ЗСУ вже почала висвітлювати преса, а вони перекладали відповідальність одне на одного.  Детально пояснюємо, хто і за що відповідає в армії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
ЗСУ, Генштаб і Міністерство оборони: Хто…
Фото: Офіс президента

Так сталося, що в Україні час від часу на передній план виходять особи, які обіймають ті чи інші посади у секторі безпеки і оборони. І якщо до міністра оборони, начальника Генштабу і секретаря РНБО всі вже більш менш звикли (переважно, через скандали, пов'язані з їхньою діяльністю), то про деяких посадових осіб мало хто взагалі чув.

Depo.ua пояснює, з чого складається сектор безпеки і оборони України, з якою метою існують ті чи інші посади в ньому і хто за що відповідає.

Верховний головнокомандувач Збройних сил України

На вершині умовної піраміди стоїть верховний головнокомандувач Збройних сил України – найвища посадова особа в українській армії і оборонному секторі загалом, якою, згідно з Конституцією, є президент України.

У разі збройної агресії проти України саме президент приймає рішення щодо застосування Збройних сил з метою оборони держави від агресора. Також президент постійно очолює Раду національної безпеки та оборони України (РНБО), а під час агресії проти держави очолює Ставку верховного головнокомандувача Збройних сил України.

З 20 травня 2019 року верховним головнокомандувачем ЗСУ є Володимир Зеленський.

Верховний головнокомандувач ЗСУ Володимир Зеленський

Рада національної безпеки та оборони України

Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) – це координаційний орган з питань національної безпеки і оборони при президентові України.

РНБО координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони. Рішення РНБО вводяться в дію указами президента України.

Основними функціями цього органу є:

  • Внесення пропозицій президенту України щодо реалізації засад внутрішньої і зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони.
  • Координація та контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони у мирний час.
  • Координація та контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони в умовах воєнного або надзвичайного стану та при виникненні кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.

Головою Ради національної безпеки і оборони є президент України. Він також формує персональний склад РНБОУ, до якого за посадою входять: прем'єр-міністр, міністр оборони, голова СБУ, міністр внутрішніх справ, міністр закордонних справ, а також керівники інших центральних органів виконавчої влади (за згодою). При цьому голова Верховної Ради може брати участь у засіданнях РНБО навіть не будучи її членом.

Поточне інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення діяльності РНБО здійснює її апарат, який підпорядковується секретареві РНБО. Секретар забезпечує організацію роботи і виконання рішень РНБО, призначається та звільняється президентом України і безпосередньо йому підпорядковується.

З 31 травня 2019 року головою РНБО є Володимир Зеленський.

З 3 жовтня 2019 року секретарем РНБО є Олексій Данілов.

Засідання РНБО

Воєнний кабінет при Раді національної безпеки і оборони України

Воєнний кабінет при РНБО – це робочий орган, основним завданням якого є обговорення пропозицій щодо застосування сил і засобів структур сектору безпеки і оборони України для відбиття збройної агресії проти держави.

До складу Воєнного кабінету за посадою входять: прем'єр-міністр, міністр внутрішніх справ, міністр закордонних справ, міністр оборони, голова СБУ, начальник генерального штабу ЗСУ, голова Державної прикордонної служби, командувач Національної гвардії, глава Офісу президента України, а також за згодою - голова Верховної Ради України.

Очолює Воєнний кабінет при РНБО голова РНБО – верховний головнокомандувач ЗСУ – президент України. Секретарем Воєнного кабінету за посадою є секретар РНБО.

Ставка верховного головнокомандувача Збройних сил України

Ставка верховного головнокомандувача Збройних сил України (СВГ) – це надзвичайний орган найвищого військового керівництва держави, який здійснює, в період реальної війни стратегічне управління Збройними силами України та іншими військовими формуваннями держави.

СВГ може вносити зміни і уточнення до структури та організації Збройних сил, здійснювати планування кампаній і стратегічних операцій, ставити завдання угрупуванням військ, розпоряджатись наявними резервами тощо.

Станом на сьогодні Ставка не сформована, адже Україна офіційно не перебуває у стані війни. Робочим органом Ставки верховного головнокомандувача є Генеральний штаб Збройних сил України.

Генеральний штаб Збройних сил України

Генеральний штаб Збройних сил України (Генштаб) – це головний військовий орган з планування оборони держави, управління застосуванням Збройних сил України, координації та контролю за виконанням завдань у сфері оборони іншими законними військовими формуваннями, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, Державною спеціальною службою транспорту і Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Керівником Генштабу ЗСУ є начальник Генерального штабу Збройних сил України, якого з числа воєначальників призначає верховний головнокомандувач ЗСУ – президент України.

Начальник Генерального штабу Збройних сил України:

  • Здійснює оперативне керівництво Збройними силами.
  • Здійснює і контролює заходи щодо підтримання військ ЗСУ у постійній бойовій та мобілізаційній готовності.
  • Визначає систему управління Збройними силами та іншими військовими формуваннями і контролює її функціонування.
  • Визначає організацію, повноваження і порядок діяльності структурних підрозділів Генерального штабу.
  • Організовує розроблення проектів нормативно-правових актів з питань оборони та подає їх в установленому порядку через міністра оборони України.
  • Присвоює в установленому порядку військові звання військовослужбовцям та вносить подання про присвоєння вищих військових звань.
  • Порушує в установленому порядку питання про відзначення державними нагородами та відзнаками Міноборони військовослужбовців, а також працівників ЗСУ у Генштабі.
  • Організовує взаємодію структурних підрозділів Генштабу з Міноборони тощо.

Генеральний штаб ЗСУ підпорядковується безпосередньо головнокомандувачу Збройних сил України.

З 28 липня 2021 року начальником Генерального штабу ЗСУ є генерал-майор Сергій Шаптала.

Начальник Генерального штабу ЗСУ генерал-майор Сергій Шаптала

Головнокомандувач Збройних сил України

Головнокомандувач Збройних сил України – це найвища керівна посада у Збройних силах України.

Головнокомандувач ЗСУ – це особа, яка здійснює безпосереднє військове керівництво Збройними силами України, контроль стану забезпечення армії військовою технікою, озброєнням та іншими ресурсами.

Згідно чинного законодавства, термін "безпосереднє військове керівництво" має чітке визначення – це діяльність, спрямована на здійснення заходів щодо розвитку Збройних сил України, їх технічного оснащення, підготовки та всебічного забезпечення, визначення основ їх застосування, а також управління ними.

Звітується головнокомандувач ЗСУ лише перед президентом і міністром оборони про досягнення військово-стратегічних цілей у сфері оборони.

З 28 липня 2021 року головнокомандувачем ЗСУ є генерал-лейтенант Валерій Залужний.

Читайте також: Заміна головнокомандувача: Чи буде Залужний кращим за Хомчака

Головнокомандувач ЗСУ генерал-лейтенант Валерій Залужний

Міністерство оборони України

Міністерство оборони України (Міноборони) – це центральний орган виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України.

Основними завданнями Міноборони України є:

  • Участь у реалізації державної політики з питань оборони і військового будівництва, координація діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування з підготовки держави до оборони.
  • Участь в аналізі воєнно-політичної обстановки, визначення рівня воєнної загрози національній безпеці України.
  • Забезпечення функціонування, бойової і мобілізаційної готовності, боєздатності та підготовки Збройних сил до виконання покладених на них функцій і завдань.
  • Проведення державної військової кадрової політики, заходів щодо реалізації соціально-економічних і правових гарантій військовослужбовців, членів їхніх сімей та працівників Збройних сил.
  • Розвиток військової освіти і науки, зміцнення дисципліни, правопорядку та виховання особового складу.
  • Взаємодія з державними органами, громадськими організаціями і громадянами, міжнародне співробітництво.
  • Контроль за додержанням законодавства у Збройних силах, створення умов для демократичного цивільного контролю над Збройними силами.

Простіше кажучи, Міністерство оборони організовує функціонування Збройних сил України шляхом фінансового, матеріального, продовольчого та іншого забезпечення.

Читайте також: Погане харчування в ЗСУ: Чому всі шукають проблему не там

Очолює Міністерство оборони України міністр оборони, якого призначає Верховна Рада за поданням верховного головнокомандувача ЗСУ – президента України. З 2018 року міністром оборони України може бути лише цивільна особа (звільнені з лав ЗСУ колишні військовослужбовці також вважаються цивільними особами).

З 4 березня 2020 року міністром оборони України є Андрій Таран.

Міністр оборони України Андрій Таран

Варто відзначити, що попри виписані в законодавстві повноваження та підзвітність всіх посадових осіб в секторі оборони і безпеки, час від часу між ними виникають конфлікти через перетягування ковдри повноважень і навпаки - перекладання відповідальності. Останній такий конфлікт тривав більше року між міністром оборони Андрієм Тараном і вже колишнім головнокомандувачем ЗСУ Русланом Хомчаком.

Вирішився цей конфлікт шляхом звільнення Хомчака. Хоча, подейкують, що дні Тарана в міністерському кріслі також добігають кінця.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme