Секретні знімки Вашингтона: Чим допоможе Україні відновлення суду у справі МН17

Прокуратура Нідерландів поставила крапку в намаганнях Росії перекласти відповідальність у загибелі пасажирів рейсу МН17 на Україну. І перебіг процесу вказує на те, що справа впевнено рухається в бік невтішного для Кремля вироку

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Секретні знімки Вашингтона: Чим допоможе…

Другий блок слухань у справі МН17, що розпочався 8 червня і триватиме до 3 липня, ніби не приніс особливих сюрпризів. У перший день після двомісячної перерви, сторона звинувачення аналізувала дані радіоперехоплення розмов між лідерами сепаратистів, і констатувала, що ті використовували "захищені засоби зв'язку, які не можна придбати у вільному продажу". Хто б сумнівався. А на другий день мова йшла про ракету, якою і було збито "Боїнг", що виконував рейс MH17. При тому прокуратура Нідерландів не сумнівається, що мова йде саме про ракету "земля-повітря". Версії з вибухом на борту або атакою військового літака в Гаазі були названі цілком непереконливими. 

Сторона обвинувачення також наполягає, що ракета, якою було збито "Боїнг", не може бути українською. "Немає ніяких доказів, що вказують на те, що літак знаходився в радіусі, в якому його могли збити українські збройні сили", - сказав представник прокуратури. При тому це твердження опиралося на ретельне попереднє розслідування. "Були вивчені не тільки можливі місця, з яких міг вестися обстріл, а й проводився аналіз систем "Бук" українських ЗС і походження виявлених частин ракет", - сказав представник прокуратури. За його словами, були проаналізовані понад 2400 фотографій як українських, так і російських систем "Бук", а також інформація про фактичні місця розташування всіх українських систем "Бук" 17 липня 2014 року.

Паралельно із тим стало відомим іще одне джерело інформації про трагедію, про існування якого всі здогадувалися – але напевне сказати не могли.  Йдеться про наявні в розпорядженні військових США супутникові фото, на яких зафіксовано старт російської ракети. Прокуратура Нідерландів іще в 2014 році попросила Вашингтон розсекретити ці фото, але там не погодилися, не бажаючи оприлюднювати можливості своєї таємної системи супутникового спостереження за планетою. Натомість Вашингтон надіслав меморандум з детальним описом знімків і супутньою технічною інформацією. А дещо пізніше головному прокурору Нідерландів у справах тероризму надали можливість самому подивитися на знімки і перевірити коректність інформації у меморандумі. 
Таким чином, у США від початку знали, чия ракета збила "Боїнг". І в Нідерландах – та й в решті країн-членів НАТО – ця інформація, скоріше за все, також була доступною.

Російська ж пропаганда тим часом генерувала свої божевільні версії про "український літак, що збив Боїнг" – зі "свідками" і "даними радіолокації", про "українські "Буки" з Тернопільської області", та інший потік вигадок, за допомогою якого Кремль намагався відкинути звинувачення в причетності до цього злочину. Демонструючи керівництву західних країн непомірковану здатність до тривіальної, нерозважливої брехні.

Першим практичним результатом відновлення судових слухань у Гаазі для України, напевно, став той факт, що тепер "слід Києва" було офіційно викреслено зі справи. Що не може не тішити. 

І на тому скептики могли б поставити в усій цій історії крапку. Оскільки ні Гіркін-Стрєлков, ні екс-офіцери російської армії Дубінський, Пулатов та Харченко, яких, скоріше за все, визнають винними у катастрофі "Боїнга", перед судом так і не постануть, і заслуженої кари не понесуть. У схильних до морального релятивізму мешканців пострадянського простору в цьому місці може виникнути питання: "Так навіщо цей суд, якщо нікого все рівно не посадять?".

Тим не менше, суд свою роль зіграє. Якраз тому, що Нідерланди – це не Росія і не Україна. Де більшість населення вважає (і нерідко – цілком виправдано вважає), що судові рішення у резонансних справах залежать від фінансових та адміністративних можливостей учасників, а не від такого ефемерного поняття, як істина. 

У Нідерландах все інакше. Для тамтешніх громадян рішення їхнього суду буде важливішим, ніж майбутні сюжети на Russia Today та Sputnik, чи писанина російських конспірологів у тамтешніх соцмережах. І в разі прийняття звинувачувального вироку в суді – і відмови Росії нести відповідальність чи видати винних у злочині – ця історія впливатиме на стосунки між країнами впродовж багатьох років, а радше – десятиліть. 

І кожна політична сила, яка отримує пряму чи опосередковану допомогу з боку Кремля, жоден політик, який пропонуватиме "відновити нормальні стосунки з Росією" – ніхто з них не уникне прикрих питань, пов'язаних зі збитим "Боїнгом", російською брехнею і рішенням суду, виконувати яке Кремль відмовиться. 


 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme