Удар по Байдену: Нащо Трамп тягне на допит можливого посла України Теліженка

Допит Андрія Теліженка у Сенаті може стати прикрою несподіванкою для Джо Байдена, який щойно вийшов із провального початку кокусів і почав наздоганяти Сандерса. А призначення цієї особи на посаду посла України в США може стати зовнішньополітичною катастрофою для України. Хоча невідомо, чи хотів цього Зеленський

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Удар по Байдену: Нащо Трамп тягне на доп…

Поки Джо Байден скидався беззаперечним аутсайдером політичних перегонів у Демпартії США, і набирав свої скромні 10-20% голосів в Айові та Неваді (чи круглий нуль в Нью-Гемпширі), його кампанія проходила спокійно і безхмарно.

Але досить було Байдену зробити зусилля, блискуче виграти вибори в Південній Кароліні і впритул наблизитись до Берні Сандерса напередодні "супервівторка", в який буде вирішуватись доля більш ніж третини всіх голосів від Демпартії, як цій ідилії прийшов кінець.

Артпідготовка Трампа, який вирішив, що його головною загрозою є саме Байден, а не "безумний Берні" розпочалась. Зокрема, голова сенатського комітету з питань внутрішньої безпеки і урядових справ, республіканець Рон Джонсон повідомив, що найближчим часом поставить на голосування питання про необхідність викликати колишнього українського дипломата Андрія Теліженка, і допитати його про роботу Гантера Байдена в українській енергетичній компанія "Буризма".

Втім, намір Джонсона, наразі, не видається єдиним можливим варіантом розвитку подій. Природно, що проти нього виступили демократи – зокрема, сенатор Ґері Пітерс, член того ж комітету, де головує Джонсон, повідомив останнього, що подібний запит буде сприяти Росії у поширенні дезінформації. І нагадав про наявність рапортів американських розвідувальних органів, які не рекомендували продовжувати подібне розслідування.

Але тим справа не обмежується. Оскільки з демократами, які зроблять все можливе, щоб не допустити допиту Теліженка в Сенаті, солідаризується і частина республіканців. Зокрема, голова юридичного комітету Сенату Ліндсі Ґрем заявив, що сенатори повинні "дуже обережно приймати будь-яку інформацію, що походить з України". А іще в грудні голова комітету з розвідки Сенату, впливовий республіканець Річард Берр зустрічався з Джонсоном і заявляв, що вся історія тільки допоможе Росії посіяти хаос в американській політиці.

Тому підтримка пропозиції Рона Джонсона, близького соратника Трампа, у Сенаті є справою далеко не однозначною навіть з боку поміркованих республіканців, які розуміють, до чого призведе використання "українського компромату". Тим паче того компромату, який може запропонувати такий специфічний персонаж, як Андрій Теліженко.

Який почав розповідати про "втручання України у вибори в США" іще в 2017 році. Перший раз він зробив це, ні багато, ні мало, у статті для Politico. Тоді здійнявся дикий скандал, українське посольство довго й безуспішно відмивалося, а кінець кар'єри тодішнього посла, Чалого, немало хто пов'язує саме з цим епізодом.

А подальші закиди Теліженка на адресу українського посольства, яке нібито аж "кістьми лягало", так намагалося допомогти Клінтон здолати Трампа, побачили світ на знаковому порталі Strana.ua. Матеріал вийшов у формі розмов Теліженка з Надією Сасс, журналісткою радіостанції "Голос столицы", яка входить до медіахолдингу UMH Сергія Курченка. Подальші коментарі, здається, зайві.

І після всіх цих звинувачень на адресу українського посольства в США, які довго і сильно рикошетили по МЗС і україно-американських стосунках загалом, Теліженко – завдяки зусиллям Джуліані, якому він допомагав ліпити "досьє про українських трампоненависників", за інформацією New York Times, має певні шанси стати послом України у США. Оскільки всі решту кандидатури Дональд Трамп відкидав – включно із затвердженим Держдепом Єльченком. Цілком ймовірно, що публічний виступ – пардон, допит – в Сенаті і є останньою умовою, після виконання якої люди Трампа розпочнуть тиск на Зеленського стосовно призначення екс-дипломата нижчого рангу на посаду посла.

Сказати, чим є позиція Теліженка – просто бажанням зайняти посаду посла у Вашингтоні, до якої він йшов, підставивши свого часу Чалого, чи системною роботою на користь російських зовнішньополітичних інтересів, наразі складно. Хоча цілком можливим є і поєднання подібних мотивів.

Але в будь-якому випадку, призначення на посаду посла Україні в США особи, яка задля досягнення власної вигоди вже нанесла відчутну шкоду зовнішньполітичним інтересам України, і найближчим часом, ймовірно, цю шкоду істотно поглибить, було б, м'яко кажучи, надто оригінальним кроком.

Але, зважаючи на ту роль, яку може відіграти Теліженко в інформаційній атаці на Байдена-молодшого, Банковій варто підготуватися до того, що команда Трампа спробує зробити чергову пропозицію, від якої Києву буде непросто відмовитись.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme