Велика "Російська пральня" грошей: Німеччина конфіскувала майно на 50 млн

У Німеччині конфісковано майно на 50 млн євро у справі про "Російську пральню" - це перший серйозний удар в ЄС в одній з найбільших схем відмивання грошей з Росії

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на DW.

"Ми перекрили їм кран, і це головне", - говорить співробітниця прокуратури в Мюнхені, пояснюючи сенс недавнього рейду поліцейських Федерального відомства з кримінальних справ.

Протягом триденної операції поліцейські конфіскували в баварських містах Нюрнберг, Регенсбург, Мюльдорф-на-Інні і в гессенському Швальбасі-на-Таунусі чотири будівлі, а також заарештували рахунки, на яких в цілому знаходилося майже 8 млн євро. Загалом сума конфіскованого склала близько 50 млн євро.

Комерційна нерухомість і фінанси, заарештовані поліцією в Німеччині, безпосередньо пов'язані із системою відмивання грошей, що має різні назви: "ландромат", "Російська пральня", "Молдавська схема". Через неї з Росії були виведені колосальні суми - не менше $22 млрд тільки за три роки - з 2011 по 2014-й.

Підозрюваних у цій справі в Німеччині - троє. Один живе з сім'єю в Мюнхені, у нього є і німецький паспорт. Він не перебуває під вартою, бо правоохоронні органи вважають, що ризику втечі немає. Інші деталі про підозрюваних не повідомляються: офіційні звинувачення проти них поки не висунуті.

Це перший гучний удар в Західній Європі по "Російській пральні", про яку відомо з 2014 року, коли про шахрайську схему розповіли журналісти Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Довідка: Схема наймасштабнішого з відомих виведення грошей з Росії виглядала так: шахраї отримували фіктивні рішення молдавського суду щодо стягнення з підставних російських фірм-одноденок боргів на багатомільйонні суми. Гроші у компаній, що існували тільки на папері, "чудовим" чином знаходилися і відправлялися фірмам-кредиторам у Велику Британію або в офшори. "Молдавської" схему прозвали ще й тому, що більша частина коштів була виведена за допомогою молдавського банку Moldindconbank. Ще частина була відправлена ​​далі, в латвійський Trasta Komercbanka, звідки надійшла, зокрема, до Німеччини, через німецькі Deutsche Bank і Commerzbank. Потрапивши в юрисдикцію ЄС, гроші вважалися "відмитими".

З фігурантів розслідування відповідальність поніс молдавський бізнесмен і співвласник Moldindconbank В'ячеслав Платон, засуджений у себе на батьківщині на тривалий термін ув'язнення. Під суд потрапив і "король обналу" росіянин Олександр Григор'єв. Через підконтрольні йому банки в Росії гроші йшли в Молдавію. І Платон, і Григор'єв, втім, лише частково переслідуються за епізодами, пов'язаними з "молдавської схемою". Суд над Григор'євим поки триває. Взаємодія російських і молдавських слідчих органів загальмувалося ще з 2014 року.

Про походження мільярдів і того, хто стоїть за цими грошима, відомо досі небагато. Серед великих бенефіціарів "Пральнею" OCCRP виявив російських "королів держзамовлення" Олексія Крапівіна і Валерія Маркелова. За даними OCCRP, пов'язаний з ними холдинг "Група компаній 1520" є найбільшим підрядником Російської залізниці. Маркелов, за інформацією ЗМІ, з листопада 2018 року перебуває під арештом за підозрою в розкраданні, Крапівін - оголошений в оперативний розшук. А, наприклад, в схемі відмивання грошей у Швейцарії були замішані одразу кілька співробітників двох російських оборонних компаній, що входять в концерн "Ростех". Росіяни, як вдалося з'ясувати місцевому виданню Beobachter, входили в керуючу раду торгової компанії з міста Вінтертур, замішаної в отриманні брудних грошей з Росії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme