Самовбивча "Мрія": До чого призведе проросійський реванш у Грузії

Занадто швидко й ретельно виконуючи побажання Кремля, партія Бідзіни Іванішвілі перекреслила євроатлантичні сподівання країни і впритул наблизила Грузію до масштабного громадянського конфлікту

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Самовбивча "Мрія": До чого призведе прор…
Фото: Getty Images

Події в Грузії, які минулого тижня набрали відверто загрозливого характеру, впродовж минулої доби закрутилися з диявольською швидкістю.

Учора ввечері грузинський парламент на пленарному засіданні оголосив вотум довіри уряду на чолі з прем'єр-міністром Іраклієм Гарібашвілі.

"Новий" прем'єр, який до вчорашнього дня був міністром оборони, вже керував країною з 2013-го по 2015-й. В політика є цілком заслужений імідж "ланцюгового пса" тіньового правителя Грузії Бідзіни Іванішвілі.

Той факт, що новим прем'єром став саме Гарібашвілі, недвозначно демонструє, що правляча партія Грузії взяла курс на силове придушення політичних опонентів, відмовившись від будь-яких спроб діалогу з опозицією.

Свіжообраний прем'єр також не став затягувати ситуацію, і вже сьогодні вранці сотні поліцейських в повній екіпіровці браво штурмували штаб-квартиру опозиційної партії "Єдиний національний рух", де перебував лідер цієї політсили Никанор Мелія. Якого негайно й було затримано.

Про подробиці історії з Мелією Depo.ua вже писав:  якщо коротко, то політика кинули за грати через минулорічний епізод. Тоді Мелія намагався пройти у парламент, аби висловити своє обурення політичним міжсобойчиком партії влади з російськими агітаторами та пропагандистами. Політика обурило, що депутат Держдуми, комуніст Сергій Гаврилов, відомий підтримкою абхазьких сепаратистів, вів в грузинському парламенті засідання організації "Міжправославний діалог", сидячи в кріслі спікера.

Простіше кажучи, сьогодні вранці лідера найбільшої грузинської опозиційної партії заарештували за його політичну діяльність.

Можна по-різному ставитися до політсили, заснованої свого часу Міхеїлом Саакашвілі. Можна навіть сказати, що, за великим рахунком, "ЄНР" програв вибори і свідомо взяв курс на загострення політичного протистояння в країні. Що, втім, не скасовує того факту, що партія влади, "Грузинська мрія", також була спіймана спостерігачами на чисельних виборчих порушеннях.

Але поки протистояння між владою та опозицією відбувалося за столом переговорів та в ході більш-менш мирних та законослухняних мітингів, все це було адекватним політичним процесом у вільній та демократичній країні.

Натомість сьогоднішні дії грузинської влади стали явним кроком у бік "білорусько-російського" сценарію. Ці дії неминуче викличуть конфлікт із західними дипломатами (які, до речі, спочатку підтримували радше владу, ніж опозицію – за що і заробили багато неприємних слів з боку політсили Саакашвілі). Ці дії поставлять хрест на сподіваннях Тбілісі впродовж найближчого часу отримати План дій стосовно членства в НАТО – який з дуже великою ймовірністю країна могла отримати вже цього року. "Сьогодні Грузія зробила крок назад на своєму шляху до того, щоб стати сильною демократією у євроатлантичній родині держав" – заявили в посольстві США з приводу штурму штаб-квартири "ЄНР", що складно потрактувати в якийсь інший спосіб.

Таким чином влада країни, яка 12 років тому воювала з Росією, зараз чи то задля досягнення власних цілей, чи то відпрацьовуючи замовлення Кремля, потроху віддаляється від західних союзників і ризикує повернутися на російську геополітичну орбіту.

При тому фактичне блокування роботи більшості опозиційних партій створює колосальну політичну напругу в суспільстві, яка впродовж лічених днів спалахне у вигляді акцій непокори. Бо навіть ті грузини, яким байдужа доля партії Саакашвілі, розуміють, що влада задля "зачистки" опонентів та дружби з Росією (де недвозначно висловлювали побажання стосовно покарання Мелії) поставила під загрозу майбутнє країни. А рівень підтримки інтеграції до НАТО в Грузії становить 74%.

Тому масштабний громадський протест проти агресивно налаштованої до опонентів грузинської влади видається зараз практично неминучим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme