Танки на вулицях Вашингтона: Чому Трамп вирішив побрязкати зброєю перед світом

Президент США Дональд Трамп вирішив влаштувати військовий парад на вулицях Вашингтона. В такому форматі свою міць країна демонструватиме вперше за 28 років

Сьогоднішній День незалежності виявився для країни незвичайним - його американці відзначать не лише пікніками, а й танками на вулицях столиці. Можновладці назвали дійство "Салютом Америці". 

"У нас буде чудове 4 липня у Вашингтоні. Воно буде особливим. Буде розміщено (в місті) кілька танків ", - сказав Дональд Трамп медійникам у Білому домі. 

При цьому до міського бюджету столиці спробували підійти ощадливо - танки не їхатимуть вулицями, а стоятимуть у "певних місцях".  Тим часом у мережі вже з'явилися відео переміщення техніки в обрані локації. 

В небі ж пролетять літаки, серед яких "кращі винищувачі в світі". Зокрема, ЗМІ пишуть про винищувачі-бомбардувальники п'ятого покоління F-35. Втім, такий шик влетить владі у копійку - година польоту літака тягне на $30 тис. Служба національних парків США виділила на дійство $2,5 млн, а місцева влада округу Колумбія готується вимагати відшкодування можливих збитків, адже у цілісність дорожного покриття не вірить. 

Військові паради для США - традиція вже забута. До цього бойову готовність таким чином демонстрували у 1991-му, на честь перемоги війні в Персидській затоці. 

І на фоні останніх подій готовність Вашингтона лязгати зброєю виглядає тривожною. Зокрема, Трамп неодноразово в завуальованій і не дуже формі погрожував Ірану силовим протистоянням, чого у країні, не надто злякалися. Принаймні, на рівні публічних заяв. Так, з 7 липня Іран має намір відмовитись від виконання частини зобов'язань за ядерною угодою, а з 16-го - погрожує повністю припинити дотримуватися домовленостей

Нагнітає атмосферу епопея з нападами на танки в Оманській затоці та збитим американським безпілотником -  на даний момент, Трамп не виключає можливості завдати удару по Ірану, хоча раніше він і скасував заплановану атаку. Натомість Іран у разі нападу США погрожує за півгодини знищити Ізраїль

Себто, наразі протистояння країн - переважно на рівні залякувань, тож військовий парад США - черговий акт напруженої п'єси. 

Натомість у Пентагоні звинувачують президента країни у піарі і втягування армії в політичні ігрища, повідомляє американський телеканал CNN.

"Військові не можуть брати участь у політичних кампаніях (...) Якщо вони стануть поряд із ним під час політичної промови у формі, представляючи військових, це може стати проблемою", – прокоментував телевізійникам директор з комунікацій "Громадяни за відповідальність та етику" у Вашингтоні Джордан Лібовіц.

Передвиборча гонка і справді набирає обертів, і наразі Трампу варто нагадати про свою репутацію прибічника силових рішень. Оскільки супротивники президента залишилися при своєму (за даними соціологічного опитування Gallup, 45% американців хочуть оголосити Трампу імпічмент), очевидна тактика - активувати власний електорат. Людей, які, втім, можуть бути дещо розчаровані неготовністю, наприклад, Ірану дослухатися до наказів лідера "Великої Америки".  Оскільки ж війна - це надто радикально, неприємно і непопулярно, президент поки обмежується демонстрацією готовності до неї.  І тут парад стає ледь не ідеальною можливістю. 

Проти параду уже протестують - так, пацифістська організація Code Pink вимагає досягти миру з Іраном, а замість літаків запустити у повітря схожих на Трампа ляльок. 

Танки й літаки, можливо, нагадають американцям і про те, що на даний момент США - найбільший у світі експортер зброї.  Про це свідчить робота Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI), який аналізував показники за 2014-2018-мий. Американський експорт в обраному періоді збільшився на 20% порівняно з поередньою п'ятирічкою. І в даному контексті, "велич" заперечувати важко.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна