"Місячна п'ятирічка": Чому Трамп захотів "зробити Америку космічною знову"

Радикальне прискорення американських космічних програм - це, з одного боку, відповідь на заяви росіян та запуски китайців. З іншого боку, в Білому домі відчувають, що держава швидко й безповоротно втрачає космічне лідерство у перегонах з власними транснаціональними корпораціями 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Місячна п'ятирічка": Чому Трамп захотів…

"Офіційна політика нашої адміністрації полягає в тому, щоб повернути американських астронавтів на Місяць протягом найближчих п'яти років. Хтось скаже, що це занадто складно, занадто ризиковано, занадто дорого. Але те ж саме говорили в 1962 році". Це не з фантастичного фільму про альтернативну реальність, а з промови віце-президента США Майка Пенса в ракетно-космічному центрі Хантсвілла, штат Алабама, перед членами Національної космічної ради США. З додатковою заявою про те, що саме такою є воля президента Дональда Трампа. Ясно і чітко сформульована ним у ювілейний, 50-й рік від моменту першої висадки американських астронавтів на місяць.

Промова завершилась неприхованою погрозою в бік НАСА, де до цього планували відправити нові пілотовані місії до Місяця не раніше 2028 року. Зокрема, Пенс заявив, що уряд "змінить організацію, а не терміни місії" якщо НАСА виявиться нездатною досягти поставленої цілі. На кого саме Трамп може "замінити НАСА" - на Ілона Маска, Роскосмос чи Дмитра Рогозіна, Пенс не уточнив.

Що стало причиною подібної радикальної позиції Білого дому у справі термінового повернення на Місяць?

Причин є одразу декілька. По-перше, у США занепокоєні швидким розвитком космічних місій Китаю. Наприклад, впродовж всього лютого Місячний орбітальний розвідник - один з ключових проектів НАСА - займався, в числі іншого, й тим, що спостерігав, як китайський місяцехід Yutu 2 активно просувався по поверхні невидимої із Землі частини Місяця і здійснював розлогу - та не до кінця зрозумілу наукову програму. При тому у Пекіну планують нові запуски - поки що безпілотні.

Буквально сьогодні Індія почала випробування космічної зброї - збивши власний супутник на навколоземній орбіті. Це, звичайно, іще не "місячна місія" - але серйозна заявка на участь у космічних перегонах.

Минулого понеділка і очільник "Роскосмосу" Рогозін повідомив, що його відомство активно вивчає можливості для пілотованої місячної місії. Стадія "вивчення", звичайно, іще вельми далека від реалізації, оскільки в Росії наразі відсутня важка ракета для реалізації подібного проекту. З іншого боку, і ракетна програма НАСА також перебуває в неідеальному стані. Space Launch System роками страждає від недофінансування і технічних проблем, а керівництво НАСА всерйоз розглядає можливість застосовувати комерційні рішення від SpaceX Ілона Маска чи United Launch Alliance, який є спільним проектом Boeing та Lockheed Martin.

Втім, після промови Пенса у НАСА з'явилась "певність" у тому , що і їхня власна ракетна система таки полетить - і то вже наступного року.

А іншою, публічно не озвученою причиною того, що у Вашингтоні вирішили пришпорити державну космічну програму, здається, є той факт, що НАСА програє не тільки - а може навіть не стільки Росії та Китаю. Справжніми лідерами в ксмічних перегонах наразі, здається, стають американські комерційні компанії. Ті самі SpaceX та United Launch Alliance, які готові в найближчих декілька місяців "відбити" у Роскосмосу ринок доставки людей та вантажів на МКС - після чого монополізувати цей ринок.

Звичайно, комерційні компанії - це не путінська Росія. Домовитись із ними завше буде простіше. Але той факт, що держава потроху не просто втрачає першість, а навіть стає залежною від "приватників", здається, дратує Трампа - і не тільки його. Судячи з того, як активно взялися розбудовувати "космічні війська" у Пентагоні.

Звичайно, радикальні заяви Трампа і його підлеглих про "негайне повернення в космос є почасти смішними. А шлях від "п'ятирічки Місяця" до "п'ятирічки Марсу" відверто відгонить Радянським Союзом.

Але, з іншого боку, якщо ці заклики будуть підкріплені належним фінансуванням космічних програм - то користь від них буде очевидною. Навіть якщо люди в скафандрах підуть по місячній пилюці не в 2024, а на рік-другий пізніше.

Космос, цей "останній фронтир", вимагає для свого підкорення колосальних зусиль та ресурсів. Але витрачені гроші й повертаються сторицею. Сучасна супутникова телекомунікаційна система цілком виросла із попередньої серії "космічних перегонів" між США та СРСР.

І той факт, що в наступних гонках візьмуть участь більше держав - а також чисельні приватні гравці, гарантує нам, що все буде тільки цікавіше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme