Як афганські жінки жили до приходу талібів: Історія в фото

У 1967 році Вільям Подліч, професор державного університету Арізони, взяв дворічну відпустку і відправився викладати в Вищий педагогічний коледж Кабула. Його дружина Маргарет і дві дочки, Пег і Джен, поїхали з ним. Крім науки, Подліч захоплювався фотографіє і документував життя своєї сім'ї і безтурботного Кабула в цілому. Ці ідилічні знімки 1967-1968 років різко контрастують з нинішнім Афганістаном

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Як афганські жінки жили до приходу таліб…

Тоді в Афганістані була монархія. 

Трошки історії - в 1747 році ватажок афганського племені Абдалі Ахмад-шах заснував єдину афганську державу, але внаслідок феодальних міжусобиць у 1818 вона розпалася на князівства Кандагар, Герат, Пешавар і Кабул.

В 1919 емір Аманулла-хан проголосив повну незалежність Афганістану, яку визнали Англія і Радянська Росія. У 1926 Аманулла-хан проголосив себе падишахом, але в 1929 р. внаслідок інспірованого Англією повстання зрікся влади.  У 1963 році в Афганістані була встановлена конституційна монархія, вона проіснувала десять років, після чого було встановлено республіканський режим і країна почала називатися Республікою Афганістан.

В часи монархії, про які йтиметься далі, Афганістан був державою зі збереженими пережитками феодалізму - це звичайно ж видно на фотографіях. Але при цьому видно й інше, світське суспільство, яке явно розвивається.

афганські жінки до приходу талібів

Афганські дівчата повертаються додому зі школи. Дівчата нарівні з хлопчиками навчалися в середній школі, тоді їм не дозволялося носити чадру на вулиці. Здібні школярки продовжували навчання в коледжах.

афганські дівчата в інституті

Студенти Вищого педагогічного коледжу Кабула, в якому два роки пропрацював професор Вільям Подліч.

афганістан до талібів

У 1969 році Афганістан був зовсім не схожий на те пошматоване війною і терористами місце, яким є сьогодні. Французький фотограф Франсуа Поммер зняв ці кадри під час неодноразових візитів в Афганістан в 1969 і 1974 роках. Ці фотографії показують край зачаровуючих пейзажів, привітних і доброзичливих людей та сучасних жінок і чоловіків.

афганські чоловік і жінка позують фотографу

Чоловік і жінка в Вайгалі. Фотограф розповідав, що всі люди, яких він зустрічав, з радістю погоджувалися сфотографуватися.

 

 

афганські студентки

Дві афганські студентки з факультету медицини слухають свою викладачку (праворуч), 1962.

 

Афганські жінки їдуть на роботу

Афганські жінки їдуть на роботу. Фото: MOHAMMAD QAYOUMI

кінотеатр в афганістані

Фото: MOHAMMAD QAYOUMI

У цьому кінотеатрі колись можна було подивитися голлівудський фільм. "Талібан" забороняє кінотеатри. Якщо вас зацікавив цей період життя Афганістану, радимо прочитати книжку американського письменника Халеда Госсейні "Тисяча сонць, що сяють" - вона розповідає про життя афганських родин за часів монархії і з приходом талібів. До речі, Госсейні зараз дуже активний в інтернеті, і закликає світ врятувати Афганістан.

Госсейні розповідає, що до приходу до влади релігійних фанатиків афганські жінки ходили відкриті. Звісно, це залежало від положення і статків. Представниці еліт могли дозволити собі модний одяг, що підхреслював фігуру, курити на вулиці, керувати авто і навіть ходити на побачення.

афганські медсестри

Центральний уряд Афганістану проводив різні програми розвитку сільського життя, включаючи ту, що показана на цьому фото: медсестер на джипах відправляли у віддалені села, щоб лікувати жителів від таких хвороб, як холера. Фото: MOHAMMAD QAYOUMI

афганські медсестри з дітьми

У 1960-их роках майже половина населення Афганістану мала доступ до медичного обслуговування. Фото: MOHAMMAD QAYOUMI

афганькі жінки після приходу талібану

А так виглядали афганські жінки під час першого правління талібів. Монархія в Афганістані проіснувала всього десять років, після чого було встановлено республіканський режим. Країна почала називатися Республікою Афганістан. Після так званої "квітневої революції" до влади прийшла Народно-демократична партія Афганістану (НДПА), яка обрала своєю ідеологічною основою науковий соціалізм, потім країну було проголошено Демократичною Республікою Афганістан (ДРА). 

Це не всім подобалося, почалася громадянська війна, соціалістичного вождя вбили замовники і в 1979 році в країну увійшли радянські війська з метою надання підтримки уряду НДПА. Вони пробули в країні 10 років, під час яких афганські жінки знову отримали право ходити в школу і не носити чадру. Яке мали, втім, і до того, як країна перетворилася на республіку, захопившись радянськими ідеями і поринувши в громадянську війну. 

Невдовзі після того як совєти вийшли з Афганістану, владу в країні захопили моджахеди і була створена Ісламська Держава Афганістан, визнана переважним числом країн світу. А потім прийшли таліби. В 1996 році прихильники руху "Талібан" проголосили Ісламський Емірат Афганістан, який визнали ОАЕ, Пакістан і Саудівська Аравія.

жінки в бурках
фото: Getty

Жінок таліби зобов'язали носити бурку - накидку, яка покриває з голови до ніг. На зовнішній світ жінка може дивитися через решітку з тканини. Раніше місцеві жінки носили хіджаб - він залишав відкритим обличчя. Іноземки мали право не носити хіджабів.

афганських жінок змусили закривати обличчя
фото: Getty

Чи не єдиний бізнес, який процвітає тепер в Афганістані, крамниці, в яких продають бурки. Втім, як пишуть світові ЗМІ, не всі жінки готові міняти свій звичний одяг і ховати себе у тканині. Але протести призводять до страшних наслідків. Як пише NYPost, у провінції Тахар бойовики вбили жінку через те, що вона була в публічному місці з непокритою головою.

жінки затуляють обличчя одягом
фото: Getty

Таліби заборонили афганським жінкам працювати, вчитися, виходити з дому без супроводу чоловіків, а за порушення цих правил запроваджували тілесні покарання і навіть побиття камінням.

Член релігійної поліції талібів публічно б"є жінок

Член релігійної поліції талібів публічно б'є жінок 26 серпня 2001 року.

кабул в серпні 2021
Скрін з відео.

Так виглядали вулиці Кабула вчора. При цьому прес-секретар "Талібану" Забігулла Муджахід заявив на прес-конференції, що жінки і дівчата збережуть можливість відвідувати школи та університети, працювати у школах та лікарнях.

"Ситуація зміниться. Ми будемо поважати права жінок. Жінки отримають доступ до освіти і роботі, звичайно, будуть носити хіджаб, - розповідає в інтерв'ю ВВС представник талібів Сухейль Шахін. На уточнююче запитання ведучої, чи буде це шарф, що закриває волосся, або бурка, яка приховує обличчя і все тіло, він відповів, що бурка - це не єдиний тип хіджабу".

Як тільки таліби увійшли в Кабул, там почали замальовувати вітрини, на яких була реклама із зображенням жінок, навіть якщо це було просто відкрите обличчя.

17 серпня таліби вбили мешканку села на півночі країни. Як повідомляє CNN, жінка на ім'я Найя мешкала з трьома юними синами і 25-річною донькою Маніжею. Бойовики прийшли у хату вже вчетверте. Попередні три рази вони вимагали у Найі готувати обід на приблизно 15 чоловіків. 

"Моя мати сказала: "Я бідна, як я можу для вас готувати?" – пригадує Маніжа. Після цих слів її почали бити, а коли жінка впала, добили рушницями. Дівчина благала талібів зупинитися. Ті на хвилю припинили, кинули гранату в сусідню кімнату і залишили приміщення. Найя померла від побоїв. 

Представник Талібану Забіхулла Муджахід заявив про себе і нову владу: "Ми віддані правам жінок у межах системи шаріату".

Сьогодні "Талібан" офіційно відновив Ісламський Емірат Афганістан.

Історична довідка: чий і коли був Афганістан

Правитель Кабулу, найсильнішого з них в економічному та військовому відношенні, в 1826 р. оголосив себе еміром Афганістану і почав підкорювати сусідні князівства. Процес об'єднання затримувався агресією Англії, яка завоювала Індію і прагнула загарбати Афганістан та Середню Азію. 

1838—1842 - перша англо-афганська війна, закінчилась поразкою Англії. 

1878—1880 - друга війна, Англія захопила Кандагар і Джелалабад й нав'язала Афганістану Гандамакський договір 1879 р. Ще більше посилився вплив Англії в Афганістані після поділу в 1907 р. сфер впливу на Середньому Сході між Англією та Росією, які готувалися до війни з Німеччиною. 

В 1919 емір Аманулла-хан проголосив повну незалежність Афганістану. Її визнали Англія і Радянська Росія. У 1926 р. Аманулла-хан проголосив себе падишахом, а в 1929 р. внаслідок інспірованого Англією повстання зрікся влади. 

У 1963 р. встановлена конституційна монархія.

17 липня 1973 р. монархію було ліквідовано і встановлено республіканський режим. Країна почала називатися Республікою Афганістан.

27 квітня 1978 р. після так званої "квітневої революції" до влади прийшла Народно-демократична партія Афганістану (НДПА), яка обрала своєю ідеологічною основою науковий соціалізм.

30 квітня країну було проголошено Демократичною Республікою Афганістан (ДРА). Вся повнота влади в країні перейшла до рук Революційної ради, був сформований уряд на чолі з Таракі. 

Невдовзі почалася громадянська війна, Таракі був убитий змовниками, а 27 грудня 1979 р. в країну увійшли радянські війська з метою надання підтримки уряду НДПА. 30 листопада 1987 р. ухвалено постійну Конституцію, згідно з якою країна знову почала називатися Республіка Афганістан.

У 1989 році контингент радянських військ був виведений з Афганістану.

В 1992 році владу в країні захопили моджахеди і була стврена Ісламська Держава Афганістан, визнана переважним числом країн світу.

В 1996 році прихильники руху "Талібан" проголосили Ісламський Емірат Афганістан, який визнали ОАЕ, Пакістан і Саудівська Аравія.

В 2001 коаліція на чолі із США повалила режим талібів у відповідь на теракти 11 вересня. З 21 грудня 2001 року здійснював перехідний уряд, призначений американцями.

Через два роки на півдні країни спалахнула партизанська війна, яка не припиняється й досі.

У 2019 році США анонсували початок виведення своїх військ з Афганістану. Таке саме рішення прийняли й інші держави-члени НАТО. 29 лютого 2020 року в Досі (Катар) США уклали мирну угоду з Талібаном. США і їхні союзники мали залишити Афганістан до 11 вересня 2021 року, а таліби мали примиритися з офіційним афганським урядом.

Президент США Байден встановив строк виведення до 31 серпня. Але ще до того як американці остаточно вийшли з Афганістану, таліби розпочали широкомасштабний наступ на позиції урядових військ. До кінця червня вони взяли під контроль більшу частину сільської місцевості та майже весь державний кордон країни. На початку серпня таліби почали останній наступ, щоб захопити великі міста. 15 серпня було взято Кабул. По всій країні таліби почали встановлювати свої порядки, що означало, що всі мають жит по законам шаріату.

Світ облетіли кадри, як молоді афганці намагаються втекти з країни, чіпляючись за крила американського літака. Жінки за літаком не бігли, бо за новими законами вже не мали права виходити з дому без чоловіків.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme