Правда за сім років: Чим загрожує Росії проміжний фінал справи про збитий MH17

Суд в Гаазі, де розпочалося виголошення вироку чотирьом ключовим винуватцям трагедії з рейсом MH17, є першим, але найважливішим етапом у притягненні Росії до відповідальності у цій справі. І фінал цього судового процесу дивовижним чином збігся з черговим сеансом загострення ситуації на українському кордоні — і вимогами Кремля стосовно "гарантій безпеки"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Правда за сім років: Чим загрожує Росії…
Адвокати та суд, у тому числі голова Хендрік Стінхуїс, перед розглядом у судовому комплексі Схіпхол розширеного кримінального провадження про збиття рейсу MH17 Malaysia Airlines у Бадховедорпі 8 грудня 2021 року. Фото Getty Images

Сьогодні прокуратура Нідерландів почала виголошення обвинувального вироку у справі про збитий у небі над Донбасом в 2014 році літак рейсу MH17. На озвучення вироку — як і на всі інші етапи цього тривалого й важкого слідства — піде декілька днів. Впродовж яких прокурори демонструватимуть зібрані докази провини чотирьох головних винуватців трагедії — матеріальні, інформаційні, судово-медичні. А в кінці оголосять, яке покарання їм видається відповідним за те, що вчинили Гіркін, Дубінський, Пулатов та Харченко.

І хоча весь вирок іще не прозвучав, деякі моменти вже озвучено. Зокрема, прокурори однозначно наполягають на тому, що літак був збитий ЗРК "Бук" з боку селища Первомайського, яке контролювали на той момент озброєні сепаратисти та російські військові.

При тому, на думку представників прокуратури, четверо обвинувачених у цій справі винні у вбивстві "незалежно від того, чи був їхньою метою військовий чи цивільний літак".

А іншим ключовим моментом можна вважати заяву прокурора Тейса Бергера. Який зазначив, що з точки зору правосуддя Нідерландів, інші особи, причетні до трагедії, також не повинні залишатися безкарними. А судовий процес над ними може бути організований в Україні.

Втім, не виключено, що й суд у Гаазі не буде фінальним епізодом і для Нідерландів. Оскільки у попереднього уряду Нідерландів були плани стосовно продовження судового переслідування як чотирьох головних винуватців трагедії, так і Росії загалом. Один із найбільш вірогідних варіантів — це звернення до Міжнародної організації цивільної авіації, ICAO, із запитом стосовно того, що Росія порушила Чиказьку конвенцію 1944 року і не гарантувала безпеки для рейсу MH17. Такий крок, в разі згоди ICAO, розблокує механізм для подальшої вимоги компенсацій родинами загиблих. При тому шанси на подібний розвиток ситуації юристи оцінюють як вкрай високі, оскільки Росія підписала конвенцію, в статті 3 якої є норма про невикористання засобів ППО, які можуть вразити цивільні літаки. Після чого зробила те, що зробила.

Паралельно йде розгляд позову проти Росії в Європейському суді з прав людини. Цей позов поданий родичами загиблих, і до нього приєдналися уряд Нідерландів, Австралії та України. Тож судові перспективи справа про збитий на Донбасі літак має чималі.

І якось так воно сталося, що судовий фінал розслідування цієї справи, пов'язаної з попереднім спалахом масштабних бойових дій на Донбасі, збігся з моментом, коли Росія знову концентрує війська на кордоні з Україною, істерично розповідає зі всіх доступних трибун про "загрозу від НАТО на російських кордонах", і вимагає "гарантій безпеки", які мали би полягати чи то в поверненні всього світу в 1997 рік, чи то у відновленні Варшавського блоку за кошти НАТО.

В результаті громадяни ЄС опиняються в цікавій ситуації. У якій не політики, а нідерландський суд стверджує, що російські військовослужбовці з території, захопленої в України, збили літак з громадянами Нідерландів. Натомість кремлівські пропагандисти та політики намагаються ввести в обіг твердження про те, що російських військ в Україні немає, Київ готується розпочати наступ на Донбас, а вся небезпека в Європі — від військ НАТО та США. Ті, звичайно, не збивають пасажирських літаків, не обстрілюють міст, не катують військовополонених — але найбільша небезпека все-таки від них. І от питання, кому — власним суддям та слідчим, чи заявам Росії європейці повірять більше?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme