Погане харчування в ЗСУ: Чому всі шукають проблему не там

Збройні сили України потерпають від неякісного харчування, а Міноборони робить вигляд, що героїчно вирішує проблему

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Погане харчування в ЗСУ: Чому всі шукают…

Скарги на неякісні продукти харчування для української армії просочуються в інтернет вже кілька місяців, а у березні про це відкрито заговорили на найвищому рівні. Так, 25 березня народна депутатка Соломія Бобровська оприлюднила у Facebook фотографії зіпсованих продуктів харчування і написала, що це гниле м'ясо і овочі та фрукти з пліснявою постачає у Збройні сили України компанія "Військсервіс-Волонтер".

Соломія Бобровська про харчування в ЗСУ

Гнилі яблука привезли для харчування в ЗСУ

Взагалі, компанія ТОВ "Військсервіс-Волонтер" має досить цікаву історію. Вона була заснована 10 жовтня 2016 року з розміром статутного капіталу 35 000 гривень, а за вказаною в реєстраційних документах адресою (м. Київ, вул. Маршала Рибалка, буд. 10/8) зареєстровано ще 43 фірми.

Однак, малий статутний капітал не завадив цій фірмі за ці чотири з половиною роки освоїти на тендерах близько 6 мільярдів гривень, а за міністра оборони Андрія Тарана стати монополістом постачання послуг харчування в армію і покривати майже 90% всіх потреб армії.

За даними волонтерів та військових, цей монополіст не має власних потужностей і регулярно завозить на фронт неякісні продукти. 

За словами нардепа, генерал-лейтенанта Михайла Забродського, Міноборони тисне на військових, що не хочуть приймати продукти у цього постачальника.

"Маю дані, зафіксовані технічно, коли окремим начальником продовольчих служб окремих військових частин, які занадто ретельно проводять контроль і складають відповідні рекламаційні акти, лунає дзвінок від заступника міністра оборони з чітким зазначенням зменшити обороти і припинити контроль, який зриває харчування. Якщо питання піде, як то кажуть на принцип, – то ці дані стануть надбанням широкої громадськості", – заявив Забродський, уточнивши, що на плівках чути голос заступника міністра оборони Ігоря Халімона, безпосередньо відповідального за харчування в армії.

А ще раніше журналісти-розслідувачі встановили, що з вини фірми "Військсервіс-Волонтер" мали місце випадки масових отруєнь військових. Крім того, компанія фігурує в кримінальному провадженні за фактами розкрадання бюджетних коштів на харчування дітей-чорнобильців.

Все це призвело до того, що згаданий заступник міністра оборони Ігор Халімон був викликаний "на килим" у Верховну Раду на комітет з питань національної безпеки і оборони, де він фактично визнав наявність монополії але заперечив, що це створює якісь проблеми.

"Халімон намагався переконати нас, що проблеми немає і всі проблеми опрацьовуються. Порушення ж не мають системного характеру. Ну, і він не знає, чому МО не виконує рішення суду в повному обсязі", – розповіла подробиці того засідання комітету Соломія Бобровська.

Вона нагадала, що Антимонопольний комітет та Окружний адмінсуд Києва постановили скасувати результат одного з тендерів на користь компанії "Військсервіс-Волонтер", однак Міноборони цього так і не зробило. Натомість Міноборони висунуло ТОВ "Військсервіс-Волонтер" дві претензії на суму 594 644 грн, що, на думку депутатки, виглядає смішно на фоні мільярдних тендерів, які виграє ця фірма.

У підсумку 16 квітня комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони рекомендував звільнити профільного заступника міністра оборони Ігоря Халімона у зв'язку зі створенням монополії на забезпеченні харчуванням Збройних сил України.

А поки цього не зроблено, компанія ТОВ "Військсервіс-Волонтер" продовжує вигравати тендери в Міноборони. Принаймні, про це стверджує видання "Цензор.НЕТ". 19 квітня видання повідомило, що у квітні ТОВ "Військсервіс-Волонтер" отримав ще один підряд вартістю майже 640 млн грн.

Закупівля відбувалася нібито "за переговорною процедурою", хоча інші компанії-учасники стверджують, що на засідання тендерного комітету їх навіть не запросили. Цінова пропозиція ТОВ "Військсервіс-Волонтер" була найдорожчою і перевищувала пропозицію конкурентів на 28 млн грн.

Тендер виграла ТОВ "Військсервіс-Волонтер", пропозиція якої була дорожчою на 28 млн грн

Що цікаво, приєднався до хору обурення неякісним харчуванням військових і головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак, спробувавши перевести стрілки на Міністерство оборони.

"В Міноборони мають зробити так, щоб Збройні сили були нагодовані. Ми всі проблеми, які є, доповідаємо в МО. МО реагує, але проблеми все одно є. Тема складна, бо там є багато корупційних ризиків", – заявив Хомчак в інтерв'ю головному редактору видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

Ця заява Хомчака дуже обурила ідеолога реформи системи харчування в ЗСУ, яка успішно діяла з 2016 по 2020 рік, Діану Петреню. Вона також прокоментувала ситуацію, апелюючи Хомчаку.

"Хомчак кліпає очима, розводить руками, і не розуміє як же це так сталося що в харчуванні з'явилися корупційні ризики і погіршилося харчування, і швиденько перекидає відповідальність на МО. Ай-ай-ай, хто ж це зробив? Так ось, і МО і ГШ несуть повну відповідальність за те що зараз коїться. Два обидва. Саме Хомчак, своїм особистим розпорядженням заблокував перехід на нову систему харчування, і проштовхував саме таку систему яка діє зараз (комбіновану), а тепер розводить руцями. Саме Таран, через свого зама Халімона лобіював інтереси фірми, яка зараз харчує і завозить продукти майже на всю армію. Так що хлопці, ви зробили то разом. Ви всіх нас зробили разом. Не потрібно зараз робити вигляд що ви нічого не знали, знали, бо вам всі про то казали", – написала Діана Петреня на своїй сторінці у Facebook.

Діана Петреня звинуватила Хомчака і Тарана в зриві харчування ЗСУ

Як відомо, реформа системи харчування ЗСУ, яку у 2015 році розробив і почав впроваджувати "Волонтерський десант" на чолі з Діаною Петренею (який разом з усім Проектним офісом реформ при МО першим ділом розпустив Андрій Таран ставши міністром оборони), взагалі не передбачала такого явища як надання послуг харчування (найбільш корумпована складова ще з часів Януковича) – в рамках реформи організацією харчуванням займались безпосередньо військові частини згідно з розробленим реформаторами каталогом продуктів, а фірми-постачальники здійснювали лише постачання цих продуктів з чітко прописаною вимогою замінити неякісний товар на якісний упродовж 24 годин. І це працювало з 2016 по 2020 рік – спочатку у двох тестових військових частинах, з поступовим переходом на реформовану систему інших частин. При цьому жодного корупційного скандалу чи випадку неякісних продуктів в реформованих частинах зафіксовано не було.

Але коли у 2020 році залишалося зробити останній крок і перевести на реформовану систему решту військових частин, в оборонному відомстві вирішили запровадити так звану комбіновану систему – від реформи залишили каталог продуктів, але віддали його на відкуп не військовим частинам, а фірмам-постачальникам, фактично, повернувши ту систему, насичену корупційними ризиками (це навіть Хомчак визнав), яка була за часів Януковича. В результаті відновились ті ж самі скандали з неякісним харчуванням армії, які постійно мали місце до 2016 року.

Тепер в оборонних відомствах намагаються перекласти відповідальність на когось іншого. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак намагається перекласти відповідальність на Міністерство оборони. У Міністерстві оборони ж, у свою чергу, намагаються зробити винним постачальника, пред'явивши йому рекламацію на смішні півмільйона на фоні мільярдних тендерів.

Читайте також: Конфлікт Тарана і Хомчака: Кого звільнить Зеленський

Звісно, якщо компанія справді постачає зіпсовані продукти, вона повинна понести покарання згідно з чинним законодавством (їй не звикати – ТОВ "Військсервіс-Волонтер" є фігурантом 131 судового рішення, більшість з яких стосуються стягнення коштів за невиконання договірних зобов'язань).

Але головна проблема зовсім не у постачальнику. Адже ці постачальники з року в рік міняються (минулого року постачанням неякісних послуг харчування відзначився "Маяк-Південь", який обслуговував залишки нереформовах частин, зараз – "Військсервіс-Волонтер"), а проблема не вирішується.

У попередньому матеріалі на цю тему у листопаді 2020 року ми на Depo.ua прогнозували, що після скасування реформи системи харчування весь 2021 рік в Міноборони будуть звітувати, як вони героїчно боряться з неякісним харчування у військових частинах. Як у воду дивилися.

Читайте також: Знову корм замість їжі: Як Міноборони Зеленського поховало реформу харчування ЗСУ

Як бачимо, саме цим в Міноборони зараз і займаються, вирішуючи ті проблеми, яких взагалі не виникло б, якби те ж саме Міноборони на пару з Генштабом рік тому не зруйнувало відшліфовану роками систему забезпечення військових частин продовольством, більш відому, як реформа системи харчування в ЗСУ.

Зараз же чиновники оборонного відомства і народні депутати намагаються нав'язати суспільству хибні наративи про те, що проблема в конкретних постачальниках. Хоча, елементарне співставлення фактів та аналіз даного питання у історичній площині вказують на те, що причиною проблем є сама система організації харчування у Збройних силах України, яку у 2020 році спільно створили Хомчак і Таран. Саме вони і мають взяти на себе відповідальність за наявний стан речей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme