Після вбивства студента Республіку Сербську охопив масовий бунт, що триває майже рік

У Республіці Сербській - частині Боснії і Герцеговини - з березня 2018 року тривають акції протесту через убивство 21-річного студента Давида Драгічевіча, які вже набули політичного забарвлення

Протести розпочалися з одиночних пікетів батька покійного хлопця, який звинуватив владу в покриванні убивць, а тепер перетворилися на найбільші політичні демонстрації за останні роки, передає Depo.ua з посиланням на "Медузу".

У ніч на 18 березня 2018 Давид Драгічевіч, студент-електротехнік з міста Баня-Лука, зник. Через шість днів його покрите синцями тіло знайшли в річці; співробітники поліції на спеціальній прес-конференції заявили, що в ніч зникнення Драгічевіч скоїв крадіжку зі зломом, а потім, швидше за все, потонув, будучи в стані алкогольного і наркотичного сп'яніння. Давид Драгічевіч носив дреди, писав вірші і не приховував ліберальних поглядів.

Батько студента - 49-річний офіціант Давор Драгічевіч - категорично відкинув версію поліції. Він звинуватив владу в тому, що вона покриває справжнього вбивцю сина - а можливо, була співучасниками злочину.

Незабаром Драгічевіч почав проводити поодинокі пікети на центральній площі Баня-Луки. За кілька тижнів до них приєдналися сотні людей - щодня вони збиралися о шостій вечора під гаслом "Справедливість для Давида".

Незалежні експерти спростували версію влади. Главу МВС запідозрили в покриванні злочинців.

У липні поліція визнала, що молодий чоловік був убитий, але досі у цій справі нікого не затримали.

Протести на підтримку Драгічевіч стали політичними. І не припинилися навіть після виборів. Напередодні голосування в Баня-Луці відбулася маніфестація за участю 40 тисяч осіб - це майже 20% населення 250-тисячного міста. Проте правляча партія "Альянс незалежних соціал-демократів" не просто виграла, але навіть трохи поліпшила свій результат.

Владу в республіці зберіг серб Мілорад Додік, який в 1998-2001 роках був головою уряду, а з 2006 року керує їй, чергуючи посади прем'єра і президента. Подібно угорському прем'єру Віктору Орбану, він починав як прозахідний політик, але згодом отримав репутацію націоналіста і противника міжетнічного миру в Боснії та Герцеговині. Крім того, його підозрюють в проросійських настроях. У 2017 році США ввели проти Додика персональні санкції.

Після виборів протести, підтримані опозиційними партіями, не вщухли. Більш того, кількість постійних учасників мітингів за кілька місяців ще більше збільшилася. При цьому Давор Драгічевіч каже, що у нього немає політичних амбіцій.

Влада перейшли до жорстких заходів. Вона звинувачує Велику Британію в організації заворушень; Давор Драгічевіч був змушений сховатися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme