Байден проти Конгресу: Як Україна опинилася в центрі протистояння у США, і чи виграємо ми з того

Питання "Північного потоку-2" та геополітичних інтересів України перетворюється на таран, за допомогою якого конгресмени-республіканці розпочинають масштабну атаку на адміністрацію Байдена

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Байден проти Конгресу: Як Україна опинил…

Інформація про те, що палата представників Конгресу США схвалила законопроект про фінансування Держдепартаменту, який передбачає витрати на Україну у розмірі не меншому за $481,5 мільйонів, несподіванкою не стала. Оскільки рішення про це було прийняте 1 липня комітетом Палати представників з питань асигнувань за підтримки конгресменів від обох партій, тому й проблем у сесійній залі не зустріло.

Цікавішою подробицею, ніж обсяги фінансування — до слова, вельми щедрі — стала правка, яка забирає в адміністрації США право звільняти від санкцій їхніх фігурантів за умови "захисту національних інтересів". Адже саме з таким обґрунтуванням адміністрація Байдена звільнила від санкцій компанію Nord Stream 2 AG, а також її керівника Маттіаса Варніга, особистого друга Володимира Путіна. 

Ця поправка стала першим знаком того, що між чинним президентом США та Конгресом починається протистояння. В якому Джо Байден не може розраховувати на тотальну лояльність навіть демократів — не кажучи вже про представників конкурентної партії.

І погоджена учора поправка — це тільки початок історії. Оскільки минулої середи група сенаторів-республіканців з банківського комітету Сенату повідомили міністерку фінансів Джанет Єллен про те, що вони блокуватимуть призначення нових посадовців Мінфіну від адміністрації Байдена до того моменту, коли адміністрація президента не введе нові санкції проти "Північного потоку — 2". "Газогін завдає прямої шкоди інтересам національної безпеки США. Якщо його будівництво буде завершено, це посилить згубний вплив Росії на Європу, дестабілізує крихку безпеку України і сприятиме подальшій агресії Росії. Ми закликаємо вас змінити курс стосовно "Північному потоку-2" і приєднатися до нас в справі захисту Конгресом європейських союзників і партнерів від зловмисної російської агресії", - написали вони у листі до Єллен.

І це не перший подібний демарш. Раніше заступник голови сенатського комітету з іноземних справ Джим Ріш опублікував схожі вимоги до адміністрації Байдена, констатуючи, що "Конгрес повинен діяти там, де не впоралася адміністрація".

З одного боку, повністю блокувати призначення посадовців, необхідних для адекватного функціонування уряду, республіканці не можуть — у них відсутня більшість. Але, як показує практика, за допомогою тонкого використання всіх процедурних моментів вони можуть затримувати призначення будь-кого на будь-яку посаду, котра вимагає схвалення законодавчого органу, на термін від 2 до 4 місяців. Використання цієї тактики може значно ускладнити функціонування адміністрації Байдена.

Більше того, як показала підтримка вчорашньої норми про обмеження можливостей адміністрації в сесійній залі, чинити тиск на президента згодна й частина конгресменів-демократів. Яких, до слова, вельми роздратував той момент, що санкції проти "Північного потоку-2" були прийняті без належних і передбачених юридичними нормами обговорень з Конгресом. Нова битва з цього питання відбудеться, вочевидь, 11 серпня, коли в Конгресі буде черговий звіт уряду про виконання закону про енергетичну безпеку Європи. І за результатами цього протистояння адміністрація Байдена, маючи контроль над Конгресом, може втратити помітну частину власної дієздатності в законодавчому органі.

Прикро, звичайно, що Україна знову стала одним з ключових елементів внутрішньополітичного протистояння в США. Але вся ця історія дає нам певні шанси, які, за належного дипломатичного супроводу, могли би принести Україні чималі бонуси у двосторонніх стосунках зі США. Прикро тільки, що все, що може наразі зробити чинна політична еліта нашої країни — це пригрозити Байдену "розмовою на підвищених тонах", як то зробив Давид Арахамія. Мудрі зовнішньополітичні коментарі якого варто було б заборонити окремим нормативним актом.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme