Нові санкції Трампа: Чому Путін не зможе уникнути пастки

Чим голосніше й чіткіше заявляє влада США про заборону втручатись у хід виборів до Конгресу — тим більшою є ймовірність, що Путін таки спробує втрутитись

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Нові санкції Трампа: Чому Путін не зможе…

Президент США Дональд Трамп в середу таки підписав виконавче розпорядження, яке передбачає автоматичне введення санкцій проти іноземних фізосіб і компаній, які спробують втрутитися в проміжні вибори до Конгресу, які відбудуться 6 листопада.

Санкції передбачають заборону на кредити в американських банках, заморожування активів і заборону на американські інвестиції.

"Прийняте рішення повинне продемонструвати, що ми готові зробити всі можливі дії для того, щоб запобігти іноземному втручання в політичний процес", - підкреслив під час брифінгу в Білому домі радник президента США з національної безпеки Джон Болтон. А директор Національної служби розвідки Ден Коутс додав, що потенційні санкції в разі потреби будуть прийняті не тільки проти Росії, але й проти Китаю, Північної Кореї, Ірану — чи кого завгодно ще, хто посягне на прозорість і достовірність волевиявлення американського народу. Власне, контроль за виконанням розпорядження Трампа і буде покладено на Коутса, а відстежувати ймовірні факти втручання будуть практично всі федеральні служби.

І вчорашнім акордом історія з санкціями за втручання у листопадові вибори не завершиться. Оскільки на думку американських конгресменів, президентське розпорядження варто було би підкріпити іще й законом. Для певності.

І у спільній заяві група конгресменів - співавторів законопроекту DETER (Defending Elections from Threats by Establishing Redlines), що передбачає введення санкцій проти Росії за втручання у вибори, висловили невдоволення трампівським проектом санкцій. На їхню думку, випустивши розпорядження, адміністрація визнала існування загрози, але "зробила недостатньо для її запобігання". "Ми повинні гарантувати, що Росія Володимира Путіна або будь-яка інша іноземна держава розуміє, що ми відповімо негайно і введемо жорсткі заходи проти тих, хто втручається нашу демократію. До проміжних виборів залишається всього лише 55 днів, і ми закликаємо наших колег направити єдине і ясне послання нашим противникам, швидко схваливши цей законопроект".

Здавалось би, в такій ситуації все, що потрібно робити добре поінформованому російському президенту — це просто суворо заборонити Пригожину і його тролям, рівно як і "незалежним хакерам", які навдивовижу тісно співпрацюють з ГРУ Росії, за милю наближатись до американських соцмереж, аби не потрапити під свіжу порцію санкцій у непростий для Росії час. Тим паче, що і результати ймовірних втручань передбачити вкрай непросто — бо ті американські політики, які ще сьогодні здаються Москві "дружними", через місяць-другий нерідко стають безкомпромісними противниками. Чи, принаймні, вимушено вдають із себе таких, дбаючи про власне політичне виживання.

Але чомусь здається, що всі погрози американської законодавчої та виконавчої влади даремні. Путін спробує втрутитися у вибори — і отримає повний комплект санкцій. І не тому, що йому так вже важливо, чи зуміють республіканці взяти свої 218 місця у Палаті представників (над якою контролю в них зараз немає — але вони сильно надіються його отримати) — чи республіканці збережуть домінування. Як не важливо, по великому рахунку, і те, хто саме займе 34 місця які розігруватимуться в листопаді у Сенаті. Просто Володимир Путін, здається, вважає, що всяке рішення,прийняте під "зовнішнім тиском" - навіть якщо йдеться про заборону втручатися в чиїсь внутрішні справи — є його особистою поразкою. І чим більше й голосніших заборон прозвучить — тим більшою буде спокуса таки втрутитись. І якщо й не поагітувати за конкретного кандидата — то хоч потролити від душі, підвищуючи градус політичних дискусій до крику й вереску. Як то, до речі, не раз робити російські тролі у багатьох чутливих для США дискусіях — будь то право на носіння зброї, статева сегрегація чи ставлення до мусульман.

Цікавою у цьому плані буде реакція США. Варіанти якої може бути два. Вашингтон може ввести санкції проти осіб, які безпосередньо здійснюватимуть атаки — всі отих Fancy Bears чи Pawn Storm. І тоді ці санкції будуть марною тратою часу і сил. А може бути проведено серйозне розслідування стосовно того, хто фінансує діяльність подібних російських угруповань (а існують вони явно не на волонтерських засадах, і навіть не на платні офіцерів ГРУ) — і удар може бути нанесеним вже по олігархах, а не пішаках. В такому разі, оголошені вчора санкції стануть черговим помітним кроком до перемоги вільного світу над Росією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme