Хто такі таліби: Звідки взялися, що скоїли і як взяли Афганістан

Зараз весь світ стежить за тим, як терористи "Талібану" захоплюють Афганістан. Але не всі чітко знають, звідки взявся цей рух, коли він зародився, і що проповідує

Журналіст відділу новин
Хто такі таліби: Звідки взялися, що скої…
Фото: Getty Images

Depo.ua нагадує історію "Талібану" від моменту створення до кричущих злочинів і зрештою перемоги в Афганістані.

Коли виник "Талібан" і хто його засновники

"Талібан" – це радикальний ісламістський рух сунітського напрямку. Він з'явився у 1994 році на півночі Пакистану. Його появу спровокувало виведення радянських військ з Афганістану. Мовою пушту "таліби" означає "студенти", вважається, що він почав зароджуватись саме в релігійних семінаріях, а спонсорувала його Саудівська Аравія. Заснували цей рух 30 студентів афганського міста Кандагар, які були прихильниками твердої форми сунітського ісламу. Главою талібів став Мулла Мухамед Омар.

Лише три держави визнавали правління "Талібану": ОАЕ, Пакистан і Саудівська Аравія. 

Ключовою обіцянкою талібів у пуштунських районах, що межують з Пакистаном та Афганістаном, було відновлення миру та безпеки. Також вони наполягали на запровадженні їхньої власної суворої версії шаріату, або ісламського законодавства, коли вони будуть при владі.

Як таліби прийшли до влади в Афганістані

Таліби швидко поширили свій вплив на території Афганістану. Спочатку вони закликали афганське суспільство до єднання та миру під прапором ісламу, а вже у вересні 1995 року захопили провінцію Герат, що межує з Іраном, а через рік – столицю країни Кабул. Їм це вдалося зробили завдяки поваленню режиму президента Бурхануддіна Раббані, який був один із засновників афганських моджахедів, що чинили опір радянській окупації. Таліби до 1998 року контролювали майже 90% території країни.

Рух Талібан

Цікаво, що афганці сприйняли прихід до влади талібів цілком стримано й переважно вітали їх. Це пояснюється втомленістю людей від ексцесів моджахедів та міжусобиць після вигнання радянських сил. Таліби також завоювали прихильність людей завдяки успіху у боротьбі з корупцією, стримуванні беззаконня та тим, що вони зробили дороги та підконтрольні їм території безпечними для процвітання комерції.

Однак інша сторона медалі була не такою яскравою для афганців. Таліби почали вводити в дію суворі закони шаріату. Так, вони ввели публічні розстріли засуджених вбивць та перелюбників, а також вчиняли ампутації кінцівок людям, яких визнали винними у крадіжці. Чоловікам вони наказали відростити бороду, а жінки повинні були носити бурку, яка повністю закриває тіло та обличчя.

Афганські жінки

До того ж рух заборонив на території країни музику, телебачення й кіно. Дівчатам до 10 років було не можна було ходити до школи. Крім цього, заборонялося святкувати й мусульманський Новий рік – Навруз. Також таліби масово знищували культурний спадок: наприклад, у 2001 році зруйнували знамениті Баміанські статуї Будди в центрі Афганістану.

Хто ж таки стоїть за "Талібаном"?

Як ми вже згадували, визнавали правління талібів ОАЕ, Саудівська Аравія й Пакистан. Однак остання країна неодноразово заперечувала підтримку руху публічно. Водночас багато афганців, які приєднувалися до руху, здобували освіту саме в релігійних школах Пакистану. Також ця країна була останньою, яка розірвала дипломатичні зв'язки з угрупованням.

Влада Туркменістану також проводила з ватажками руху з офіційні зустрічі і угоди. Зараз посередником між США і рухом "Талібан" виступає Катар.

В Афганістані таліби контролювали значні території в сільській місцевості. На цих територіях розташовані плантації опіумного маку, площа яких збільшилася до рекордних величин у 2014 році. Таліби заробляють до 150 млн доларів на рік на постачанні 90% всього опію, виробленого у світі.

Як таліби змінили світову історію

"Талібан" неодноразово здійснював теракти, Рада Безпеки ООН визнала цей рух терористичним. У різні роки членами "Талібану" були від 12 до 110 тисяч осіб.

Талібан

Під особливою увагою світу вони опинилися після терактів 11 вересня 2001 року. Саме тоді два пасажирських літаки врізалися у вежі Всесвітнього торгового центра в Нью-Йорку, внаслідок чого загинули близько трьох тисяч осіб. Відповідальність взяли на себе терористи з "Аль-Каїди", однак саме талібів звинуватили у наданні притулку для ватажків цього угруповання, зокрема для Осами бен Ладена.

Майже через місяць після трагічної події, 7 жовтня, американські військові почали наступ в Афганістані. Їм вдалося повалити режим "Талібану" вже на початку грудня. Тодішній лідер групи мулла Мохаммад Омар та інші вищі діячі, включно з бен Ладеном, уникли полону, хоча за ними велося одне з найбільших полювань у світі.

Повідомлялося, що ватажки талібів сховалися в пакистанському місті Кветта. Попри значну кількість іноземних військ в Афганістані, таліби почали поступово відновлювати свій вплив в країни, через що більша її частина стала вкрай небезпечною для громадян.

Вони протягом багатьох років здійснювали численні напади на Кабул, а у вересні 2012 року рух влаштував рейд на базі НАТО "Кемп Бастіон".

Водночас була надія, що в Афганістані нарешті настане мир. У 2013 році таліби оголосили про плани відкрити офіс у Катарі, однак насильство продовжувалося. Через два роки у Пакистані з життя пішов ватажок "Талібану" Мулла Омар, бойовики почали гуртуватися навколо нового лідера – Мулли Ахтар Мансура, що був заступником Мулли Омара. Саме тоді терористи і взяли під контроль перший провінційний центр Афганістану вперше з моменту своєї поразки у 2001 році – місто Кундуз. Мансуру судилося недовго керувати талібами – вже у 2016 році він загинув під час удару американських безпілотників. Новим ватажком став його заступник Мавлаві Хібатулла Ахунзад, який і досі керує групою бойовиків.

Відомі випадки, коли жертвами талібів ставали неповнолітні підлітки. Так, у 2007 році в афганській провінції Пактика таліби розстріляли школяра за те, що він вивчав англійську мову.

У 2010 році в провінції Гільменд ними був страчений семирічний хлопчик, обвинувачений в шпигунстві.

У 2011 році вони повісили восьмирічну дитину, чий батько, який служив в поліції, відмовився перейти на їхній бік.

У січні 2018 року бойовики здійснили напад на готель "Інтерконтиненталь" в Кабулі, в ході якого загинуло від 18 до 43 осіб, зокрема не менше семи громадян України. Відповідальність за атаку взяв на себе "Талібан".

Як США дали поштовх талібам до наступу на Афганістан

У серпні 2017 року представники "Талібану" направили лист 45 президенту США Дональду Трампу із закликом вивести війська США з Афганістану. Вже майже через рік (9 червня 2018 року) таліби вперше за 17 років оголосили тимчасове перемир'я з урядом Афганістану, яке тривало всього шість днів – до 15 червня. У ніч на 22 червня таліби здійснили першу атаку на афганські урядові сили.

Талібам та США вдалося досягти угоди про повне виведення американських військ з Афганістану лише у 2020 році. Ця угода стала завершенням тривалих прямих переговорів. Терористи змінили свою тактику жорстких атак на міста та військові об’єкти на хвилю прицільних вбивств. У такий спосіб вони здійснювали тиск на афганське цивільне населення, зокрема на журналістів, суддів та жінок при владі.

Чинний президент США Джо Байден заявив, що його країна виведе війська з Афганістану до 11 вересня цього року – у 20-ту річницю терактів в Нью-Йорку, які й стали причиною входження туди американських військовиків. 

Коли американські військові почали покидати Афганістан, "Талібан" почав захоплювати значні території, погрожуючи повалити уряд в Кабулі після виведення іноземних військ. 

Афганістан

І хоча низка експертів прогнозували, що армія Афганістану з чисельністю понад 300 тисяч бійців (сюди входять армія, поліція та військово-повітряні сили) повинна була дати відсіч терористам, цього не сталося. Не допомогло й те, що американці і їхні союзники по НАТО включно з Британією більшу частину минулих 20 років тренували афганські урядові сили безпеки та оснащували їх усім необхідним. Водночас в країні завжди були проблеми з необхідною кількістю військових і поліцейських. Адже у силових структурах панувало дезертирство і корупція.

Як змінилася доля Афганістану після 15 серпня 2021 року

15 серпня бойовики "Талібану" заявили, що взяли під контроль всі території Афганістану. Президент Афганістану Ашраф Гані подав у відставку після того, як бойовики взяли президентський палац в облогу. Він втік літаком до Таджикистану, звідки мав вирушити у третю країну.

Мешканці столиці Афганістану Кабул почали масово залишати захоплене "Талібаном" місто. Також з нього почали евакуювати іноземців та дипломатів різних країн.

Згідно з даними телеканалу Al Arabiya, представники "Талібану" оголосили, що іноземні громадяни повинні виїхати з Кабула. Ті ж, хто вирішить залишитися в місті, зобов'язані будуть реєструватися у представників нових органів влади. 

Таліби в Афганістані

Водночас представники "Талібану" після обіду вже увійшли до Кабулу, в тому числі, і в президентський палац. 

Керують талібами брати Хаккані — Сіраджудді та Анас. Які, своєю чергою, є дітьми Джалалуддіна — засновника "мережі Хаккані", яка вважалась екстремально жорстокою терористичною організацією навіть всередині "Талібану".

Управління Афганістаном, за інформацією низки Telegram-каналів, було передано раді, до якої увійшли глава Вищої ради по національному примиренню Абдулла Абдулла та екс-президент Карзай.

Згодом ця Рада передасть владу представникам "Талібану". Повідомлялося також, що у Кабулі з 21:00 вводиться комендантська година.

Крім того, бойовики "Талібану" звільнили тисячі в'язнів із в'язниць Кабула та Баграма, де перебували члени цього угруповання, а також бойовики інших ісламістських угруповань.

Пізно ввечері 15 серпня президент Афганістану визнав перемогу "Талібану" і пояснив своє рішення залишити країну. Він зазначив, що прагнув уникнути кровопролиття, оскільки таліби були налаштовані організувати бійню у столиці Афганістану, де проживає шість мільйонів людей.

ЗМІ писали також, що "Талібан" може оголосити Афганістан ісламським еміратом.

Водночас вже 16 серпня тисячі людей почали тікати з країни. Люди в аеропорту збилися у натовп і за будь-яких обставин намагалися залишити Афганістан.

Вони навіть робили спроби взяти деякі літаки штурмом. Зокрема, намагалися сісти, або ж, радше, повиснути на будь-якій частині літака, де це хоча б теоретично можливо. За інформацією місцевих ЗМІ, щонайменше п'ятеро людей загинули внаслідок ситуації, яка склалася в аеропорту.

Can’t believe my eyes. Men holding lower part of the US aircraft moments before it took off from #Kabul airport. pic.twitter.com/bT97WrNa12

— Sudhir Chaudhary (@sudhirchaudhary) August 16, 2021

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme