Удар з минулого: Як історичний конфлікт знов розсварив Польщу з Ізраїлем

Коли до встановлення історичної істини в болючих питаннях беруться центральні органи державної влади та офіси популярних партій, конфлікт стає неминучим

Журналіст відділу «Світ»
Удар з минулого: Як історичний конфлікт…

Саміт Вишеградської групи у Єрусалимі мав відбутися завтра, 19 лютого. Тепер про це вже можна говорити в минулому, оскільки захід було скасовано за день до його проведення.

Все почалося з того, що у четвер, коментуючи польський закон про відповідальність за звинувачення польського народу і польської держави в злочинах Голокосту, прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньяху заявив, що "поляки співпрацювали з німцями", і він не знає нікого, хто був би засуджений за подібні висловлювання.

Градус конфлікту підвищив той факт, що газета Jerusalem Post, цитуючи прем'єра, трохи переплутала граматичні конструкції, внаслідок чого вийшло, що Нетаньяху говорив про всіх поляків без винятку. Проте журналісти за декілька годин в матеріал внесли правки, і вибачились перед поляками. Канцелярія прем'єр-міністра Ізраїлю також опублікувала заяву про те, що "Нетаньяху говорив про окремих поляків, а не про "польський народ або Польщу як країну".

У Варшаві вибачення прийняли — але своєрідно. Зокрема, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький прийняв рішення до Ізраїлю не їхати, і направив замість себе очільника МЗС Яцека Чапутовича. А очільник канцелярії польського уряду Міхал Дворчік заявив, що інсинуації Нетаньяху породили "чергові дискусії, де прозвучало багато несправедливих і помилкових звинувачень на адресу Польщі".

В Єрусалимі, у свою чергу, зі звинуваченнями також не забарились — і Ізраїль Кац, який був призначений виконувачем обов'язків міністра закордонних справ Ізраїлю у неділю, увечері того ж дня заявив, що поляки "вбирають антисемітизм з молоком матері". Виступаючи на іншому радіо-шоу сьогодні вранці, він звинуватив усіх польських громадян у приховуванні "вродженого" антисемітизму.

Польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що зауваження є "неприйнятними" і "расистськими". І прийняв рішення, що на саміт до Єрусалиму не поїде вже й Чапутович.

Таким чином, саміт перетворюється на "низку двосторонніх зустрічей європейських лідерів — оскільки прем'єр Словаччини Петер Пеллегріні та прем'єр Угорщини Віктор Орбан вже прибули до Єрусалима, і що робити далі до кінця не розуміють. Як і чеський прем'єр Андрей Бабіш, який до Ізраїлю наразі не вилетів.

В сухому підсумку подій маємо голосний дипломатичний скандал і зрив роботи саміту у перспективному форматі - що, не виключено, позначиться і на майбутньому Вишеградсьої четвірки. Але все це, насправді, дрібниці.

А справжня проблема полягає в тому, що одна нація, замалим не знищена нацистами, та інша нація, яка втратила кожного шостого зі своїх людей - ці два народи, сплативши страшну, нелюдську ціну у Другій світовій, влаштували доволі огидне публічне з'ясування стосунків на тему того, хто, кому, і що винен.

На подібному тлі "Альтернативи для Німеччини", "Національні фронти", та інша правонаціоналістична погань радісно гигоче і потирає руки по кутках, тішачись тим, як із колосальної трагедії, яка мала би раз і назавжди стати шлагбаумом для радикального націоналізму будь-якого відтінку, політики Польщі та Ізраїлю роблять поле якоїсь дивної історичної дискусії, яка складається головно з лайливих вигуків та взаємних образ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme