"Це не жарти": Що Захід та Росія кажуть про битву Порошенка і Зеленського

Попри істотну перевагу одного з кандидатів на вчорашньому етапі голосування, вітати "проміжного переможця" ніхто не поспішає. Західні оглядачі констатують, що Україна стала частиною "глобального тренду", а на Росії, схоже, вагаються, чи визнавати проміжні підсумки українських виборів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Це не жарти": Що Захід та Росія кажуть…

"Зліт Зеленського співпадає з поведінкою виборців в усьому світі, які змінювали політичне статус-кво, Підштовхуючи до влади антисистемні сили , такі як Дональд Трамп і рух "5 зірок" в Італії", - вважають журналісти Reuters.

Залишивши поза увагою питання про те, чи насправді Зеленський і політично-фінансові сили, що стоять за ним, є аж настільки "позасистемними" для України, журналісти констатують, що відсутність практичного досвіду в політиці й управлінні в цього кандидата "примушує західних посадовців та іноземних інвесторів хвилюватися".

"Результат першого туру дає українцям різкий вибір між статус-кво та невідомим", - констатують журналісти Politico. При тому вони також наголошують на тій обставині, що реальна програма дій Зеленського - якщо така, звичайно, існує в природі - залишається невідомою ані для українців, ані для Заходу. "Політичні позиції Зеленського залишаються в значній мірі невідомими, за винятком невизначеного зобов'язання проштовхувати необхідні реформи. Під час кампанії він уникав давати інтерв'ю журналістам", - зазначає видання.

Про те, що виграш Зеленського ставить багато питань без відповіді, а також демонструє розчарування у відсутності реальних реформ впродовж останніх пяти років, пише й The Washington Post.

"Сильний виступ Зеленського відобразив широке розчарування стосовно того, що багато хто в Україні вважає відсутністю відчутних змін після прозахідної революції п'ять років тому. Якщо він виграє другий тур, неперевірений Зеленський зіткнеться з викликами, починаючи від керування проблемною економікою і завершуючи переговорами з президентом Росії Володимиром Путіним", констатує видання.

А експерт Атлантичної Ради Аріель Коен на своїй сторінці в Twitter наголошує, що попри великі можливості чинного президента, здолати електоральний відрив від Зеленського йому буде непросто.

"Велика перевага Зеленського говорить про те, що у нього є реальний шанс перемогти у другому раунді. Порошенко бореться за своє політичне виживання, і я не впевнений, що він виживе", - констатує Коен.

Натомість російські ЗМІ достатньо широко тиражують заяву глави комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтина Косачова.

Відповідаючи на питання про можливість невизнання Москвою результатів голосування, він заявив: "Я не виключав би ніяких варіантів. Але про це зараз говорити абсолютно точно рано". Сенатор пояснив, що "робити якісь висновки" можна буде тільки після того, як стане зрозумілою реакція української влади "на тисячі скарг на порушення в ході першого туру і підсумки другого туру".

За словами Косачева, Росію влаштує перемога на виборах будь-якого кандидата, окрім чинного президента України Петра Порошенка. Член Ради Федерації переконаний, що переобрання Порошенко на другий термін призведе до радикалізації антиросійської політики Києва.

"Я, звичайно, хотів би щоб другий тур проходив без Порошенко. Ось це був би хороший результат для Росії. Я підкреслюю, був би. Ми жодним чином не намагалися на нього вплинути, ми не втручалися", - сказав Косачев в ефірі радіостанції "Ехо Москви". Лідера першого туру Володимира Зеленського він назвав "темною конячкою", зазначивши, що не очікує в разі його перемоги у другому турі "нічого проривного для російсько-українських відносин". На думку Косачева, "це людина, яка не буде самостійною".

Зрозуміти, чого саме намагатиметься досягнути Росія, не визнавши перший тур виборів, наразі складно. Можливо, це рішення продиктоване бажанням, щоби другий і третій фіналісти вчорашніх перегонів помінялися місцями. Хоча подібний варіант на практиці є цілком неймовірним.

Натомість чимало впливових політичних оглядачів висловлюють задоволення в першу чергу тим фактом, що процес виборів пройшов без грубих порушень закону. Зокрема, потішився відносно спокійним і безконфліктним проходженням виборів давній друг України, Карл Більд, котрий написав у Твіттері : "Міжнародні спостерігачі звітують офіційно завтра, але все вказує на те, що Україна провела спокійні, вільні, чесні і висококонкурентні демократичні вибори. Це величезне досягнення після відкритої російської агресії та фінансового краху п'ять років тому".

Можливо, й українцям варто більше тішитись цим приємним фактом, і зберігати розуміння того простого моменту, що практично будь-яка влада, в разі належного опору й контролю з боку суспільства, буде вимушена вести відносно зважену й адекватну політику. А радикальне зіткнення між прихильниками двох найбільш рейтингових кандидатів стане потужнішим стимулом для геополітичної катастрофи, ніж будь-хто із наявних кандидатів у відповідному кріслі на Банкові.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme