Путін не купить, ЄС не з'їсть. Що обиратимуть греки на референдумі

Рішення грецького уряду скинути з себе відповідальність за долю країни, винісши питання порятунку економіки на референдум, фактично означає як скорий кінець грецького уряду, так і зростання ймовірності виходу Греції з єврозони

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Путін не купить, ЄС не з'їсть. Що обират…

Несподівана ідея прем'єр-міністра Греції Алексіса Ципраса провести референдум щодо плану порятунку грецької економіки вразила всіх причетних до невеселого процесу погашення афінських боргів. На голосування заплановано винести питання про те, чи варто приймати вимоги європейських кредиторів.

На всяк випадок Ципрас додав, що умови, на яких Євросоюз готовий надати фінансову допомогу, суперечать загальноєвропейським цінностям.
З якоїсь точки зору ідея референдуму про долю економіки, - чудовий винахід грецького уряду. Прийшовши до влади на популістських обіцянках "припинити економити на людях", і за короткий термін переконавшись, що перестати економити, в зв'язку з відсутністю грошей і наявністю боргів - не вийде, уряд Ципраса тепер пропонує грекам вибирати самостійно.

Вибирати між збільшенням податків, урізанням пенсій та скороченням соцвиплат у межах плану ЄС по оздоровленню грецької економіки - чи тим самим набором перспектив, але вже за межами європейської спільноти, в режимі вільного падіння. В будь-якому разі, за задумом бравого прем'єра, винити за результати свого вибору громадяни Греції мають зовсім не свого керівника, який за давніми афінськими традиціями народної демократії дав народу всю повноту вибору. Винити їм доведеться самих себе - незалежно від результатів референдуму. Як певно, вже успішно винить себе немала частина колишніх прихильників Ципраса, помітивши, де опинилась країна в процесі "соціально орієнтованих реформ".

Єврогрупа, яка збиралась домовитись з Грецією про те, що робити далі з боргами, і хотіла в обмін на домовленість виділити Афінам ще 7 мільярдів допомоги, схоже, не оцінила політично талановитого рішення Ципраса.

"Я дуже неприємно здивований рішенням провести референдум", - заявив голова Єврогрупи Йерун Дейсселблум у Брюсселі перед початком екстреної зустрічі міністрів фінансів країн єврозони. Це "сумне для Греції рішення", яке "закрило двері для подальших переговорів", сказав Дейсселблум. Заява Дейскелблума означає, що програма допомоги Греції завершить свою дію, як і передбачалося раніше, 30 червня. В той самий день грекам потрібно сплатити кредиторам 1.6 мільярди євро - яких, на жаль, немає.

Після нічної заяви Ципраса зустріч не скасували, але її темою стала не реструктуризація боргу. На засіданні глави фінансових відомств Єврогрупи "робили висновки" стосовно рішення Афін провести референдум, повідомив Дейсселблум. Усіх цих висновків на публіку не винесли, але рішення не продовжувати допомогу грецькому уряду - принаймні, поки що - було прийняте.

І, не виключено, запропонований Ципрасом референдум таки зіграє свою позитивну роль. Бо якщо це волевиявлення таки відбудеться - що, звичайно, ще зовсім не доконаний факт - то греки висловлять свою думку не про "шляхи подолання економічної кризи". Мешканці колиски європейської цивілізації будуть вибирати між бажанням залишитись в ЄС, важко працювати і забути про лівацькі дурниці з розряду "щастя всім, задарма і негайно" - і порожнечею. Економічним і політичним вакуумом, в якому може опинитись країна, яка, як показали гарячковиті спроби Ципраса знайти зовнішні джерела фінансування, не надто потрібна США і надто велика для того, щоб її міг комфортно купити збіднілий Путін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme