Історія про "Бук": Коли в Нідерландах скажуть, що Україна збила "Боїнг"

Ідея розслідувати "роль України" в трагедії рейсу MH17, котрий у 2014 році був збитий над Донбасом, стала елементом внутрішньополітичної боротьби в Нідерландах і навряд чи буде реалізована на практиці. Що, втім, не завадить російській пропаганді цю історію бодай по мінімуму використати

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Історія про "Бук": Коли в Нідерландах ск…

Учора в Палаті представників парламенту Нідерландів знову заговорили про збитий "Боїнг". Тільки не про суд у цій справі, який, орієнтовно, розпочнеться у березні 2020 року, і не про шанси на екстрадицію з Росії "Хмурого", "Гюрзи" і "Крота", підозрюваних у цій справі.

Темою дебатів, які пройшли у нижній палаті парламенту Нідердандів, стала пропозиція партії "Християнсько-демократичний заклик" та їхніх колег-соціалістів провести розслідування причин, через які Україна у 2014 році не закрила повітряний простір над Донбасом, чим наразила не небезпеку громадян Нідерландів.

Насправді ця пропозиція у стінах даного конкретного парламенту пролунала не вперше. Бажання розслідувати "роль України" з'явилося в представників тих самих партій ще в 2018 році. Єдина — хоч і вельми істотна різниця полягає в тому, що тоді "Заклик", як і соціалісти, перебував в опозиції до правлячої правоцентристської коаліції прем'єр-міністра Марка Рютте, а зараз перша із цих партій стала частиною цієї коаліції. Ну й історія із передачею Володимира Цемаха Росії тоді ще не впливала на стосунки між Києвом і Амстердамом.

Відповідну заяву приймала у 2015 році й Рада безпеки Нідерландів, а родичі декотрих загиблих подали позови не тільки проти Росії, чиї військові причетні до транспортування, наведення і запуску ракети, але й проти України, яка, на їх думку, недостатньо добре моніторила ситуацію в своєму повітряному просторі і не закрила його.

Жодна із партій, які вчора підняли цю тему, в принципі, не помічена в якійсь активній проросійській позиції — роль адвокатів цікавих для Путіна рішень у Нідерландах частіше відіграє "Форум за демократію" Тьєрі Боде та "Партія свободи" Герта Вілдерса (представники якої свого часу, наприклад, ініціювали референдум, пов'язаний із підписанням угоди про асоціацію з Україною).

Але для політиків з обох цих партій важливо зберегти впізнаваність своїх політичних брендів за умов зниження популярності урядової коаліції. І вони роблять це у відносно простий і доступний спосіб, використовуючи больові точки нідерландського суспільства. Нічого особистого, просто політична стратегія. Якими будуть результати вчорашніх політичних дебатів в парламенті Нідерландів? Скоріше за все, реального розслідування у Амстердамі не почнуть. В першу чергу тому, що воно буде марною тратою часу.

Очільник зовнішньополітичного відомства Нідерландів Стефан Блок вже заявив, що уряд "не бачить ніяких причин для цього (розслідування — ред.) на законних підставах". Додавши, що таке розслідування є вкрай непростою справою, оскільки для цього необхідна співпраця Росії. На всяк випадок, втім, зазначивши, що особисто він не заперечує проти того, щоб вивчити можливість такого розслідування.

Вочевидь, саме з небажанням уряду Нідерландів знову розкручувати історію з "розслідуванням провини України" можна пов'язати той факт, що якраз перед дебатами посол Нідерландів в Росії Роб Свартбол повідомив, що влада Нідерландів звернулася до російської прокуратури з проханням посприяти в розшуку бойовика Володимира Цемаха, який нещодавно не тільки повернувся на рідний Донбас із української тюрми, але й змінив свій статус у справі про збити Боїнг із свідка на підозрюваного.

Втім, всі ці стримані маневри голландської бюрократії не завадять російській пропаганді в черговий раз розповісти про "український слід" - якщо не "українську вину", яку на Заході "свідомо замовчують" і заважають "досконало її розслідувати". Втім, на ставлення до Росії з боку ЄС все це не особливо вплине, оскільки суть розслідування "ролі України", з точки зору європейських політиків і журналістів, стоятиме в ефективності й компетентності дій української влади, а питання беззаперечної вини Росії в цій трагедії сумніву піддане не буде.

Натомість подальша доля політичного аспекту цієї історії залежатиме від двох факторів. Першим із них стане суд, що почнеться в березні і, можливо, впродовж кількох місяців артикулює всі реальні та уявні темні місця в історії з "Боїнгом". Якщо суду вдасться прийняти добре аргументовані рішення, а чинній владі Нідерландів — належним чином донести доказову базу цих рішень до власних громадян, подальша доцільність політичних загравань із цією темою зникне. А іншим фактором стане подальша політична доля правлячої коаліції Нідерландів. Якщо біля керма залишиться "Народна партія за свободу і демократію" Рютте або ж до нього повернуться "традиційні" християнські демократи чи "Партія праці", тема "розслідування вини України" так і залишиться на маргінесі політичного життя.

Але якщо до влади в якийсь момент таки прийдуть персонажі з "Партії свободи" чи "Форуму за демократію", "розслідування" цілком може бути й проведеним. Хоча навіть у такому випадку його результати може й засмутять Київ, але навряд чи сподобаються при тому Москві.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme