Кримський казус: Навіщо Росія влаштувала цирк із британським есмінцем

Спроба продемонструвати, що "Крим назавжди повернувся в російську гавань", і води довкола нього "залізно" контролюються ВМФ Росії, виявилася не дуже ефективною. Втім, для потреб пропаганди її використають

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кримський казус: Навіщо Росія влаштувала…
Фото: Royal Navy/LPhot Louise George

Історія з есмінцем HMS Defender біля берегів Криму вийшла направду дивною. Спочатку російське Міноборони розповіло страшну історію про те, як британський есмінець на три кілометри вторгнувся у російські територіальні води. Після чого сторожовий корабель ВМФ Росії "виконав попереджувальну стрільбу" по курсу руху британського корабля, а літак Су-24М - "провів попереджувальне бомбометання" і "видворив" британський есмінець.

А далі справа перейшла в дипломатичну площину: військового аташе Великої Британії викликали в російське оборонне відомство. Представники якого заодно заявили, що розцінюють дії британського есмінця як "грубе порушення Конвенції ООН з морського права" і закликали британську сторону "провести ретельне розслідування". Російські ЗМІ тим часом опублікували буквально похвилинний розклад "рішучих дій Прикордонної служби ФСБ", яка пів години "воювала" із британцями.

У відповідь на цей потік новин, що виглядав як початок нової Кримської війни, оборонне відомство Великої Британії оприлюднило дещо легковажний твіт, точніше цілих два. Про те, що ніхто ні по кому не стріляв. Себто росіяни мали "навчальні стрільби в Чорному морі". А британський корабель здійснював "мирний прохід через територіальні води України згідно з міжнародним правом". 

Кому вірити в цій історії – питання смаку. Хоча мінімальну перевірку тверджень обох сторін вже здійснили. Курс руху британського корабля біля мису Фіолент за Marine Traffic хоч і містить кілька дрібних "зубців", але круто ніде не змінюється. Можливо, в бік корабля і справді не надто стріляли. А можливо, екіпаж не здрейфив, і курсу не змінив — невдовзі розминувшись із негостинним зараз кримським берегом. 

Втім, все це подробиці. "Флотські ігри" в Чорному морі – давня традиція. В 1988-му, наприклад, американський крейсер та есмінець від Севастополя радянськими сторожовиками буквально "виштовхували". Щоправда, з перемінним успіхом.

Більш цікаво, для чого Росія пішла на подібну ескалацію, вдавшись до уявних чи реальних ворожих кроків? Ну здійснювали собі британці прохід біля Криму, то й здійснювали — все одно за декілька хвилин вийшли б із вкрадених в України "територіальних вод", та й по всьому...

Відповідей на це питання може бути декілька. Перша лежить чисто у військово-дипломатичній площині. Росія неодноразово заявляла, що цьогорічні навчання Sea Breeze у Чорному морі слід скасувати. Бо, мовляв, всі оті 32 країни, що беруть участь в навчаннях, "заохочують Київ до мілітаризму". І історія з британським есмінцем — це спроба продемонструвати своє незадоволення тим фактом, що до думки Кремля не дослухалися.

Натомість інший резон виглядає серйознішим. Росію в даний момент накрила чергова хвиля коронавірусу. Смертність у великих російських містах — як у Москві, так і в Санкт-Петербурзі — найвища за весь період епідемії. Вакцинація провалена, сезон відпусток, ця священна корова російського (втім, не тільки) суспільства під загрозою, розпочата фактично примусова вакцинація окремих категорій населення. Все це разом ніяк не сприяє зростанню рейтингу російської партії влади напередодні вересневих виборів до Держдуми.

За таких умов демонстрація "підступів НАТО" та "рішучої збройної відповіді" Росії, ймовірно, розглядається як вдалий піар-хід з боку Кремля.

Втім, ефект явно псує той факт, що британці зробили вигляд, що "не помітили" всіх цих зусиль, не змінили курс, ще й публічно познущалися із "артилерійських навчань". Хоча глядачі російського ТБ навряд чи звірятимуть новини з Marine Traffic. Але найбільшою проблемою для Кремля, здається, стає той факт, що громадян країни вже якось не дуже цікавлять нові військові звитяги Кремля, байдуже, реальні чи вигадані. В той час як для російського бізнесу черговий сеанс "брязкання зброєю" — це швидше негативний сигнал, який свідчить про можливість чи то нових санкцій, чи то збільшення податків для задоволення потреб військово-промислового комплексу. Тому піар-ефект від сьогоднішньої "битви за Крим" вийшов так собі. Хоча британський есмінець від Фіоленту цього разу все-таки відплив.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme