"Терористи" з Єкатеринбурга: Чи справді таліби готувалися бомбити Росію

Новини про талібів, які готували теракти в російському місті, виглядає як прозорий натяк на те, що стосунки Кремля з "Талібаном" можуть різко зіпсуватись. Що потягне за собою ескалацію на кордоні Афганістану з середньоазійськими республіками. Це може бути як наслідком реального конфлікту між Москвою та Кабулом, так і бажанням Кремля зіпсувати гру Пекіну

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Терористи" з Єкатеринбурга: Чи справді…

Попри статус терористичної організації, в останні роки стосунки між "Талібаном" та Росією були не такими вже й поганими. Бородаті чоловіки періодично навідувалися в гості до Москви — і поверталися звідтіля неушкодженими. А злі язики навіть натякали, що Росія неодноразово допомагала "Талібану" зброєю — для "успішної боротьби з американськими загарбниками на священній афганській землі".

В кінці липня після переговорів з талібами в Москві міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров називав лідерів руху "людьми зі здоровим глуздом". "Вони дуже чітко заявили, що не мають ніяких планів створювати проблеми для центральноазіатських сусідів Афганістану, що вони будуть безкомпромісно продовжувати боротися з ІДІЛ і що вони готові обговорювати з іншими афганцями політичний устрій держави", — рекламував він терористичний рух.

Враження стосовно дружби між Москвою та талібами тільки підсилив той факт, що на відміну від західних дипломатів, росіяни цілком спокійно пережили зміну влади в Кабулі, відмовившись від евакуації свого посольства. Яке таліби негайно взяли під пильну охорону, заслуживши чисельні похвали нинішнього посла Росії в Афганістані Дмитра Жирнова.

Ніщо не віщувало біди іще вчора, коли російський спецпредставник з питань Афганістану Замір Кабулов і його колеги з Китаю Юе Сяоюн і Пакистану Мохаммад Садік Хан мирно вели переговори з представниками "Талібану".

Аж раптом сьогодні ця ідилія порушилася. Оскільки у Єкатеринбурзі затримали росіянина і чотирьох громадян Таджикистану, які, на думку російських правоохоронців, є послідовниками руху "Талібан" і займалися підготовкою терактів.

Їх підозрюють в тому, що вони створили "штаб терористичної організації" на вулиці Свердлова (який, до слова, також був організатором терористичного угруповання у тому ж місті). Російські "таліби" нібито просто в "штабі" синтезували 3 кілограми вибухівки, яку сховали в різних кінцях Єкатеринбурга. Наразі їм загрожує, за даними російських ЗМІ, до 30 років позбавлення волі.

Звичайно, в цій ситуації не можна сказати напевне, чи йдеться про ісламських радикалів — чи про випадкових людей, які потрапили в лещата російської правоохоронної системи. Історії "кримських терористів", які фабрикує ФСБ-шний конвеєр, дозволяє ставитись до ярлика "терорист", повішаного російськими силовиками, з відомою долею скепсису.

Та й доволі дивно, що, не встигнувши взяти під контроль свою власну країну, таліби стимулюють послідовників розпочинати терористичну війну у сусідів.

Натомість якщо справа сфабрикована (що виглядає більш правдоподібним) — то йдеться, безперечно, про політичний сигнал для нової афганської влади. Який полягає в тому, що в разі невиконання якихось геополітичних вимог Москви (про що, ймовірно, і стало відомо на вчорашній зустрічі), Кремль спроможний дуже швидко спровокувати ескалацію у двосторонніх стосунках. Як зробивши талібам "поганий піар", так, ймовірно, і дестабілізувавши ситуацію в самому Афганістані шляхом збройної підтримки таджицького підпілля.

При тому цей сигнал може стосуватися як нових господарів Кабула, так і інших учасників місцевого геополітичного пасьянсу — в особі Китаю та Пакистану. Які, в свою чергу, зараз також зацікавлені в стабілізації обстановки у країні, що дозволило би розпочати експлуатацію природних багатств Афганістану. Якщо ж Росія підтримає антиталібські сили, шанси на збереження і так вкрай крихкої рівноваги в країні стануть фактично нульовими.

З одного боку, Кремль вибрав вельми дієвий метод впливу на ситуацію в Афганістані, отримавши можливість ефективно доносити свою думку до керівництва країни — при тому навіть без засобів для прямої проекції сили в цьому районі. Інша річ, що подібні методи ведення переговорів можуть завершитися бурхливою реакцією ісламських радикалів. А упереджувати справжні теракти набагато, набагато важче, ніж інсценувати вигадані.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme