Як війна спецслужб Заходу та Китаю "з‘їла" Huawei

Корпорація, яка за продажами смартфонів обійшла Apple, раптом потрапила в центр геополітичного протистояння, вийти з якого без втрат китайський бізнес навряд чи зуміє

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Як війна спецслужб Заходу та Китаю "з‘їл…

Попервах арешт головного фінансового директора компанії Huawei Мен Ваньчжоу - яка доводиться донькою головному виконавчому директору тієї ж компанії Рену Чженфею - видавався практично курйозом. Опинитись у камері попереднього затримання в міжнародному аеропорту з надміру пильною службою безпеки може кожен.

Втім, коли стало відомо, що Мен Ваньчжоу була арештована в Ванкувері на прохання правоохоронних органів США за підозрою в порушенні санкцій проти Ірану, стало зрозуміло, що справа серйозна. Оскільки американські відомства ревно стежать за дотриманням санкцій - а на порушників, особливо з числа багатих корпорацій, очікують колосальні штрафи.

Втім, свіжі новини демонструють, що все іще серйозніше. Оскільки влада США має намір не обмежуватись штрафом за порушення санкцій - нехай і астрономічним - а висувають Ваньчжоу звинувачення у шахрайстві і введенні в оману федеральних фінансових органів. Що, загалом, "тягне" на 30 років тюремного ув'язнення.

Ситуація з наджорсткими звинуваченнями натякає - а чисельні чутки підтверджують - що у цій справі йдеться не тільки і не стільки про SkyCom (неофіційну дочірню компанії Huawei), яка буцімто вела бізнес в Ірані з відома і згоди Мен Ваньчжоу. Йдеться про торгівельну війну між Заходом і Китаєм. Причини якої лежать не тільки в фінансових потоках - але і в сфері національної безпеки.

Штука в тому, що Huawei - поряд з кількома іншими компаніями - впродовж останнього року уклала чимало угод на постачання обладнання для мобільного зв'язку покоління 5G. Поряд із тим Huawei захопила домінуючі позиції на ринку смартфонів, обійшовши за продажами Apple. При тому західні спецслужби більш чи менш обґрунтовано підозрюють китайські компанії в тісній співпраці з спецслужбами Піднебесної. Які, завдяки обладнанню цих компаній, отримують надто багато можливостей для стеження за абонентами мобільного зв'язку на Заході.

Телекомунікаційне обладнання Huawei вже фактично заборонено в США, Австралії і Новій Зеландії. А тепер, після інциденту з Мен Ваньчжоу, про небезпеку цього обладнання раптом заговорили і в Європі.

Зокрема, віце-президент Єврокомісії з єдиного цифрового ринку Андрус Ансіп,

заявив, що Європі "варто потурбуватись" через ймовірні проблеми з безпекою, які виникнуть в разі закупівель обладнання в китайських виробників.

Ансіп сказав, що він стурбований тим, що китайські технологічні компанії повинні співпрацювати з китайськими спецслужбами, зокрема щодо "обов'язкових чорних дверей" у смартфонах, які дають доступ до зашифрованих даних. Він також зазначив, що ці компанії виробляють чіпи, які можуть бути використані "для отримання наших секретів". "Як звичайні, прості люди ми повинні боятися", - підсумував свій виступ у Брюсселі єврокомісар.

Втім, не зважаючи на попередження США та критику х боку Єврокомісії, німецькі посадовці в п'ятницю заявили, що виступають проти виключення будь-яких виробників із запланованого будівництва мобільних мереж 5G. Натомість бельгійський центр кібербезпеки розглядає можливість заборони Huawei в країні.

Таким чином, арешт посадовця Huawei під приводом порушення нею антиіранських санкцій виніс на поверхню колосальне протистояння між Заходом та Китаєм, яке триває вже не перший рік. Суть цього протистояння, фактично, зводиться до того, хто саме буде "диктувати порядок" в телекомунікаційному та інформаційному просторі найближчих десятиліть. Китайському бізнесу, який, з одного боку, мусить виконувати побажання свого уряду та спецслужб, а з іншого - знаходити спільну мову із посадовцями західних країн, які втомились від кібершпигунства, звичайно, не позаздриш.

Але, з іншого боку, і Захід, опинившись перед загрозою тотальної "прозорості" своїх телекомунікацій перед китайськими спецслужбами, вимушений захищатись максимально жорстко. Тому складається враження, що які б обнадійливі документи про "90 днів торгівельного перемир'я" не підписували президент США Дональд Трамп з головою КНР Сі Цзиньпіном, геополітичне протистояння між Заходом та Китаєм - в якому торгівельна війна є лиш одним із епізодів - без сумніву, продовжиться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme