Трамп "відшив" Путіна: Що це означає для України та Росії

Учора Дональд Трамп подарував Путіну "кілька додаткових годин для інших зустрічей", відмовившись із ним говорити. І надіслав Москві сигнал, що організовувати зустрічі на найвищому рівні за допомогою збройних провокацій більше не можна

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Трамп "відшив" Путіна: Що це означає для…

Президент США Дональд Трамп завжди відрізнявся послідовністю у прийнятті зовнішньополітичних рішень. Ще 20 годин тому він заявляв, що в Аргентині у нього буде "дуже гарний час" для проведення зустрічі з Путіним.

А 17 годин тому він написав у Twitter: "З огляду на той факт, що (українські - ред.) кораблі і моряки не були повернуті до України з Росії, я вирішив, що для всіх сторін буде краще скасувати мою заплановану зустріч з президентом Володимиром Путіним в Аргентині". Додавши, що "осмислена зустріч" можлива після того, як цю ситуацію "буде розв'язано".

На користь Дональда Трампа можна навести той факт, що в інтерв'ю газеті Washington Post президент США вже припускав, що зустріч може не відбутися. І що він очікує звіт про те, що трапилося в Керченській протоці від ради з національної безпеки США, і цей звіт буде мати визначальне значення стсовно його планів на зустріч з Путіним.

"У президента (Путіна - ред.) буде пара додаткових годин в програмі для інших корисних зустрічей на полях самміту", - так прокоментував рішення Трампа звиклий за останні місяці до подібних ситуацій прес-секретар Путіна Пєсков.

Які наслідки матиме подібне рішення для президента США? Перш за все, воно позбавить його купи проблем і головного болю. Оскільки будь-яка, без винятку, зустріч чи телефонна розмова Трампа з російським президентом незмінно приносила однаковий результат. Довгі дискусію на тему того, чи достатньо жорстким був президент США зі своїм колегою, і чи не зрадив він національних інтересів США під час зустрічі. Для Трампа, далекого від дипломатії і геополітики, все це, схоже, було вічним джерелом фрустрації та роздратування - і відміна зустрічі принесла йому видиме полегшення.

Але якщо абстрагуватись від особистих переживань Дональда Трампа, то помітною стає більш важлива тенденція. Впродовж тривалого часу після анексії Криму і початку агресії на Донбасі, Кремль використовував військові загострення як спосіб для того, щоб примусити Захід до відновлення якогось діалогу.

Такий діалог - нехай і викликаний банальним військовим шантажем - надсилав російській і світовій бізнес-спільноті сигнал про те, що "Росію не люблять - але вимушені з нею говорити".

А зараз, здається, у Білому домі втомились від подібної практики. І запропонували Москві спочатку припиняти ескалацію конфлікту - і вже після того розмовляти з Трампом, а не навпаки. Відповідно, відміна зустрічі в Буенос-Айресі стала сигналом про те, що "Росію не люблять - і не говоритимуть з нею, поки Путін бодай злегка не прийде до тями". Тверезо оцінюючи шанси на такий розвиток подій, російські бізнесмени знову повернулись до скуповування валюти, що зупинило вчорашню ремісію рубля щодо долара та євро.

А що стосується можливої змістової частини зустрічі, яка не відбулася - то тут жалкувати, здається, немає за чим. Кремль якщо й погодився б відпустити українських моряків на вимогу Трампа - то, скоріше за все, зробив би це на умовах, для Вашингтону зовсім неприйнятних.

У такий спосіб Володимир Путін замість зустрічі з американським колегою в Буенос-Айресі з боку США отримав хіба лиш свіжу резолюцію Сенату, в якій його закликають звільнити українських моряків, а всім решту державам світу пропонують "об'єднатися в протистоянні діям уряду Росії в Керченській протоці, оскільки вони ущемляють основоположні принципи міжнародного права, котрі стосуються всіх нації". І перспективу подільшої економічної ізоляції, якою американські законодавці займуться після Різдвяних свят.

Чому, звісно, можна було б порадіти - якби не доля двох десятків українських моряків, домовитись про обмін яких на рукостискання Трампа з Путіним, Держдепу, вочевидь, не вдалося.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme