На Росії є Ватний острів: Показуємо, як він виглядає

Ми не вдарилися з якогось дива в російське краєзнавство. Історія Ватного острову, яка тягнеться і досі - це прекрасний приклад того, як держава-агресор зжирає себе зсередини, не в змозі навести лад навіть на своїй землі, в колишній столиці. Хоча, звісно, зацікавила нас спочатку назва: Ватний острів, на якому розтрашовувалися горілчані склади і який тепер заражений хімічними відходами - це ж так символічно
 

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
На Росії є Ватний острів: Показуємо, як…

Depo.ua розповідає, що таке Ватний острів на Росії і чому він є яскравим прикладом того, що їхня влада не здатна навести лад навіть на російській землі.

Почнемо з назви - Ватним цей острів, що утворився в 1726 році, в Санкт-Петербурзі, в дельті річки Нева, назвали… невідомо чому. В пошуках етимології ми перечитали десятки нарисів, форумів, блогів, але ні - росіяни, які постійно закликають поважати свої історію, схоже, самі її не знають і навіть не цікавляться. 

Зрештою не стало і самого острова - після Другої світової протоки засипали, поєднавши його з іншим, тож тепер це історична назва маленького бесхозного клаптика суші, отруєного залишками реактивного палива - за часів СРСР тут 50 років функціонувало токсичне хімічне виробництво. Потім влада носилася з ідеєю побудувати тут "Набережну Європи". 

І знов символіка. По-перше, територія майбутньої набережної була штучно сформована, намита і невідомо, чи не піде російська "Набережна Європи" під воду разом із новими офісними будівлями. А по-друге - грунт в районі колишнього хімічного виробництва настільки глибоко забруднений, що не відомо, чи можна там взагалі щось будувати, хай навіть і парк замість ЖК, як того вимагають активісти. 

ватний острів

Ватний острів входив до складу історичного острівного району Петроградська сторона, на правому березі рукава Неви, навпроти східної частини Василівського острова, з яким був з'єднаний Біржовим мостом. В дореволюційні часи тут були різноманітні склади і причали. Ватний острів спочатку називався Голандським (можливо тому, що тут зберігалися товари з Голандії), а в 1858-1860 він на мапах позначений вже як Ватний. Через склади вати?

В 1896—1897 роках на території Ватного острова побудували винні склади і спиртовий завод.

як виглядає ватний острів

Будівництво винного складу

як виглядає ватний острів в росії

 

Вид на Ватний острів

В 1919 побудували Російський інститут прикладної хімії і передали йому будівлі колишніх винних складів.  У 60-х - нові бетонні корпуси інституту.  На той час протоки вже засипали і територія Ватного острова була приєднана до Петроградського острова, який утворює територіальну основу Петроградського району сучасного Санкт-Петербурга.

інститут хімії ватний острів

Будівля інституту прикладної хімії, знесена у 2011-2012 роках. Фото 2008 року.

Інститут зрештою теж знесли, але він, пропрацювавши пів століття, встиг глибоко забруднити грунт хімічними відходами. Інститутом вироблялося ракетне паливо гептил, залишки виливали бозна куди. Дослідження 2011 року показали, що 70% грунту на цій території є особливо небезпечнним, а 30% - просто небезпечним. 

план ватного острова

В 2001 році історичний комплекс Ватного острова був визнаний об'єктом культурної спадщини. На той час обгороджена та покинута територія інституту перейшла під контроль ВТБ, який планував будувати на ній житловий комплекс "Набережна Європи".

Проект "Набережної Європи"

Проект "Набережної Європи"

Діловий центр кварталу мали складати будівлі Верховного суду РФ і Вищого арбітражного суду РФ. Їх передбачалося перевести з Москви з метою зміцнення відділення судової влади від інших гілок і створити так званий Суддівський квартал. Так виглядав проект реконструкції Ватного острову, проти якого виступали місцеві жителі. Вони хотіли, щоби тут був парк, а не чергові бізнес-центри і житлові висотки.

 

Проект Суддівського кварталу

 

Проект Суддівського кварталу

Радіо Свобода наводить спогади депутата законодавчих зборів Петербурга Олександра Кобринського, який у червні 2014 року пропонував внести до Генплану поправку про те, щоб замість Суддівського кварталу розбити на цьому місці парк "Нас тоді сварили і казали: ви не розумієте, на Суддівський квартал відводяться не міські гроші, а федеральні - начебто федеральні гроші це не гроші росіян! І наче городянам все одно, що тут буде!"

Зрештою від ідеї будувати Суддівський квартал влада також відмовилась. Кобринський, як і екологи вважає, що високопоставлені судді побоялися жити на зараженій хімічними відходами території. Друга версія Кобринського полягає в тому, що від будівництва Суддівського кварталу відмовилися бо в скарбниці немає таких грошей: треба платити пенсії "новим росіянам" у самопроголошених "ЛНР" та "ДНР", підтримувати економіку Південної Осетії, потрібні гроші на Абхазію і окупований Крим. 

У квітні 2019 року нове керівництво міста представило Путіну проект, схожий на парк "Заряддя" в Москві, та отримало схвалення.

Проект парку "Тучков буян"

Проект парку "Тучков буян"

Місцевість отримала назву "Тучков буян" - по назві острова, який раніше був поряд із Ватним. Буян тому що так на Росії називали річкові пристані з місцем для вигрузки і збереження товарів, а конкретно в Петербурзі - місця, де побудовані комори для зберігання забракованих оптових товарів. Тучков - по прізвищу купця Аврама Тучкова, який використовував саме цей буян.

Проте у травні 2021 року реалізацію і цього проекту заморозили на невизначений термін. Наголошувалося, що ситуація ускладнюється юридичними питаннями, зокрема відсутністю конкретних джерел фінансування.

як виглядає ватний острів в 2022 році

Зараз Ватний острів виглядає так. Місцеве видання "Фонтанка" повідомляє, що замість парку на 9 гектарів знову планується побудувати Верховний суд, а місцевих активістів, схоже, знову надурили.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme